9 C°

Dević donio pobjedu u zadnjoj sekundi

01.02.2009. 23:00

U slabo ispunjenim Jazinama, košarkaši Borik-Puntamike su u šokantnoj završnici uspjeli iščupati važnu pobjedu protiv vrlo raspoložene momčadi Trogira.
Nakon što je Ante Dević postigao dva bacanja za 68:66, ostalo je samo 15 sekundi košarkašima Trogira za zadnji napad koji su uspješno riješili tricom Delaša. Na semaforu je pokazivalo pet sekundi do kraja, a to se pokazalo dovoljnim za junaka utakmice Devića, koji je nakon minute odmora uzeo loptu na svojoj polovici terena i, u solo prodoru prošavši kroz obranu Trogira, uspio ubaciti loptu iz polaganja u koš.
Takav završetak nimalo se nije naslućivao u prvom poluvremenu u kojem su Trogirani bili puno bolji protivnik. Od početka utakmice Trogir je krenuo angažiranije i u obrani i u napadu.
U prvih pet minuta Puntamičani su postigli samo dva poena što su iskoristili gosti i  dvjema tricama kapetana i trenera gostiju Bilića (2:7) najavili velike neugodnosti za domaćine. Ipak ulaskom Čiklića koji je za četiri minute ubacio osam poena, rezultat se poravnava (12:12).
No, u drugoj četvrtini Trogir ulazi u seriju ubačaja i nakon dvije trice Vrsaljka odlaze na velikih 11 koševa prednosti (19:30). Glavu iznad vode, u tim kriznim trenucima za zelene, održavali su jedini tada raspoloženi Čiklić i Grgurović. Na odmor su ipak Trogirani otišli s devet koševa prednosti (25:34), a košarkaši Borik-Puntamike će po prikazanom prvo poluvrijeme sigurno htjeti što prije zaboraviti. Napadački učinak je u tih 20 minuta bio na mizernih 25 koševa uz šut od 24%, uz valorizaciju učinka nevjerojatnih 2!
Odmor je izgleda dobro došao Puntamičanima koji su u sedam minuta treće četvrtine uspjeli preokrenuti rezultat (43:42) i to Žoržovom tricom s osam metara koji je s 12 poena (3 trice) u tom razdoblju bio glavni pokretač Borikovog preokreta. Na valu dobre Žoržove igre razigrali su se Dević i Dundov i na semaforu je početkom četvrte četvrtine svjetlilo 50:43 za Puntamičane. U četvrtoj četvrtini su se raspucali na obje strane. Dević i Dundov su nastavili s tricama, a Bizaca uzvratio s dvije na trogirskoj strani. Sobin uspijeva nakon toga smanjiti na poen zaostatka (58:57), da bi Grgurović dvicom i Žorž tricom ponovno odveli Borik na šest razlike (64:58), tri minute prije kraja. No, u sljedećih 40 sekundi kapetan gostiju Anto Bilić s dvije trice vraća rezultat na početak (64:64). Do prvog koša se čekalo pune dvije minute, preciznije na 33 sekunde do kraja, kad je Dević vratio Puntamičane u vodstvo (66:64). Uzvraća Bizaca brzim pogotkom na drugoj strani. Ostalo je 18 sekundi, a gosti se odlučuju praviti prekršaj na Deviću koji pogađa oba bacanja. Tada je slijedilo već opisanih posljednih 15 sekundi napete završnice u kojoj su s(p)retniji ipak bili domaći košarkaši.
Najveći obol ovoj vrijednoj pobjedi dala su trojica dvoznamenkastih strijelaca Borik-Puntamike. Žorž 16, Dević 15 i Čiklić 12 poena bili su svaki u svom periodu igre glavni kreatori sedme prvenstvene pobjede s kojom Puntamičani ostaju u utrci za Ligu za prvaka.

BORIK-PUNTAMIKA – TROGIR 70:69

(14:15, 11:19, 23:9, 22:26)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 200. Suci: Tonči Anzulović (Zagreb), Dražen Štrok (Varaždin) i Denis Hadžić (Pula).
BORIK-PUNTAMIKA: Čiklić 12 (2-2), Dundov 5 (0-2), Bulić, Grgurović 5 (3-4), Pavić 6, Petani 1 (1-2), Dević 15 (6-6), Mrva, Šarlija 8 (0-2), Jurjević, Žorž 16 (1-1), Đugum 2. Trener: Tihomir Bujan.
TROGIR: Vrsaljko 10 (1-2), Đirlić, Guja, Bilić 12 (1-1), Bizaca 18 (4-4), Lucić, Bubalo 4, Čirko, Sobin 14 (4-7), Brkić 5 (5-6), Delaš 6 (3-3). Trener: Anto Bilić.
Šut za 2: Borik-Puntamika 15-36 (42%); Trogir 12-26 (46%).
Šuz ta 3: Borik-Puntamika 9-25 (36%) Žorž 3, Čiklić 2, Pavić 2, Dundov 1, Dević 1; Trogir 9-22 (41%) Vrsaljko 3, Bilić 3, Bizaca 2, Delaš 1.
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 13-19 (68%); Trogir 18-23 (78%).
Skokovi: Borik-Puntamika 29 (20+9); Trogir 24 (20+4).

IZJAVE

ANTO BILIĆ, TRENER TROGIRA
– Čestitam Borik-Puntamici na pobjedi. Bila je to vrlo zanimljiva utakmica koja je za nas nakon dva neugodna poraza od Dubrave i Šibenika ipak pokazala, bez obzira na poraz, da smo se uspjeli vratiti. To nam je u ovom trenutku ipak bilo najvažnije. Nadam se da će Borik-Puntamika ući u Ligu za prvaka tako da nam oba poraza s njima neće pokvariti bodovni saldo za Ligu za ostanak. Bili smo hendikepirani bolešću trenera Borisa Kurtovića tako da je taj teret pao na moja leđa i mogu reći da smo odigrali jako dobro, ali je nedostajalo malo sreće.
TIHOMIR BUJAN, TRENER BORIK-PUNTAMIKE
– Čestitao bih svojim igračima na pobjedi i prvenstveno na vjeri da možemo dobiti utakmicu nakon onako lošeg prvog poluvremena. Čestitao bih i Trogiranima koji su opradvdali moje strahove da će biti opasni. Oni su inače ove sezone jako neugodni na gostovanjima, što su dokazali izgubivši samo tri koša kod Cedevite ili nesretno u produžetku u Dubrovniku. Nakon pobjede protiv Dubrave moji igrači su ušli preopušteno u utakmicu i to nam se osvetilo. Ulaskom Žorža u drugom poluvremenu podigli su se i drugi igrači, pa i publika što je dovelo do preokreta. Ta treća četvrtina je na kraju presudila, iako su se Trogirani vratili u susret i imali izglednu priliku za pobjedu, ipak je sreća bila na kraju na našoj strani. S ovom pobjedom ostali smo u borbi za Ligu za prvaka. Ništa se još ne zna, ali dobro je što još uvijek mi odlučujemo o našoj sudbini.

A1 LIGA KOŠARKAŠA

Rezultati 13. kola: Borik-Puntamika – Trogir 70:69, Alkar – Šibenik 92:93, Cedevita – Zabok 82:61, Dubrava – Kvarner 75:84, Dubrovnik – Svjetlost 88:84.
Poredak: Cedevita 24, Šibenik 22, Borik-P. i Dubrovnik 20, Kvarner i Svjetlost 19, Trogir, Dubrava i Alkar 18, Zabok 17.
Raspored 14. kola: Kvarner – Borik-Puntamika, Trogir – Alkar, Šibenik – Cedevita, Zabok – Dubrovnik, Svjetlost – Dubrava.