Borik zaustavio crni niz Zaboka

Autor: Andrija Dešpoja

01.03.2009. 23:00

Košarkaši Borik-Puntamike neslavno su se proveli u Bedekovčini izgubivši od Zaboka s visokih 18 razlike. Unatoč porazu, Puntamičani su i dalje zadržali realne izglede da će ove sezone zaigrati u Ligi za prvaka, jer je direktan konkurent Dubrovnik također u ovom kolu poražen u Sinju kod Alkara.
Utakmica je počela odlično za zelene i imali su polovinom prve četvrtine nakon koša Čiklića prednost od 9:3. Ipak su Zabočani na krilima debitanta Krapića uspjeli zaključiti prvu dionicu sa samo dva poena minusa (19:21). Do poluvremena su Puntamičani imali razsoblja dobre igre, ali se nikako nisu uspijevali odlijepiti na veću prednost. Na odmor se otišlo nakon trice raspoloženog Domagoja Bašića s prednošću domaćina 41:39. Nakon odmora igrači Borik-Puntamike su jednostavno nestali s terena i Zabok je počeo iz minute u minutu dizati svoju prednost. Ključ je bio u završnici treće četvrtine kad su domaćini napravili seriju 13-2 i tada su sve nade Puntamičana da mogu dobiti ovu utakmicu otišle u nepovrat. Razigrali su se Bašić, Ivanov, Lež i Bilić te se polovinom četvrte četvrtine Borik-Puntamika našla u minusu od čak 21 koša (77:56). U redovima Puntamičana istaknuo se kapetan Mrva sa 14 poena, dok je izostao učinak ponajboljih igrača ove sezone Dundova i Devića. Izgleda da su viroza kod prvog i ozljeda skočnog zgloba kod drugoga utjecali na njihovu izrazito lošu večer. Posebno je zapinjala igra u organizacijskom dijelu gdje Petani i Dević nisu uspjeli razigrati suigrače. Velik broj izgubljenih lopti (14 Puntamičana naspram pet Zabočana) uz izvrsnu šutersku večer domaćina, najveći je razlog visokog poraza Borik-Puntamike. Na kraju su Puntamičani bili izrazito nezadovoljni sudačkim kriterijem, a teško je razumjeti delegiranje sudaca u ovoj utakmici gdje su pravdu dijelili upravo suci koji dolaze iz gradova izravnih Borikovih konkurenata za plasman u Ligu za prvaka (Radović iz Dubrovnika, Vovk iz Sl. Broda). Najvjerojatnije, tek samo puka slučajnost. Borik-Puntamici ostaje prilika da s dvije pobjede u posljednja dva kola ostane u mrtvoj utrci s Dubrovčanima, Brođanima i možda Trogiranima za plasman među četiri najbolja. Iako više ne ovise samo o sebi, jer u slučaju svih pobjeda do kraja Dubrovnika i Svjetlosti, morat će se zadovoljiti petim mjestom koje vodi u Ligu za ostanak.

ZABOK – BORIK-PUNTAMIKA 89:71

(19:21, 22:18, 25:13, 23:19)
BEDEKOVČINA – Dvorana Srednje škole Ante Starčevića. Gledatelja 500. Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Tomislav Vovk (Slavonski Brod) i Tomislav Ercegović (Zagreb).
ZABOK: Ivanov 18 (4-6), Bašić 19, Vranjić, Pehar 3 (1-2), Bilić 17 (5-5), Janković, Lekić 3, Lež 13 (2-3), Novosel 2, Nakić, Krapić 14 (4-8). Trener: Dragutin Črnjević.
BORIK-PUNTAMIKA: Čiklić 8 (3-4), Petani 3 (1-2), Mrva 14 (1-1), Jurjević 9 (2-2), Đugum, Dundov 2 (2-2), Bulić, Grgurović 10 (4-4), Pavić 6 (1-1), Dević 2 (0-2), Šarlija 7 (1-4), Žorž 10. Trener: Tihomir Bujan.
Šut za 2: Zabok 32-55 (58%); Borik-Puntamika 26-47 (55%).
Šut za 3: Zabok 9-23 (39%) Bašić 5, Bilić 2, Lekić 1, Lež 1; Borik-Puntamika 4-9 (44%) Čiklić 1, Mrva 1, Jurjević 1, Pavić 1.
Slobodna bacanja: Zabok 16-24 (67%); Borik-Puntamika 15-22 (68%).
Skokovi: Zabok 20 (13+7); Borik-Puntamika 26 (18+8).
Osobne pogreške: Zabok 24; Borik-Puntamika 25.

BUJAN: NEOBJAŠNJIVO SMO STALI

– Nismo odigrali kako smo se dogovorili i domaćin je to obilato iskoristio. U prvom poluvremenu nismo se uspjeli odvojiti na osjetniju prednost iako smo bili u tom razdoblju igre dosta bolji od Zabočana. Mislim da je tu najviše kumovao neujednačen sudački kriterij i na odmor se otišlo s minimalnom prednošću domaćina. Drugi dio smo otvorili s nekoliko promašenih šutova i onda smo neobjašnjivo stali te se Zabok odvojio na veliku razliku što je bilo za nas nedostižno. Organizacija igre je bila na niskoj razini kao i obrana, što je uz njihov odličan šut rezultiralo ovako visokim porazom. Ostaju nam još dvije utakmice do kraja. Prvo u Jazinama protiv Šibenika, a onda protiv Alkara u Sinju moramo tražiti te dvije pobjede koje će nam dati pravo za nadati se da možemo ove sezone ipak dostići Ligu za prvaka. Bit će jako teško, ali dok imamo šanse, mi ćemo se boriti.

A1 LIGA KOŠARKAŠA

Rezultati 16. kola: Zabok – B.-Puntamika 89:71, Alkar – Dubrovnik 94:75, Svjetlost – Kvarner 92:78, Šibenik – Dubrava 90:79, Trogir – Cedevita 88:83.
Poredak: Cedevita 28, Šibenik 27, Dubrovnik 25, Svjetlost, Borik-Puntamika i Trogir 24, Kvarner 23, Dubrava i Alkar 22, Zabok 21.
Raspored 17. kola: Borik-Puntamika – Šibenik, Dubrovnik – Cedevita, Svjetlost – Trogir, Kvarner – Zabok, Dubrava – Alkar.