Umag Zadru lani uzeo Premijer, a sada i Prvu ligu

01.05.2011. 22:00

Prije nešto više od godinu  dana Zadar je porazom u  Umagu kompromitirao šanse  za ulazak u Premijer ligu koja  mu je na kraju sezone pobjegla  za jedan bod. Nakon subotnje  utakmice i novog poraza u  Umagu Zadar je došao na  prag Druge lige. Momčad iz  Mocira u posljednja dva kola  osim što mora ostvariti dvije  pobjede (Prelog kod kuće i  Županja u gostima), osluškivat će i kako su svoje utakmice  odigrali Hrvatski dragovoljac i  Mladi rudar. Naime, Zadru ni  dvije pobjede u posljednja dva  kola više ne jamče ostanak u  ligi. U subotnjem dvoboju između Hrvatskog dragovoljca i  Mladog rudara nije bilo pobjednika (29:29), pa obje te  momčadi sada imaju bod više  od pretposljednjeg Zadra  (18-17).
Da je pobijedio u Umagu  Zadar bi imao sve u svojim  rukama. A mogao je pobijediti  sa samo malo više koncentracije u ključnim trenucima  utakmice. Po tko zna koji put  ove sezone Zadrani su vrlo  loše odigrali završnicu utakmice i očito je da iz nekih  prethodnih dvoboja nisu mnogo toga naučili. Dvije su stavke  obilježile zadarsku izvedbu u  Umagu. Prva je loša obrana u  prvom poluvremenu (čak 19  primljenih golova), a druga je  nervoznih posljednjih pet minuta kada je utakmica ušla u  neizvjesnost. Uz sve dobro što  je Zadar napravio u Umagu, u  što ulazi i solidan dan vratara  Bobanovića i Cote te podatak  da gosti nisu imali nijedno isključenje (Umag je imao četiri), dva spomenuta propusta  bila su previše.
U prvih pola sata Zadar je  dvaput imao plus 3 (6:3, 7:4),  ali je od početka propusna  obrana poništavala sve dobro  što bi se odigralo u napadu.  Sredinom prvog poluvremena  Umag je najprije izjednačio, a  potom pred odmor otišao i na  17:13, što je do tada bila najveća prednost domaćih. Drugo poluvrijeme Zadar igra  mnogo bolje i nakon desetak  minuta nastavka rezultat je  25:25 (serija Zadra 4:0). Kod  30:30 pet minuta prije kraja  Mijolovićev udarac najprije  trese jednu, a potom i drugu  vratnicu, a na suprotnoj strani  domaćini zabijaju za 31:30.  Zadar se golom Mijolovića  vraća na 31:31, ali uslijedilo je  3:0 domaćih za kraj svih zadarskih nadanja. U zaborav su  takvo pali svi napori gostiju  koji zapravo nisu odigrali lošu  utakmicu. No nije to bila utakmica za dojam, nego za dva  boda koja su na kraju ostala u  Umagu. Zadar je tako lagano  uplovio u drugoligaške vode,  samo jedan snažan remorker  (dvije pobjede) uz povoljan  vjetar (porazi HD-a i MR-a)  može Perinovićeve igrače izvući prema sigurnijim vodama.

UMAG – ZADAR 35(19): 32 (16)

UMAG – SD Stella Maris. Gledatelja: 250. Suci: Josip Cepanec  (Tomaševec) i Ranko Jeftić (Varaždin).
UMAG: Mitrović, Milinković, Srpak, Šestan, Ćosić 9, Ipša, Petrić 2,  Matošević 6, Ibrahimbegović 3, Jerec, Buvinić 5 (4), Stapar 4,  Gorenac, Krajinović 6. Trener: Saša Ilić.
ZADAR: Bobanović, Cota, Zelić 3, Merhar, Jerak 8 (3), Šeremet,  Maričić, Šimičević, Mijolović 5, Brkljača 9, Čirjak, Humbolt 4, Surać  3, Klasanović. Trener: Romano Perinović.
Sedmerci: Umag 4 (5); Zadar 3 (3).
Isključenja: Umag 8 minuta; Zadar -.

Prva HRL

Rezultati 24. kola: Umag – Zadar  35:32, Hrvatski dragovoljac – Mladi  rudar 29:29, Crikvenica – Brod Konstruktor 34:23, Senj Wallenborn –  Ivančica 27:23, Prelog – Osijek 27:29,  Županja – Spačva 31:34, Đakovo –  Kaštela Adriachem 27:35.
Poredak: Kaštela Ad. 35, Spačva 33, Senj W. 32, Brod K. 31, Osijek 27, Đakovo 26, Crikvenica 25, Ivančica 23, Umag, Županja 21, M. rudar, Hrv. drag. 18, Zadar 17, Prelog 9
 U 25. kolu igraju: Zadar – Prelog, H. dragovoljac – Đakovo, Mladi rudar – Crikvenica,  Brod Konstruktor – Senj W., Ivančica – Umag,  Osijek – Županja, Spačva – Kaštela Ad.