Šamarali nas i Brazilci, slijede Srbi

01.09.2010. 22:00

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je posljednjeg, 5. kola skupine B na Svjetskom prvenstvu u Turskoj izgubila u Istanbulu od Brazila sa 74-92 (19-22, 16-26, 15-24, 24-20), te je natjecanje u skupini okončala na četvrtom mjestu s dvije pobjede i tri poraza, pa će u osmini finala u subotu igrati protiv pobjednika skupine A, reprezentacije Srbije. Najefikasniji u reprezentaciji Hrvatske bio je Marko Popović sa 15 koševa, dok je Brazil predvodio Machado sa 18.
U izravnom dvoboju za treće mjesto u skupini, hrvatski košarkaši su protiv Brazila prikazali svoju uvjerljivo najslabiju utakmicu na SP u Turskoj. Nakon relativno izjednačene prve četvrtine, Brazil je vrlo brzo u drugom dijelu igre stvorio lijepu razliku, te je sigurnom igrom lako dvoboj priveo kraju u svoju korist.
Hrvatski košarkaši u prvom su poluvremenu imali izrazito loš šut za dva, pogodili su tek osam od 24 pokušaja, a zbog te napadačke nemoći padao je i voljni moment u obrani pa su brži i fizički snažniji brazilski igrači lako pronalazili put do obruča.
Treća četvrtina ponudila je još lošiju sliku hrvatske reprezentacije, pa je Brazil u 29. minuti stigao čak do 25 pogodaka prednosti (69-44). U posljednjem dijelu igre naši igrači ipak su djelomično uspjeli ublažiti poraz kada su na parketu pretežno bili brazilski pričuvni igrači.
Za uspjeh protiv Srbije u subotu gotovo svi naši igrači morat će popraviti svoj pristup igri, a to se poglavito odnosi na nominalne nositelje igre Tomića i Ukića.

HRVATSKA – BRAZIL 74:92

(19-22, 16-26, 15-24, 24-20)
Dvorana Abdi Ipekci.
Gledatelja: 8.000
Suci: Brazauskas (Litva), Seibel (Kanada), Chambon (Francuska)
HRVATSKA: Ukić 4, Kus 4, Popović 15, Bogdanović 10, Stipčević, Tomas 9, Planinić 3, Tomić 2, Lončar 12, Banić 4, Žorić, Andrić 11
BRAZIL: Machado 18, Dos Santos, Becker 7, Neto, Garcia 15, Huertas 7, Barbosa 17, Varejao 2, Giovannoni 12, Batista 6, Vinicius 2, Splitter 6
ŠUT ZA DVA: Hrvatska 18-44 (40.9 posto), Brazil 19-34 (55.9 posto). TRICA: Hrvatska 7-23 (30.4 posto), Brazil 10-19 (52.6 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 17-23 (73.9 posto), Brazil 24-29 (82.8 posto). SKOK: Hrvatska 28 (16 obrana + 12 napad), Brazil 39 (32+7). ASISTENCIJE: Hrvatska 9, Brazil 16

PAROVI OSMINE FINALA

Poznati su svi parovi osmine finala Svjetskog prvenstva za košarakše u Turskoj, a od subote će se sve utakmice završnog dijela prvenstva igrati u Istanbulu.
Hrvatska će svoj dvoboj osmine finala igrati upravo u subotu protiv reprezentacije Srbije, a osim tog dvoboja u subotu će igrati i Španjolska protiv Grčke što će biti “repriza” finala SP igranog prije četiri godine u Japanu. Domaćin Turska igrat će u nedjelju protiv Francuske, dok će najveći favorit za zlato, reprezentacija SAD-a u osmini finala za suparnika u ponedjeljak imati Angolu.