Splićani imali Batinu, Puntamičani igru

01.11.2009. 23:00

Borik-Puntamika ubilježila je i drugu pobjedu u 3. kolu A-1 lige, a način na koji su došli do vrijedna dva boda kontra favoriziranog Splita na kraju je utakmice potaknuo veliki pljesak dvjestotinjak gledatelja u Jazinama. Takav žar i borbenost ne mogu se danas često vidjeti na sportskim terenima, a jaki Splićani su većinom susreta izgledali kao razbijena vojska. “Žutima” je pripala tek prva četvrtina u kojoj su diktirali rezultat. Na krilima Batine i Vrkića, koji su u tom razdoblju postigli svatko po sedam poena, Splićani su imali devet poena prednosti u 9. minuti (11:20). Ušlo se u drugih 10 minuta sa zadovoljavajućih minus pet Puntamičana (15:20), a nakon Babićeve dvice u 13. minuti pri rezultatu 24:19 za Split, Puntamičani su napravili zadivljujuću seriju 21:4 do poluvremena. Detonator je bio, povratnik nakon ozljede, Mrva koji je razbudio suigrače sa 11 poena u tom razdoblju. Njegova trica iz kuta značila je prelazak u vodstvo zelenih koje do kraja susreta više nisu ispuštali. Uz također vrlo raspoloženog Ivanova koji je “stavio u džep” i Delaša i Macuru (6 skokova do poluvremena) te ubacivao s visokom preciznošću odlično su se priključivali Jurjević i Petani, što je doprinijelo visokom vodstvu od 12 poena na poluvremenu (40:28). Za razliku od susreta sa Šibenikom, kada su Puntamičani ispuštali u više navrata vodstvo od desetak poena, protiv Splita takvo nešto nisu dopuštali. Štoviše, nastavili su i početkom treće četvrtine istim intenzitetom obrane, nerijetko bi presingom stiskali Splićane pri prenošenju lopte, što je rezultiralo na kraju s čak 18 izgubljenih lopti gostiju, a napade bi efikasno rješavali ulazima ili tricama. Iako su Vrkić i Macura s košem i bacanjem pokušavali spustiti žute ispod deset razlike (48:38), pokvarili bi im sve tricama Puntamičani, dvije Jurjević i jednu Olivari. Jurjevićeva trica u 26. minuti odvela je domaće košarkaše na, najvećih u susretu, plus 17 (56:39). Splićani su nastojali smanjiti i to im je djelomično pošlo za rukom 32. minuti kad je Vrkić tricom smanjio na 11 zaostatka (48:37). Toj trici su prethodile dvije atraktivne blokade Jurjevića na Šarcu i Mrve na Macuri koje su podigle na noge cijelu dvoranu. Ipak, Splićani su malo došli do daha te se u tri sljedeće minute počeo paliti alarm u redovima zelenih. Gosti su očajnički hvatali priključak primjenjujući zonsku obranu te je na semaforu pet minuta do kraja pokazivalo samo šest poena prednosti za Borik-Puntamiku (62:56). Prvi kamen s leđa je tada uspio treneru Plantaku skinuti Mrva koji je reagirao kapetanski izborivši se za jednu loptu pod košem “žutih” i poentirati za osam plusa (64:56), a olakšanje je, kao i protiv Šibenika, donio Pavić tricom za 67:56, tri minute prije kraja što je bilo nedostižno za Splićane. Velika izvedba Plantakove momčadi kojom je dominirala fanatična obrana koja je prisilila goste na mnoge pogreške i premoć u skoku (12 napadačkih skokova) što potvrđuje i razlika u momčadskoj valorizaciji (70-45). Pojedinačno se isprofiliralo da se stožerni centarski dvojac Mrva i Ivanov pokazao kao nepremostiva prepreka za obranu Splićana. Mrva je odigrao vrhunski nakon dužeg izbivanja sa 17 ubačenih poena, dok je Ivanov napravio dvostruko-dvostruko učinak 15 poena i 10 skokova (7 napadačkih) uz visoku preciznost (šut 7-9). Pratili su ih Jurjević sa 13 te također odlični Petani sa 9 poena.

BORIK – PUNTAMIKA69 – SPLIT60

(15:20, 25:8, 18:15, 11:17)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 250. Suci: Dubravko Muhvić (Karlovac), Damir Palavra i Tomislav Petrović (oba Karlovac).
BORIK-PUNTAMIKA: Petani 9 (2-2), Ivanov 15 (1-4), Čakarun, Pavić 6, Dražović 2 (2-4), Dević, Mrva 17 (3-4), Marin, Troskot, Jurjević 13 (2-2), Baždarić, Olivari 7 (2-2). Trener: Neven Plantak.
SPLIT: Babić 6 (2-4), Sumić 4 (2-2), Vrkić 18 (2-4), M. Delaš 2, Batina 21 (2-6), Šarac, Jakoliš, Najev, Sobin 4 (0-2), A. Delaš, Macura 5 (3-5). Trener: Boris Kurtović.
Šut za 2: B.-Puntamika 15-31 (48%); Split 17-36 (47%).
Šut za 3: B.-Puntamika 9-25 (36%) Jurjević 3, Pavić2, Mrva 2, Petani 1, Olivari 1; Split 5-12 (42%) Batina 3, Vrkić 2.
Slobodna bacanja: B.-Puntamika 12-18 (67%); Split 11-23 (48%).
Skokovi: B.-Puntamika 31 (19+12); Split 26 (17+9).

A – 1 liga košarkaša

Rezultati 3. kola: Borik-Puntamika – Split 69:60, Vrijednosnice OS Darda – Šibenik 84:95, Dubrovnik – Svjetlost 80:90, Zabok – Kaštel galerija 83:64, Dubrava – Trogir 91:76.
Dubrovnik 3 0 3 235:281 3
Raspored 4. kola: Zabok – Borik-Puntamika, Kaštel galerija – Svjetlost, Trogir – Vrijednosnice OS Darda, Šibenik – Dubrovnik, Split – Dubrava.

Riječ trenera

NEVEN PLANTAK, BORIK-PUNTAMIKA: I nakon ove utakmice stojim pri svojoj tvrdnji da je Split najkvalitetnija momčad u ligi iako su vrlo mladi. Morali smo odigrati agresivno, jer u igri “pet na pet” ne bismo imali šanse i zato smo odigrali tako agresivno, radi otupljivanja njihova napada te sprječavanja da im se razigraju centri. Uspjeli smo dobiti i skok, što je bilo dovoljno za osvajanje vrijednih bodova protiv jakog protivnika, na čemu čestitam svojim igračima.
BORIS KURTOVIĆ, SPLIT: Znali smo što nas čeka, jer je Borik-Puntamika momčad koja stalno igra sa srcem i to se pokazalo u ovoj utakmici. Ključna je bila druga četvrtina gdje nas je domaćin uništio agresivnošću i napravili su nam 17 razlike, što je bilo za nas nedostižno. U mojoj momčadi nekoliko igrača koji su nositelji igre nije odigralo na razini kakvoj se i očekuje. Čestitam Borik-Puntamici na zasluženoj pobjedi.

Olivarijec prvijenac

Nakon što je ostao dužan treneru i suigračima mizernim učinkom u prva dva kola, Šime Olivari je konačno pokazao zašto je veliki potencijal. Njemu je definitivno pripala treća četvrtina koju je otvorio svojim prvim koševima u službenoj utakmici za Borik-Puntamiku. Taj prvi koš bio je za prave košarkaške sladokusce, jer je poentirao fenomenalnim prodorom koji je završio atraktivnim polaganjem na drugi obruč. S nekoliko lijepih poteza i velikim doprinosom u obrani sigurno je nanio osmijeh više na lice Plantaka kojemu će ovakav Olivari iz treće četvrtine protiv Splita biti igrač od kojeg momčad može puno profitirati.