Utorak, 23. travnja 2024

Košarkaške vijesti

02.07.2009. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija plasirala se u finale Mediteranskih igara u Pescari. Nakon stopostotnog učinka u skupini te sigurne pobjede u četvrtfinalu protiv Albanije, Hrvatska je u polufinalu bila bolja od domaćina Italije i u sjajnoj je napadačkoj utakmici na kraju slavila sa 108:104. Fantastično je utakmicu otvorio Damir Rančić, šutirajući trice 6/7. No, s druge strane ni talijanski šut nije bio ništa slabiji. Na poluvrijeme se tako otišlo s iznimno visokih 63:58 u korist Hrvatske. U drugom poluvremenu Talijani su ipak zaigrali nešto bolje i u posljednju četvrtinu ušli s pet poena prednosti, no Hrvatska se nije predavala. Ključnu ulogu u neizvjesnoj završnici odigrali su igrači Zadra Damir Rančić i Rok Stipčević, a upravo je mladi zadarski razigravač s linije slobodnih bacanja postavio konačnih 108:104. Rančić se na kraju zaustavio na 29 poena, Stipčević na 12, Jakov Vladović ubacio je 11, a vrlo dobro odigrali su centri Andrić, Žorić i Tomić. Protivnik u finalu (danas, 17 h) Hrvatskoj će biti Grčka, momčad koju su izabranici Josipa Vrankovića već pobijedili prije nekoliko dana s 82:68. Grci su u polufinalu savladali Tursku s 82:79.
HRVATSKA108
ITALIJA104
(33:28, 30:30, 14:24, 31:22)
HRVATSKA: Rančić 29, Vladović 11 (3as, 2sk), Stipčević 12 (3sk, 2as), Simon, Andrić 15, Babić, Car 2, Tomić 16, Rudež 6, Žorić 10, Lalić 2, Pašalić 5.
ITALIJA: Bolzonella, Dercole 2, Allegretti 19, Cinciarini A. 5, Cinciarini D. 30, Maresca 7, Aradori 29, Citadini 6, Rinaldi 2, Datome, Renzi, Crosariol 4.
U-19: Hrvatska u drugom krugu
Hrvatska juniorska reprezentacija upisala je i drugu pobjedu na Svjetskom prvenstvu do 19 godina koje se održava na Novom Zelandu. Nakon uvodne lagane pobjede protiv Kazahstana, ovoga puta Hrvati su imali nešto težu zadaću protiv domaćina. Novi Zeland je pružio dobar otpor, kao i dan ranije protiv Argentine, ali Hrvatska je cijelo vrijeme držala utakmicu pod kontrolom i na kraju slavila sa 79:72. U jednom trenutku, kod rezultata 65:65 činilo se da Novi Zeland može do iznenađenja, ali Butorac, Prostran i Delaš tada rade seriju 13-2 i rješavaju pitanje pobjednika. Sjajnu utakmicu odigrao je kapetan Mario Delaš, koji je ubacio 31 poen (šut 15/24) uz 14 skokova. Leon Radošević poentirao je 13 puta (9 sk), a vrlo dobru utakmicu ponovno je odigrao Toni Prostran, koji je za 37 minuta provedenih na terenu ubacio 12 poena uz 6 asistencija i 4 skoka. Ivan Batur je za 31 minutu ostvario učinak od 10 poena i 6 skokova, a Šime Olivari je za 16 minuta ubacio 2 poena uz 4 skoka. Ovom pobjedom Hrvatska je osigurala plasman u drugi krug natjecanja, a kasno sinoć po hrvatskom vremenu odigrala je i posljednju utakmicu prvog kruga protiv Argentine. U skupini “F” drugog kruga Hrvatska će igrati sa Španjolskom, Kanadom, Australijom, Argentinom te pobjednikom susreta Kazahstan-Novi Zeland. U toj skupini Hrvatska i Argentina već imaju sigurna dva boda, bez obzira na pobjednika susreta Kazahstan-Novi Zeland, a međusobni susret odlučio je o tome koja će momčad u drugi krug prenijeti još dva boda. U novoj skupini četiri boda već imaju Australci, jer su u prvom krugu bili bolji i od Španjolske i od Kande. Najbolje četiri reprezentacije iz te skupine plasirat će se u četvrtfinale, a onda kreće sistem eliminacije.
NOVI ZELAND72
HRVATSKA79
(16:18, 15:20, 24:24, 17:17)
NOVI ZELAND: Bloxham 7, Edwards 29 (9 sk), Rowe, Vkoan Beek 6, Ruscoe 10, Beck 3, Nathan 2, Friday, King, Prewster 13, Buckrell 2, Loe.
HRVATSKA: Došen, Babić, Bilinovac, Delaš 31, Olivari 2, Butorac 5, Prostran 12, Batur 10, Planinić, Bubalo, Radošević 13, Zubčić 5.
U-18: Hrvatice krenule porazom
Hrvatska ženska juniorska reprezentacija porazom od Grčke (42:53) počela je nastup na Europskom prvenstvu divizije B koja se igra u Talinnu (Estonija). Hrvatske su igračice stalno bile u rezultatskom zaostatku, a porazom od Grkinja već na startu znatno su smanjeni izgledi za prolazak skupine, a to znači i nemogućnost borbe za povratak u diviziju A. Za Hrvatsku je nastupila i Katarina Popović, članica Zadra koja je ostala bez ikakvog statističkog učinka, budući da je na parketu provela tek jednu minutu. Sinoć je Hrvatska igrala protiv Bosne i Hercegovine, a danas je na rasporedu dvoboj s Norveškom.