Četvrtak, 2. svibnja 2024

18 C°

Borik pregazio Split

02.12.2010. 23:00

Košarkaši Borik-Puntamike odigrali su protiv Splita najbolju partiju polusezone i tako zadržali drugo mjesto na prvenstvenoj ljestvici. Kako i dolikuje derbiju, utakmica je krenula vrlo žestoko s obje strane. Našpanani motivom za upisati pobjedu pred odlazak na prvenstvenu stanku i Puntamičani i Splićani nisu dopuštali da se ijedna momčad odvoji na veću razliku. Igralo se koš na koš u prvoj četvrtini, s mnogo prekršaja i slobodnih bacanja, a prva malo osjetnija prednost pripala je zelenima na otvaranju druge četvrtine kad je Jurjević ubacio svoju drugu tricu u nizu za 22:16.
Veselje Plantaku u tim trenucima je pokvario treći osobni prekršaj Škifića koji je tako morao na prisilni odmor, što su Splićani uspjeli iskoristiti za približavanje na 26:24, zahvaljujući velikoj snalažljivosti Sobina. Ipak ukazao se tada Mikulić koji tricom i efektnim ulazom vraća zelene na finih pet prednosti (31:26). Uspio je Subotić ubaciti na drugoj strani staviti dvicu, no brzi odgovor je uslijedio preko Mikulića s novom tricom (34:28).
Imaju zeleni minutu i pol do kraja prvi put 10 prednosti nakon trice Pavića (38.28), no uzvratio je istom mjerom Čiklić na drugoj strani (38:31). Na odmor se otišlo ipak s osam prednosti za domaće zahvaljujući Mariću koji je ukrao loptu i iz kontre sa sirenom položio za 42:34. Otvorili su Puntamičani drugo poluvrijeme drugom tricom Pavića za najvećih plus 11 (45:34). Grgurević uzvraća s četiri poena u nizu da bi povratak na plus 10 donio izvrsni Čakarun strahovitim zakucavanjem (48:38).
Temperatura je rasla u dvorani, osjetila je publika da se zelenima smiješi velika pobjeda. Pogotovo nakon Jurjevićevog projektila za 51:40, a para na uši je krenula Plantaku nakon neuspjelog pokušaja alley-oopa Pavića i Čakaruna. Smirenje su mu ipak ponudili precizni Jurjević i Marić s tricama za velikih plus 17 (57:40), dvije minute prije kraja treće četvrtine. Raspucao se Mikulić u te dvije minute sa pet svojih poena (64:45), no i Splićani su uspjeli ubaciti nešto u koš tako da se u posljednjih 10 minuta ušlo sa 14 viška na strani zelenih (64:50). Ulazak u tu posljednju dionicu otklonio je svaku pomisao Splićanima na pokušaj povratka u utakmicu.
Demantirali su ih Puntamičani još jačom obranom te nevjerojatnom borbenošću, nerijetko završavajući u reklamama. Iz jedne takve obrane Mikulić je sebi stvorio idealnu situaciju za ponovno dizanje dobro ispunjenih Jazina na noge. Njegovo zakucavanje za 69:50 bio je znak da žuti nemaju što više tražiti u ovoj utakmici, a iz minute u minutu je stizala potvrda te teze. Puntamičani su nanjušili krv te su ubacili u brzinu više, pogotovo u obrani, što je rezultiralo totalnom nemoći Splićana u napadu (dva poena u sedam minuta), dok se razlika penjala i odvlačila žute u katastrofične razmjere što se na kraju zaustavilo za njih na vrlo povoljnih minus 24 poena.

BORIK-PUNTAMIKA – SPLIT 83:59

(19:16, 23:18, 22:16, 19:9)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 500. Suci: Tomislav Vovk (Slavonski Brod), Krunoslav Holjevac (Slavonski Brod) i Tomislav Ercegović (Zagreb).
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić 18 (1-4), Mrkić 2 (0-2), Marić 9, Čakarun 10 (2-2), Pavić 6, Pešut 5 (3-4), Petani 1 (1-2), Škifić 8 (1-2), Marin 2, Jurjević 16 (4-4), Grabovac, Šarlija 6 (2-2). Trener: Neven Plantak.
SPLIT: Subotić 5, Čiklić 2 (2-2), Katić 8 (1-2), Marić, Babić 13, Markulin, Režić, Najev 4 (2-2), Matić, Sobin 18 (4-9), Grgurević 7 (1-2), Mimica 2. Trener: Mladen Vušković.
Šut za 2: Borik-Puntamika 18-25 (72%); Split 17-32 (53%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 11-26 (42%); Split 5-17 (29%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 14-22 (64%); Split 10-17 (59%).
Skokovi: Borik-Puntamika 25 (15+10); Split.

RIJEČ TRENERA

NEVEN PLANTAK, TRENER BORIK-PUNTAMIKE
– Mi smo se pribojavali Splita prije utakmice iz razloga što su najkvalitetniji u ligi i što smo imali problema posljdnjih tjedana s ozljedama. Odigrali smo uz odličnu obranu i dobar napad te su moji igrači uzeli zasluženo pobjedu.
MLADEN VUŠKOVIĆ, TRENER SPLITA
– Borik je imao više želje, volje i agresivnosti. Od početka je sve to usmjerilo i konačni rezultat utakmice. Imali smo samo Sobina raspoloženog od mojih igrača, izgubili smo 18 lopti, a domaći igrači su pogađali izvanredno i zasluženo slavili.