"Žuti" oživjeli nadu za ostanak u ligi

HT PREMIJER LIGA
Iako je krajem treće dionice izgledalo da su gosti puno bliže pobjedi, nevjerojatnom serijom od 17:0 u četvrtoj četvrtini "žuti" su prelomili utakmicu i pokazali da će s novopridošlim igračima biti ozbiljan suparnik svima u nastavku lige

Jazine-Arbanasi uspjeli su protiv neugodne Hermes-Analitice upisati drugu ovosezonsko pobjedu s kojom su bitno popravili svoje šanse za spašavanje prvoligaškog statusa. Iako je krajem treće dionice izgledalo da su gosti puno bliže pobjedi, nevjerojatnom serijom od 17:0 u četvrtoj četvrtini "žuti" su prelomili utakmicu i pokazali da će s novopridošlim igračima biti ozbiljan suparnik svima u nastavku lige.

Mnoge pogreške na otvaranju koštale su Jazine zaostatka od sedam poena (2:9). Razbudili su se potom domaćini te su do pred kraj prve dionice uspjeli serijom 14:3 okrenuti rezultat (16:12). Petani, Barry i Sarajlija namjestili su ruku te su Jazine preuzele kontrolu utakmice i prvih 10 minuta zaključili s pet poena viška (21:16). Ono što je predstavljalo najveći problem domaćim košarkašima bile su izgubljene lopte, čak 13 do poluvremena, što je išlo u prilog gostima koji su vratili prednost s otvaranja, polovicom druge dionice. Nezaustavljiv je bio Perić sa devet poena u tom kratkom razdoblju, a Garafolić je potvrdio poenima za 26:31 novi uzlet "analitičara". Ipak, pronašli su se Zadrani u posljednjim minutama prvog poluvremena te su se serijom 8:2 vratili u rezultatsku pozitivu. Sarajlija tricom te Barry košem i dodatnim bacanjem uspjeli su kupiti mir pred nastavak utakmice u koji su ušli s minimalnom prednošću (34:33).

Otvaranje drugog poluvremena sličilo je na početak utakmice. Nekoliko izgubljenih lopti, prvenstveno centra domaćih Kaštropila, iskoristio je Garafolić za šest vezanih poena što je odvelo goste na 34:39. Petanijeva trica nije puno pomogla jer je istom mjerom uzvratio Svoboda na kojeg se nadovezao Stipe Krstanović sa dvicom te Rajić sa dva bacanja što je polovicom treće dionice ozbiljno unazadilo akcije Jazina u ovoj utakmici. Prednost Hermesa 37:46 bila je najveća njihova u utakmici, a pored rezultatskog minusa problem za "žute" je predstavljao loši obrambeni skok te ponajviše problemi sa osobnama Petanija i Zrnića. Ipak unatoč svim problemima uspjeli su igrači Luke Bujasa primaknuti se na dva poena zaostatka (46:48). Petani je bio inicijator povratka s dvije trice, a s druge strane preciznost je iskazao Svoboda koji je na trenutak vratio šest poena prednosti gostima (46:52). No, zato nisu uspjeli postići ni poena u posljednje dvije minute treće dionice što su vrlo dobro iskoristili igrači Jazina za seriju 7:0 s kojom su pred završnih 10 minuta došli do prednosti (53:52).

Ta serija je produžena ulaskom u četvrtu četvrtinu za još 10 poena od kojih je čak osam ubacio Sarajlija te je raspoloženje na klupi Jazina bilo na rubu ekstaze. Razumljivo s obzirom da su se cijelu utakmicu mučili, a osam minuta prije kraja imali su čak 11 poena prednosti (63:52). Nakon toga sve je bilo lakše za domaće košarkaše koji su sa tom nevjerojatnom serijom 17:0 praktički prelomili utakmicu i riješili pitanje pobjednika. U posljednjim minutama gosti iz Zagreba uspjeli su tek malo smanjiti razliku koja je u jednom trenutku bila 15 poena (81:66).

RIJEČ TRENERA

Luka Bujas, Jazine-Arbanasa

Presudila individualna kvaliteta

- Vrlo teška utakmica za nas jer smo imali imperativ pobjede. Vidjelo se to i na samom početku pošto smo nervozno ušli u susret pa su gosti otvorili s 2:9. Imali smo 14 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu od čega su igrači četiri puta nagazili na aut crtu. Bili smo loši u skoku te nismo uspjeli sagraditi prednost, primili smo previše laganih koševa. Drugo je poluvrijeme bilo puno bolje. Bili smo smireniji. Imali smo "samo" sedam izgubljenih lopti te smo počeli bolje igrati u obrani što nam je olakšalo posao. Ovo nam je bitna pobjeda jer smo se tek nedavno skupili u ovom sastavu. Pred nama je još puno posla. To su stvari uigravanja i vjerujem da ćemo ih radom ispraviti. Presudila je individualna kvaliteta. Respektiram Hermes, ali mislim da su moji momci pojedinačno bolji.

Luka Radić, Hermes-Analitica

Jazine imaju kvalitetu za doigravanje

- Nismo iskoristili svoju priliku koju smo definitivno imali. Promašili smo puno trica, a imali smo i problema s ozljedama. Ozlijedila su nam se dvojica igrača, od čega jedan nije mogao nastaviti susret što nas je poremetilo. Jazine su zasluženo pobijedile. Kada promašiš neke otvorene šuteve ruka počne drhtati sto utječe na preciznost. Liga će, vjerujem, biti otvorena do kraja te moramo ići naprijed. Jazine su dovele pet igrača, pet kvalitetnih igrača, i sada je na treneru da ih uklopi u momčad. Da su s ovom ekipom krenuli od početka sezone bili bi u doigravanju. Mislim da bi mogli iznenaditi i još nekoga, a ne samo momčadi iz donjeg doma ljestvice.

JAZINE-A. 81

HERMES-A. 72

(21:16, 13:17, 19:19, 28:20)

ZADAR – Dvorana Krešimir Ćosić. Gledatelja: 100. Suci: Srđan Dožai (Zagreb), Josip Mikulić (Osijek) i Krešimir Katić (Sl. Brod).

JAZINE-ARBANASI: Sarajlija 17 (3-4), Lisica, Petani 16 (2-2), Bučaj, Škara, Ivanov, Zrnić 7, Barry 24 (5-7), Fodor 6, Kaštropil 11 (1-6). Trener: Luka Bujas.

HERMES-ANALITICA: Perić 13, Kordić 11 (2-2), Raič 2, Đurinović, Svoboda 12, Garafolić 18 (1-2), S. Krstanović 10, Turić 2 (0-2), Rajić 4 (2- 4), A. Krstanović. Trener: Toni Radić.

Šut za dva: Jazine-A. 14-28 (50%); Hermes-A. 26-48 (54%).

Šut za tri: Jazine-A. 14-29 (48% - Sarajlija 4, Petani 4, Barry 3, Fodor 2, Zrnić); Hermes-A. 5-27 (18% - Svoboda 2, Perić, Kordić, Garafolić).

Slobodna bacanja: Jazine-A. 11-19 (57%); Hermes-A. 5-10 (50%).

Skokovi: Jazine-A. 34 (27+7) ; Hermes-A. 41 (23+18).

Osobne pogreške: Jazine-A. 19; Hermes-A. 19.