Ni treća nije bila – sreća

04.03.2011. 23:00

Košarkašice Zadra nisu uspjele niti u trećem ovosezonskom pokušaju svladati Croatiju 2006. Po mnogima favorit Lige za ostanak prekjučer je na Višnjiku slavio s 47:64.
Startna petorka domaćih: Sesar, Sikirić, Meštrović, Perica i Blažević nije se najbolje snašla u uvodnim minutama, a dominacija zagrepčanki pod obručima, odnosno loš šuterski učinak njene ekipe, Mariju Maziju prisilili su da kod rezultata 6:13 zatraži prvu minutu odmora. Trenerica Zadra situaciju na parketu pokušala je izmijeniti i uvođenjem Majstorović i Tokić, no bez većeg uspjeha. Prva dionica u potpunosti je pripala igračicama u crvenim dresovima, koje su u 10 minuta imale samo tri promašaja iz igre, uz postotak šuta od 75%. Semafor je tako pokazao 14:25.
Gostujući žrvanj nije se zaustavio niti početkom druge četvrtine, štoviše, sa svakim novim napadom Croatia je povećavala prednost. U 15. minuti Mazija je pri rezultatu 16:31 bila prisiljena pozvati novi predah. Prelaskom u zonu Zadranke su konačno uspjele povezati dva napada, te tri i pol minute do isteka poluvremena smanjiti zaostatak na 10 koševa (21:31). Uslijedio je period u kojem 100-tinjak gledatelja na Višnjiku nije gledalo mnogo od košarke, već reviju obostranih tehničkih pogrešaka, no barem za utjehu, njihove su miljenice uspjele zaustaviti daljnji potop, a prvu polovicu susreta zaključiti s kudikamo izglednijih 28:33. Iako nisu imale raspoloženih igračica poput Kraljev s 10 i ilijanić s osam ubačaja, „bijelo-plave” su agresivnošću uspjele kompenzirati brojne nedostatke očite u prvih 15 minuta, dok je njihove nade podgrijavala i četvrta osobna Tee Đikić, jedne od kvalitetnijih u gostujućem sastavu.
I treća četvrtina bila je obojana u crveno. Serijom 6-0 Croatia je ponovno došla do dvocifrene prednosti (28:39). Zadar je, s druge strane, svoj prvi koš postigao tek pogotkom Sesar s linije slobodnih bacanja. Više od pet minuta bez ubačaja iz igre upozoravalo je na novi neuspjeh „bijelo-plavih” u srazu s favoritom Lige za ostanak, dok su Zadarska kola nizbrdo najveće ubrzanje dobila u 30. minuti kada je rezultat glasio 37:55. S premalo raspoloženih igračica i lošim postotkom šuta Zadar je izgledao kao da ga u posljednjoj četvrtini samo čudo može spasiti.
A čudo se nije dogodilo. Na krilima Kraljev i Ilijanić ekipa Borne Augustića rutinerski je privele susret kraju, istovremeno ne dopuštajući Zadrankama da u niti jednom trenutku ozbiljnije zaprijeti. Ako je suditi po njihovom subotnjem izdanju na Višnjiku, Croatia će se ove sezone lakoćom prošetati Ligom za ostanak. Zadar je potkraj prvog poluvremena imao tek (polu)priliku za hvatanje priključka.  Taj podatak najbolje ocrtava snagu dobro posložene gostujućeg sastava.
– Croatia ima kvalitetu, ima iskustvo i čvrstinu, te je ovom pobjedom dokazala da je korak ispred konkurencije u Ligi za ostanak. Danas su nas u potpunosti nadigrale. Svaku našu grešku znalački su iskoristile. Ovo je bila naša loša predstava, no moramo se podići i nastaviti dalje – izjavila je Marija Mazija, trenerica Zadra.

ZADAR – CROATIA 2006  47:64

(14:25, 14:8, 11:22, 8:9)
ZADAR – Dvorana 3 ŠC Višnjik. Gledatelja: 100. Suci: Goleš i Braica (oba Šibenik).
ZADAR: Sesar 7, Kovačević, Perica 3 (1-2), Sikirić 13 (1-2), Tokić 4, Blažević 9 (3-6), Erslan, Majstorović 5 (1-2), Meštrović 6 (0-2), Popović, Skroće. Trenerica: Marija Mazija.
CROATIA 2006: Đikić 8 (2-4), Ramljak, Divčić, Knežević, Ilijanić 15 (3-4), Kraljev 21 (7-12), Džankić 4, Stilinović 5 (1-1), Borenović 5 (1-2), Topić 6 (2-4). Trener: Borna Augustić.
Šut za dva: Zadar 13-35 (37%); Croatia 2006 21-40 (52%).
Šut za tri: Zadar 5-24 (21% – Sikirić 4, Sesar); Croatia 2006 2-10 (20% Đikić 2).
Slobodna bacanja: Zadar 6-14 (43%); Croatia 2006 16-27 (59%).
Skokovi: Zadar  29 (15); Croatia 2006 35 (10).
Osobne pogreške: Zadar 22; Croatia 2006 15.