Puntamičani ispali

04.05.2012. 22:00

Sonik-Puntamika porazom od Dubrovnika u direktnom obračunu za pretposljednje mjesto doživjela je kolo prije kraja Lige za ostanak ispadanje iz A-1 lige nakon sedam godina uspješnog prvoligaškog života. Nakon svegaviđenog u 40 minuta ništa se ne može  prigovoriti domaćim igračima koji su uistinu ostavili srce na parketu, no za pobjedu i spašavanje od ispadanja je ipak trebalo više kvalitete i iskustva koje u ovakvim teškim utakmicama uvijek ispliva na površinu.
Važnost utakmice u kojoj se nema prava na poraz, pa i pobjedu s manje od pet poena razlike košarkaši Sonik-Puntamike su evidentno osjećali kroz otvaranje, a i ostali tijek utakmice koje je definitivno pripalo gostima.
Onaj kojeg su se i prije utakmice najviše pribojavali, Toni Bizaca, pokazao je u prva dva gostujuća napada da će biti velika enigma za domaću obranu. S dvije trice Bizace, Dubrovnik je silovito ušao u susret odluke (0-6), a na konkretniji odgovor zelenih čekalo se sve do 6. minute kad je Jurjević sa slobodnih bacanja doveo Puntamičane u prvo vodstvo (11-10). No, to nije značilo i bolje vijesti za domaću momčad koja je očito imala problema u organizaciji napada te su produkt toga bile mnoge izgubljene lopte kroz prvu četvrtinu. Srećom ni gosti u tom razdoblju nisu bili previše učinkoviti u svom napadu, pa se zaostatak od četiri poena nakon uvodnih 10 minuta (13-17) nije mogao smatrati velikim problemom za Sonik-Puntamiku. Ali ulaz u drugu četvrtinu po mnnogočemu je zabrinuo sve ljubitelje zelenih u dvorani. Bizaca je najprije ubacio dva bacanja, a onda je na svoje došao Petković sa tricom i dvicom te su zeleni nakon 12 minuta igre bili suočeni sa velikih 9 zaostatka (15-24). Selin je pozvao minutu odmora koja i nije donijela lijek za posebice Bizacu koji hladnokrvno ubacuje dvicu, nakon koje je Čakarun zakucao, no trica Bizace nakon toga je zaostatak Puntamičana dovela do dvoznamenkastih -10 (19-29). Furiozni nalet gostiju uspjeli su zaustaviti Jurjević tricom iz kuta te Čakarun strahovitim zakucavanjem iz kontranapada, pa se u posljednje četiri minute do poluvremena ušlo sa prihvatljivijih -5,  24-29. Marićevo zakucavanje za 28-31 potaklo je domaće navijače na još veći angažman u stvaranju pritiska na gostujuće igrače koji ipak nisu pali već su preko Perića i Hajdića došli do sedam poena prednosti (28-35), minutu do poluvremena. U tom razdoblju Marić je uspio smanjiti na 30-35, ali na drugoj strani su gosti zahvaljujući Došenu koji je precizan s trice odnijeli itekako po njih ugodnih 8 prednosti (30-38) nakon prvih 20 minuta igre.
Ulaz u drugo poluvrijeme ponudio je još veću borbu na parketu sa izrazito agresivnim obranama. Prvi koš je pao nakon dvije i pol minute igre i to na strani Puntamičana kad je Dražović ubacio za 32-38. Prije tog koša zeleni su imali u jednom napadu čak četiri napadačka skoka te natjerali Dubrovčane na ulazak u bonus, a i Jazine su doslovno proključale što je definitivno usmjerilo utakmicu u korist domaćina. Prve veće plodove tog bespoštednog pristupa su Puntamičani ubrali u 24. minuti kad je Šarlija sa četiri poena u nizu smanjio na samo -4, (36-40). Veliku napadačku sušu gostiju uspjeli su prekinuti, a tko drugi nego Bizaca sa bacanja te Petković sa dvicom i tricom te je minus zelenih ponovno narastao na -7 (40-47). U posljednje dvije minute treće četvrtine ušlo se nakon prodora Pešuta sa rezultatom 45-49, a mogao je zaostatak biti skroz anuliran da nisu Marić i Šarlija promašivali nevjerojatne zicere. Približili su se Selinovi igrači i na samo dva poena zaostatka pred završnicu treće dionice zahvaljujući neumornom Pešutu (49-51), no hladnokrvni Oštrić zabio je sa sirenom za dubrovačkih +4, (49-53), pred odlučujućih 10 minuta u kojima ih je dočekao i hendikep trojice igrača, Jurjevića, Čakaruna i Grabovca sa teretom četiri osobne pogreške.
Četiri razlike na strani gostiju stajalo je nakon tri odigrane minute posljednje dionice, a taj balans rezulata poremetio je Begić tricom za 51-58. Činilo se da su kola krenula potpuno nizbrdo za zelene, no brzi ubačaji Jurjevića i Šarlije vratili su nadu za posljednjih pet minuta (55-58). Na pet viška svoje je vratio Perić (55-60), no u sljedeća dva napada Čakarun je iznudio četvrtu i petu Bizace koje je iskoristio tek sa dva pogođena bacanja od četiri za ponovno primicanje na -3, (57-60). Ni taj impuls nisu uspjeli domaći košarkaši iskoristiti za potpuni povratak u egal, već su dopustili dvije pogreške iz kojih su Perić, pa Karač donio sedam poena viška za goste (59-66), dvije minute prije kraja.
Ipak Puntamični nisu posustali već su brzo za samo 30 sekundi preko Šarlije četiri poena  stigli na -3, (63-66). Dobrodošla su nakon toga i dva promašena bacanja Hajdića što je za preostalih minutu utakmicu i dalje držalo u velikoj neizvjesnosti. Perić je napravio korake 44 sekundi do kraja, Jurjević je pokušao tricom izjednačiti, no bezuspješno. Perić nakon toga nije propustio kazniti sa dva pogođena bacanja zelene koji su s tim poenima i definitivno ispali iz A-1 lige nakon sedam godina.

SONIK-PUNTAMIKA – DUBROVNIK 73:81

(13:17, 17:21, 19:15, 14:18)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 400. Suci: Josip Radojković (Split), Loriano Legović i Andrej Sušanj (oba Rijeka).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina, Marić 7 (3-6), Segarić, Čakarun 16 (2-4), Pešut 11 (2-2), Dražović 2 (0-1), Glavan, Vraneš, Jurjević 10 (5-6), Grabovac, Ramljak, Šarlija 17 (1-3). Trener: Marko Selin.
DUBROVNIK: Petković 17 (1-4), Bogdanović, Miljac, Karač 2, Došen 3, Oštrić 2 (2-2), M. Hajdić 10 (0-2), Diminić 2 (2-2), D. Hajdić, Bizaca 18 (5-6), Begić 9, Perić 8 (6-6). Trener: Luko Bijelić.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 22-48 (46%); Dubrovnik 17-30 (57%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 2-13 (15%); Dubrovnik 7-16 (44%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 13-22 (59%); Dubrovnik 16-22 (73%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 29 (20+9); Dubrovnik 31 (29+2).