18 C°

Kusova glupost za kraj

04.09.2010. 22:00

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija nije se uspjela plasirati u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Turskoj, u susretu osmine finala u Istanbulu Hrvatska je izgubila od Srbije sa 72-73 (27-19, 9-15, 14-20, 22-19).
Hrvatska je ponovno izgubila važnu utakmicu u neizvjesnoj završnici, sekundu prije kraja dvoboja kod rezultata 72-72 Kus je nespretno napravio prekršaj na Rašiću koji je pogodio jedno od dva slobodna bacanja za pobjedu Srbije.
U posljednju minutu utakmice ušlo se sa zaostatkom Hrvatske 65-67 nakon što je Banić postigao koš nakon odličnog dodavanja Ukića, te je bilo jasno kako će o pobjedniku odlučivati jedna lopta. Srpska reprezentacija je pogodila tri od četiri slobodna bacanja, dok je Popović realizirao sva četiri slobodna bacanja koja su mu bila na raspolaganju, te je 15.2 sekundi prije kraja bilo 70-69 za Srbiju. Tada je Tomas oteo loptu Rašiću na srpskoj polovici terena, ona je došla u ruke Popoviću kojega je 11.6 sekundi prije kraja prekršajem zaustavio Paunić. Nažalost, kada je s dva nova pogotka trebao dovesti Hrvatsku u vodstvo, Popović je promašio jedno bacanje i tako uspio samo izjednačiti.
Nakon minute odmora, naša je obrana “zaspala”, pa je Tepić pobjegao pod koš i položio loptu za vodstvo Srbije 72-70. U našem posljednjem napadu Popović je ponovno zaustavljen prekršajem, te je pogodio oba slobodna bacanja za 72-72 5.9 sekundi prije kraja.
Posljednji napad Srbije poveo je Rašić kojega je pratio Kus, naš se igrač poskliznuo i rukama se naslonio na srpskog braniča koji je tako sekundu prije kraja dobio priliku iz slobodnih bacanja riješiti utakmicu. Nakon što je pogodio prvo bacanje, Rašić je s drugim pogodio prvi obruč, a nakon što se lopta odbila, vrijeme je isteklo, pa su naši igrači ostali i bez prilike da očajničkim pokušajem preko čitavog terena preokrenu rezultat.
Iako nije pobijedila Srbiju, Hrvatska je odigrala dobru, hrabru utakmicu, te se časno oprostila od daljnjeg nastupa na SP u Turskoj. U prvoj četvrtini Ukić je odigrao odličnu obranu na Teodosiću koji je zaredao s nekoliko pogrešaka koje su za posljedicu imale brze protunapade naše reprezentacije i lake koševe. Stoga je nakon 10 minuta rezultat bio 27-19 za našu repreuzentaciju.
Nažalost, već početkom druge četvrtine teško stečena prednost je izgubljena, Srbija je serijom 6-0 stigla do 27-25. Boljom kontrolom lopte Srbi su Hrvatima onemogućili lagane koševe, a u igri na postavljenu obranu naši su teško stizali do pogodaka. Tijekom druge četvrtine Hrvatska je imala 10 pokušaja za tricu, a pogodila tek jednu. Dojam je da je početkom druge četvrtine pogriješio i naš izbornik Vranković koji je snizio petorku, umjesto Banića uveo je Ukića, a srpski su igrači to iskoristili postizanjem laganih koševa pod samim obručem. Razlog za takvu taktiku vjerojatno je taj što u ovoj utakmici zbog ozljeda nisu mogla igrati čak dvojica naših visokih igrača, Andrić i Žorić, pa je Vranković morao čuvati trojicu centara koje je imao na raspolaganju – Tomića, Banića i Lončara.
U završnici treće četvrtine Srbija je preuzela kontrolu rezultata, tricom Teodosića i košem Mačvana iz “kontre” u 30. minuti Srbija je zaostatak 49-50 pretvorila u vodstvo 54-50. Laganu prednost Srbija je održavala sve do ranije opisane završnice.
Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio je Marko Popović sa 21 košem, dok je Srbiju predvodio Nenad Krstić sa 16.

HRVATSKA – SRBIJA 72:73

(27-19, 9-15, 14-20, 22-19)
Istanbul.
Dvorana Sinan Erdem.
Suci: Maranho (Brazil), Jordan (SAD), Butler (Australija)
Gledatelja: 10.000
HRVATSKA: Ukić 11, Kus, Popović 21, Bogdanović 9, Stipčević, Tomas 6, Planinić, Tomić 6, Lončar 9, Banić 10, Žorić, Andrić
SRBIJA: Teodosić 3, Tepić 2, Rašić 15, Paunić 2, Bjelica 3, Marković 2, Savanović, Kešelj 5, Krstić 16, Perović 10, Veličković 7, Mačvan 8
ŠUT ZA DVA: Hrvatska 21-38 (55.3 posto), Srbija 20-38 (52.6 posto). TRICA: Hrvatska (20.8 posto), Srbija 5-15 (33.3 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 15-17 (88.2 posto), Srbija 18-25 (72.0 posto). SKOK: Hrvatska 36 (23 obrana + 13 napad), Srbija 29 (22+7). ASISTENCIJE: Hrvatska 12, Srbija 14