FOTOGALERIJA: Jazine su od pobjede dijelili – centimetri!

U gradskom okršaju Zadar slavio u Jazinama
S još ponekim visokim igračem u rotaciji mogli su igrači Nevena Plantaka i do senzacije. Koliko to govori o Jazinama toliko, možda još i više, o manjkavostima Zadra
Arif SITNICA
Bilo je tijesno

Sarajlija, De Woods, Zrnić, Butorac i Dražović na jednoj i Bašić, Bostic, Božić, Krajina i Vuković na drugoj strani počeli su prvi prvoligaški dvoboj Jazina-Arbanasi i Zadra. I nisu domaćini u žutim dresovima bili previše impresionirani Zadrom koji je stalno lovio zaostatak. Mekani izlaz na vanjsku liniju Jazina koštao je Zadar zaostatka od 13 poena (26:13) već u osmoj minuti.

Prije toga tri napada Jazina završila su tricama. Seriju je otvorio Zrnić, nastavio De Woods, a zaključio Fodor. Za Zadar se tada ukazao Brzoja koji je svojim ulaskom donio puno energije, posebno u napadačkom skoku, pa je Zadar serijom 10:0 stigao na 26:23 na kraju prve četvrtine. Kako su igrali dobro su gosti i prošli. A baš je spomenuti Brzoja tricom u 14. minuti donio prvo vodstvo Zadra (30:31). Pokušavao je Zadar "zatvoriti reket" u drugoj četvrtini računajući na značajnu prednost u visini, no zaboravili su igrači Aramisa Naglića na Bučaja koji je s dvije trice anulirao nalet Zadra. Štoviše, Jazine su se brzo izvukle iz minusa i u 18. minuti na semaforu je svijetlilo 40:37. Na odmor se otišlo s 43:39, a moglo je biti i plus šest za Jazine da je Bučaj pogodio odbijanac u posljednjoj sekundi. Bilo je to još jedno skromno poluvrijeme Zadra ove sezone i vrlo dojmljivo izdanje "žute podmornice" koja je i sa značajno skraćenom rotacijom u velikom dijelu utakmice bila čak i bolji suparnik od momčadi čiji je proračun "druga dimenzija".

Jedini uteg na nogama iz prve dvije četvrtine Jazinama su bile četiri osobne pogreške koje je Fodor sakupio u manje od šest minuta koliko je proveo na parketu. Zadar je nije uspijevao preuzeti kontrolu utakmice jer svaki put kad bi se činilo da su domaćini došli pred zid pogodili bi neki dalekometni ubačaji. Nakon što je Zadar "ukrao" dvije lopte i iz kontri koje su završili Božić i Brzoja otišao na 47:53. Bio je to znak Nevenu Plantaku za pozivanje minute odmora. Tek što su se momčadi vratile na parket Jazine su serijom 5:0 (trica Gulam, dva Bučaj) vratile egal. Pogodio je tricu i Sarajlila, novi razigravač Jazina, i eto nove prednosti Jazina (58:55) u 27. minuti. Kada je Fodor ubacio tricu za 63:60 u 28. minuti Naglić je pozvao minutu odmora i na parket prvi put poslao Kraljevića koji je s u kombinaciji s Vukovićem Zadru donio minimalnu predmost uoči posljednje četvrtine (63:64).

Početkom četvrte četvrtine Zadar je vezao još sedam poena i u 32. minuti rezultat je 63:71. Jazinama je ostao samo vanjski šut. Svjestan je toga i Dražović koji je tricom doveo svoju momčad na minus pet (66:71). Međutim, manjak centimetara u reketu donio je konačan udarac dobrom otporu Jazina. Kako je utakmica išla kraju, Jazine su sve teže držale korak. No, s još ponekim visokim igračem u rotaciji mogli su Plantakovi igrači i do senzacije. Koliko to govori o Jazinama toliko, možda još i više, o manjkavostima Zadra...

Zajedničko slavlje igrača i publike

U posljednjoj sekundi Preston je zakucao za konačnih 78:89. Bio je to okidač za slavlje u dvorani koje se odužilo i nakon utakmice. Igrači obje momčadi zagrlili su se na parketu i s publikom skandirali "Mi smo Zadrani, Zadar je naš"! Tornado je potom pozvao igrače na bis i poručio ima kako bi "mi bilo lako da te ne volim".

Tornado se preselio na Zapad

Oživjela je dvorana Jazine u svakom smislu. Prema slobodnoj procjeni u zadarskom hramu košarke okupilo oko dvije tisuće gledatelja. Za hrvatske košarkaške (ne)prilike sjajan posjet. Tornado se za ovu prigodu kao navijačka skupina gostujuće momčadi preselio s Istoka na Zapad i cijelu utakmicu diktirao ritam navijanja. Uspješnica Novih fosila "Za dobra stara vremena" raspjevala je cijelu dvoranu, mikrofona se uhvatio i Zoran Jelenković, skandiralo se slavnoj 86.-oj, slavilo se ono što je dio zadarske košarkaške povijesti. Još je Tornado stigao i čestitati rođendan Torcidi... Doista, sjajna atmosfera i potvrda da Jazine (dvorana) nisu zaboravljene.

JAZINE-A. 78

ZADAR 89

(26:23, 17:16, 20:25, 15:25)

ZADAR - Dvorana Jazine. Gledatelja: 2000. Suci: Vulić (Zadar), Peić (Slavonski Brod), Kruljac (Zagreb).

JAZINE-ARBANASI: Sarajlija 16 (5-6), Gulam 10, Butorac 8 (1-3), Bučaj 8, Škara, Ivanov, Zrnić 14 (5-8), Dražović 5 (0-4), Fodor 9, Kovačević, De Woods 7 (2-4). Trener: Neven Plantak.

ZADAR: Knowles 7 (2-4), Bašić 6, Ivanov 21 (4-6), Kraljević 4, Jelenković, Krajina 2, Bostic, Vuković 18 (4-6), Brzoja 22 (4-6), Špralja 5 (2-2), Tomas, Božić 6 (2-2). Trener: Aramis Naglić.

Šut za dva: Jazine-A. 25-61 (40%); Zadar 32-60 (52%).

Šut za tri: Jazine-A. 14-34 (41% - Sarajlija 3, Fodor 3, Gulam 2, Bučaj 2, Dražović, Zrnić, Butorac, De Woods); Zadar 7-19 (36% - Brzoja 2, Bašić 2, Špralja, Ivanov Knowles).

Slobodna bacanja: Jazine-A. 14-26, 54%; Zadar 18-26, 69%.

Skokovi: Jazine-A. 34 (11); Zadar 40 (10).

Osobne pogreške: Jazine-A. 23; Zadar 23.