19 C°

Borik se ugledao na Zadar

Autor: Andrija Dešpoja

06.02.2010. 23:00

Duga dva mjeseca su košarkaši Borik-Puntamike čekali na pobjedu i uspjeli su je ostvariti možda u najvažnijem dvoboju protiv Kaštel galerije koji bi mogao biti odlučujući za očuvanje prvoligaškog statusa. Podatak da su Puntamičani vodili cijelu utakmicu najbolje oslikava situaciju na terenu gdje su po prvi put ove sezone u gostima Plantakovi igrači uzeli ono po što su i došli, pobjedu. Suverenih 40 minuta protiv kvalitetnih Kaštelana koji nisu imali lijeka protiv fenomenalnih Puntamičana koji su odigrali nenadmašno i u obrani i napadu.
Otvaranje utakmice zelenih sa 1:9 pokazalo je s koliko odlučnosti krenuli po prve ovogodišnje bodove. Kaštelani nisu nikako uspijevali uspostaviti kontrolu igre i rezultata, a Puntamičani su ponajviše na krilima vrlo raspoloženog Devića došli do velike prednosti od 13 poena nakon prve četvrtine, a primljeno je tek pet poena (5-18). Novih 10 minuta ponudilo je još bolje izdanje Plantakovih igrača koji nisu dopuštali domaćim košarkašima da se vrate u utakmicu. Razlika se penjala iz minute u minutu, a u 18. minuti ona je iznosila ogromnih 26 poena (12-38) nakon 12-tog ubačaja Ivanova koji je u suradnji s Devićem (10 poena u prvom poluvremenu) bio nerješiva zagonetka za domaće košarkaše.
Ipak, događa se mali pad u te dvije posljednje minute u kojoj su Kaštelani tricama Hodžića i Marina te dvicom Kaliterne uspjeli spustiti zaostatak ispod 20 poena (20-38) i ponuditi si kakvu-takvu nadu za povratak u utakmicu.
Povećao se taj pritisak domaćih košarkaša početkom drugog dijela koji su u 35. minuti pri rezultatu 32:51 ušli u mini seriju 9:2 (41:53), no za mir u posljednoj četvrtini se pobrinuo tricom Petani za zadovoljavajućih 15 viška pred odlučujući dio utakmice. Sva strahovanja za ponavljanje gostovanja u Trogiru kad je u posljednim minutama ispuštena velika prednost koja je građena tijekom susreta ipak nisu imala nikakvog oslonca, jer su Plantakovi igrači uspjeli odgovoriti svim nastojanjima Kaštelana da ih dostignu. Doduše, u 33. minuti Kaliterna košem i dodatnim te Režić pogođenim bacanjem spuštaju na tek šest viška (52:58), no tada stavr u svoje ruke preuzimaju najiskusniji Puntamičani: Ivanov, Mrva i Pavić.
Ovaj potonji dvojac ubacio je ključne trice u 37. minuti za 54-73 i slavlje Puntamičana moglo je započeti. Imali su što i slaviti nakon dva mjeseca bez okusa pobjede, a uspjeli su to upravo protiv izravnog konkurenta u izvjesnoj Ligi za ostanak. Trener Plantak je na kraju koristio usluge osmorice igrača, no najveći teret ili zaslugu su odnijela četvorica iznimno raspoloženih pojedinaca. Ivanov je ubacio 23 poena uz šut za dvicu 9-10, i uspio četiri puta asistirati te ugrabiti sedam lopti. Iza njega se poredao organizatorski dvojac, Dević i Petani svaki sa 15 poena. Dević je uz to i odlično razigravao momčad s 4 asistencije te je imao i sedam skokova. Svoj udio dao je i kapetan Mrva s 10 poena i 5 skokova, a kod domaćina vrijedno je spomenuti raspoloženog Marina s 17 ubačaja, dok je izostao očekivani dobar učinak Poljaka i Šamadana koji su odlično zaustavljeni od strane Puntamičana.
– Odigrali smo odlično svih 40 minuta i presretni smo što smo uspjeli konačno doći do te pobjede koju već čekamo dva mjeseca. Od prve minute smo ušli odlučno i koncentrirano u utakmicu i odlijepili se na preko deset poena prednosti. Iznimno smo zadovoljni odličnom realizacijom za dva poena koja nam je cijelu sezonu bila dosta problematična. Išlo nam je i na ruku loše šutersko izdanje Kaštelana u prvom poluvremenu i dosta nam je koristila njihova igra s teretnim centrima kao što su Poljak i Šamadan. Tu su Dević i Petani uspjeli razvući njihov reket te pravodobno kažnjavati poenima ili pravodobnim dodavanjima za Ivanova. Uspjeli smo do kraja održati visoku prednosti unatoč nekim sitnim problemima početkom četvrte četvrtine kad je domaćin sa sniženom petorkom došao na minus šest, ali smo pokazali karakter i odlučnost za uzeti vrijedna dva boda koji će nam biti od velike važnosti u Ligi za ostanak, rekao je nakon utakmice pomoćni trener Borik-Puntamike Ivan Juran.

KAŠTEL GALERIJA – BORIK-PUNTAMIKA 65:75

(5:18, 15:20, 21:18, 24:19)KAŠTEL STARI – Športska dvorana Kaštela. Suci: Tomislav Vovk i Krunoslav Holjevac (oba Sl. Brod), Luka Kardum (Šibenik)KAŠTEL GALERIJA: Kragić 5 (2-2), Biočić, Režić 11 (5-7), Poljak 5 (1-2), Kaliterna 9 (1-1), Babić, Marin 17 (0-1), Hodžić 3, Tešija, Blesić 11 (3-3), Šamadan 4 (1-2), Radić. Trener: Predrag Kruščić.BORIK-PUNTAMIKA: Petani 15, Ivanov 23 (5-7), Pavić 5, Dević 15 (3-5), Mrva 10, Čakarun 2, Dražović, Marin, Troskot, Jurjević 5, Baždarić, Mrkić. Trener: Neven Plantak.Šut za 2: Kaštel gal. 17-31 (55%); B.-Puntamika 23-31 (74%).Šut za 3: Kaštel gal. 6-27 (22%); B.-Puntamika 7-22 (32%).Slobodna bacanja: Kaštel gal. 13-18 (72%); B.-Puntamika 8-12 (67%).Skokovi: Kaštel gal. 29 (18+11); B.-Puntamika 28 (24+4).

1A LIGA

Ostali rezultati 14. kola: Zabok – Dubrava 96:77, Šibenik – Svjetlost 82:101, Split – VROS Darda 83:73, Trogir – Dubrovnik (igrano sinoć).
Poredak: Zabok i Svjetlost 24, Darda 23, Split 22, Dubrava i Trogir 21, Borik-Puntamika 20, Dubrovnik 18, Kaštel Galerija i Šibenik 17.
Raspored 15. kola: Dubrava – Borik-Puntamika, Svjetlost – Trogir, VROS Darda – Zabok, Dubrovnik – Split, Šibenik – Kaštel galerija.