Četvrtak, 9. svibnja 2024

Utakmica sezone za potvrdu ostanka

06.05.2009. 22:00

Kakva pobjeda! Zadar je u odlučujućoj utakmici za ostanak u A-1 ligi, u vjerojatno najboljem izdanju ove sezone, sinoć pomeo Mursu i tako kolo prije kraja osigurao natjecanje u elitnom razredu četvrtu sezonu zaredom.
Počelo je – idealno. Nakon tri minute Zadar je imao 7:0, a u 7. minuti je 18:6. Rezultat je to preciznog zadarskog napada u kojem su domaće igračice strpljivo čekale pravu priliku za šut. Obećavajući ulaz u utakmicu u napadu dodatno je podržan od odlične obrane u kojoj su Zadranke „zujale” oko zbunjenih Osječanki kojima kao da se skratila ruka. Prisilile su Zadranke gošće na niz pogrešnih dodavanja iz čega su onda na drugoj strani brzo stizali laki koševi. Nema boljeg rješenja za razbijanje suparnika. Petorka Ledenko, I. Grbas, Erslan, Marin i Meštrović, koju je nakon nekoliko minuta zamijenila Sikirić, povukla je Zadar poput snažne lokomotive prema velikoj pobjedi. Erslan je koristila svaki prostor koji su joj protivnice ostavljale na šutu, a njena trica na isteku prve četvrtine za 29:14 bila je potez koji je ulio dodatno samopouzdanje u ionako raspoložene redove Zadranki.
U drugoj četvrtini Mursa je ponovno u blokadi prve tri minute u kojima ne postiže ni koš, ali zato Zadar serijom odlazi u 13-oj minuti na 36:14. Iako je Marija Mazija u tom periodu igre dala priliku i drugim igračicama ritam u nijednom trenutku nije padao. Iva Grbas dominirala je pod košem gdje je neutralizirala Akšamović, a Ina Marin je organizirala racionalne napade u kojima je pravilno znala procijeniti kada treba ubrzati, a kada usporiti ritam. U drugih deset minuta vrlo važne su bile i dvije trice Marin, koje su Osječanke sasvim gurnule na „konopce”. Mursa je pokušala odgovoriti individualnom kvalitetom, ali protiv Zadra to sinoć nije prolazilo. Tek što bi Osječanke zabile 5-6 koševa u nizu uslijedio bi adekvatan zadarski odgovor. Zadru sve ulazi, može iz kontre, može iz napada na postavljenu obranu, pa ne čudi da je u 17. minuti 46:21.
U trećoj četvrtini Dražen Nikšić, trener gošći, promijenio je cijelu petorku, što će reći da su najiskusnije igrčice, s kojima je Mursa počela utakmicu, zamijenile mlade snage. Je li to bio znak priznanja poraza Murse ili pokušaj da se promijene stvari na terenu, ne znamo. Ali da je Zadru i na taj način olakšan put do pobjede, to svakako.
Ponovno u trećoj četvrtini Mursa ostaje tri minute bez koša, ponovno Zadar ima raznovrsna rješenja koja protivnice ostavljaju u čudu, ponovno seriju domaćih započinje Erslan, a nastavlja Marin čijom je tricom Zadar u 24. minuti poveo 59:29. Bio je to konačna potvrda pobjede vrijedne ostanka.

ZADAR – MURSA 90:66

(29:14, 21:13, 21:16, 19:23)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 150. Suci: Goleš i Palić (oba Šibenik).
ZADAR: Ledenko 5 (1-2), Štrmelj, A. Grbas, I. Grbas 11 (5-7), Sikirić 14 (6-8), Sesar, Erslan 21 (4-4), Marin 22 (4-6), Blažević 5 (1-3), Meštrović 8, Popović, Rogošić 4 (2-2). Trenerica: Marija Mazija.
MURSA: Roje 7, Mažar 16 (2-3), Božić 4 (2-2), Balić 6, Mihić, Žulj 10 (2-3), Akšamović 12 (0-2), Piplica 2, Tošić 3 (1-3), Stilin 6 (2-2). Trener: Dražen Nikšić.
Šut za dva: Zadar 26-44 (60%); Mursa 27-58 (47%).
Šut za tri: Zadar 5-15 (33%, Marin 4, Erslan); Mursa 1-15 (7%), Roje).
Slobodna bacanja: Zadar 23-32 (72%); Mursa 9-15 (60%).
Skokovi: Zadar 35 (7); Mursa 39 (17).
Osobne pogreške: Zadar 16; Mursa 27.