20 C°

Zadar na Carski rez

06.05.2011. 22:00

Borik-Puntamika i Zadar u svome drugom službenom međusubnom ovosezonskom dvoboju pokazali su puno borbeniju, neizvjesniju, time i zanimljiviju utakmicu, nego u onoj prvoj na Višnjiku. Na kraju zasluženo slavlje Zadra iako su Puntamičani odigrali odličnu utakmicu te držali priključak više od 35 minuta.
Prvu četvrtinu obilježile su ubačaji izvan linije 6.75. Čak osam trica je moglo vidjeti oko 1500 gledatelja u Jazinama. Tri su ubacili Puntamičani, a pet ih je došlo sa strane Zadra. Prva je pala već na otvaranju, Batur dovodi Zadar u prvo vodstvo 1:3, Petani je nakon smanjenja Pešuta na 3:4 pokrenuo seriju od pet trica na obje strane. Postavio je na 6:4, Batur uzvratio za 6:7. Potom je Pešut bio precizan iz daleka (9:7), a seriju je završio Car s dvije trice u nizu za najvećih do tada 9:13 za goste. Treća trica Cara za 11:18  naznačila je da bi utakmica trebala ići u očekivanom smjeru, na stranu mnogo kvalitetnijih igrača Zadra. No, kako je prva dionica odmicala kraju Puntamičani su ukazivali na veliki propuh u obrani Zadra. U posljenjih minutu i pol ušlo se s još uvijek sedam viška gostiju, ali su brzo Škifić tricom i Marić polaganjem sveli razliku na tek dva poena (20:22). Ivanov je uspio zaključiti prvih 10 minuta s četiri prednosti, a isti igrač je donio i 22:28 početkom druge dionice. Tada je šut Zadra naglo stao, a zeleni su se počeli polako primicati i do kraja prvog poluvremena preokrenuti vodstvo Zadra. Uz odličnu igru u obrani momčadi Nevena Plantaka, igrači Zadra od vodstva 26:31, četiri minute prije kraja druge četvrtine, uspjeli su do poluvremena zabiti tek dva poena i to preko Carevih bacanja. Brown je zanimljivo u tom razdoblju bio čak šest puta na liniji, no svih šest puta je i promašio. Tupilo u napadu Zadra na najbolji mogući način su iskoristili Puntamičani kod kojih su zabijali redom Ružić, Šarlija, Škifić, Čakarun i Pešut te došli do prednosti od četiri poena (37:33). U posljednjoj minuti uspjeli su je i podvostručiti na osam zahvaljujući Juri Škifiću (41:33). Taj potpuni obrat na terenu okrenuo je na početku neutralnu publiku u dvorani na stranu Borik-Puntamike dok je Josip Grdović itekako imao što za reći svojim igračima u svlačionici.
Jezikova juha je izgleda djelovala na momke s Višnjika koji su u točno dvije i pol minute treće četvrtine bez primljenog koša nadoknadili zaostatak i ponovno prešli u vodstvo. Seriju 9-0 započeo je Marčinković, nastavio Ivanov iz kontre dok ju je završio Car tricom i dvicom (41:42). Zeleni svoje prve koševe u drugom dijelu postižu preko Jurjevića. Njegovom tricom   vodstvo je na strani Borik-Puntamike (44:42), no Car je ekspresno uzvratio zakucavanjem za izjednačenje (44:44). Prvi su u malo osjetniju prednost prešli Puntamičani. Ružić i Škifić nadmudrili su svoje čuvare u jedan na jedan situaciji za 50:46, no snalaze se brzo igrači Zadra preko Browna i Marčinkovića za novo izjednačenje (50:50), tri minute do početka posljednje četvrtine. U te tri minute Zadar je prešao u vodstvo preko trice Batura (50:53), a Brown je uspio konačno pogoditi bacanje nakon sedam promašenih u nizu za četiri viška (50:54). Jurjević je ostavio neizvjesnost s novom tricom (53:54), no u posljednjih 10 minuta se ušlo s pet viška na strani momčadi Pine Grdovića. Ivanov i Car su donijeli fino vodstvo (53:58) nakon što su u drugo poluvrijeme ušli s 8 minusa. Tih pet prednosti stajalo je i nakon pet minuta posljednje četvrtine (64:69). Borbeni igrači Nevena Plantaka uspješno su odolijevali svim pokušajima plavih da se odvoje na veću razliku, unatoč činjenici da su Car i Marčinković  došli malo do zraka te tako uspješno u više navrata pronalazili put do mrežice zelenih. Ipak ulaskom u završnih četiri minute Zadar je uspio prelomiti  utakmicu u svoju korist. Ivanov je bio uspješan pod košem i postavio na 64:71, a Brown stavio tricu za 10 viška koji su bili konačna potvrda pobjednika. Ivanov je otklonio svaku sumnju u to, košem i dodatnim za 64:77, točno tri minute do kraja. Nisu se predavali Puntamičani ni u tim trenucima. Pokušavali su na sve načine ponovno se približiti, no na kraju su se morali zadovoljiti s porazom od 10 razlike koja je možda bila i malo preizražena s obzirom na partiju kakvu su pružili protiv mnogo iskusnijeg i kvalitetnijeg Zadra. Na kraju najefikasnijim se pokazao Marko Car s 32 ubačaja, dok je Ivanov dodao 15, a Batur 14 poena. Kod Puntamičana prednjačio je Škifić sa 17 poena.

BORIK – PUNTAMIKA – ZADAR 71:81

(20:24, 21:9, 12:25, 18:23)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 1500. Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Tomislav
Prpić i Damir Palavra (oboje Zagreb).
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić, Marić 6, Čakarun 7 (1-2), Ružić 9, Pešut 8 (1-5), Petani
6 (1-2), Škifić 17 (3-4), Marin, Troskot 2, Jurjević 10, Grabovac, Šarlija 6. Trener: Neven
Plantak.
ZADAR: Car 32 (5-6), Vladović, Batur 14, Ahmetbašić, Dundović, Marčinković 10 (2-2),
Olivari, Ivanov 15 (1-3), Brown 10 (1-9), Pelczmann, Vlaić. Trener: Josip Grdović.
Šut za 2: Borik-Puntamika 22-46 (48%); Zadar 24-37 (65%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 7-20 (35%); Zadar 8-25 (32%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 6-13 (46%); Zadar 9-20 (45%).
Skokovi: Borik-Puntamika 33 (27+6); Zadar 34 (28+6).