10 C°

Iznenadili nas kad smo se najmanje nadali: Hrvatska pobijedila Sloveniju!

Autor: Hina (H)

07.09.2013. 22:00

U susretu četvrtog kola C skupine Europskog košarkaškog prvenstva reprezentacija Hrvatske je u Celju nakon produžetka pobijedila Sloveniju 76-74 (17-20, 18-21, 20-16, 10-8, 11-9) i trećom pobjedom načinila veliki korak prema plasmanu u drugi krug natjecanja.
Bila je to prva hrvatska pobjeda protiv Slovenije u nekoj službenoj utakmici u posljednjih 18 godina, od Europskog prvenstva 1995. godine u Ateni gdje su hrvatski košarkaši i osvojili posljednju medalju na velikim natjecanjima i to broncu. Za ulazak u drugi krug natjecanja Hrvatska sutra mora pobijediti Češku.
Hrvatsku su do pobjede predvodili Bojan Bogdanović sa 24 koša i sedam skokova, Ante Tomić sa 11 koševa i 15 skokova, te Roko Leni Ukić sa 10 koševa. Kod Slovenije najefikasniji su bili Goran Dragić sa 23 i Domen Lorbek sa 16 koševa.
Slovenija je bolje otvorila utakmicu i u prvoj četvrtini je imala šest razlike (18-12), no Hrvatska je do kraja prve dionice smanjila na tri koša minusa (17-20). U drugoj dionici Slovenci su pobjegli na osam (25-17), pa na deset koševa viška (29-19), ali su odabranici Jasmina Repeše smanjili na minus tri (26-29), a zatim i izjednačili (33-33). Nažalost, uslijedilo je nekoliko loših napada i Slovenija je na veliki odmor otišla sa šest koševa prednosti (41-35). Otvaranje treće dionice pripalo je Sloveniji koja je vrlo brzo došla i do najveće prednosti na utakmici, 13 koševa viška (50-37). No, završnica četvrtine je pripala našim igračima koji su serijom 18-7 smanjili na dva koša minusa (55-57). Tricom Daria Šarića Hrvatska je na otvaranju posljednje četvrtine povela 58-57, što je bilo naše tek treće vodstvo na utakmici nakon 2-0 i 4-2. U zadnje tri minute ušlo se s vodstvom hrvastke vrste 61-60 nakon čega je uslijedila dramatična završnica. Slovenija je tricom Ede Murića došla u vodstva 63-61, uslijedila je trica Bogdanovića za novu hrvatsku prednost (64-63). Murić je uzvratio zakucavanjem za slovenskih 65-64, da bi Tomić 20 sekundi prije kraja utakmice realizirao jedno slobodno bacanja za 65-65. Slovenija je imala napad za pobjedu, no Boštjan Nachbar je promašio tricu.
U prvih minutu i 15 sekundi produžetka Hrvatska je zabila dvije trice (Rudež, Bogdanović) i polaganje (Ukić) za velikih 73-66. Slovenija se vratila s pet koševa u nizu, no domaćine je smirio Rudež novom tricom za 76-71. Šest sekundi prije kraja Dragić je smanjio na 76-73 i činilo se kako je drama završila. No, Tomić je promašio dva bacanja, pa je Slovenija imala još jedan napad za produžetak, no nije uspjela.
Kolo prije kraja natjecanja po skupinama Španjolska, Slovenija i Hrvatska imaju po sedam bodova, Češka šest, Gruzija pet, a Poljska četiri boda.