Subota, 27. travnja 2024

Rijeka snova presušila

08.02.2009. 23:00

Košarkaši Borik-Puntamike nisu uspjeli iznenaditi momčad Kvarnera u jednoj tvrdoj i nervoznoj utakmici. Ovaj poraz od sedam koševa razlike je ipak korak unatrag u ambicijama Borik-Puntamike za Ligu za prvaka. Najviše zbog boljeg međusobnog omjera koji sada imaju Riječani, što bi vrlo lako nakon posljednjeg kola moglo biti od presudne važnosti.
Prvi dio utakmice bio je potpuno izjednačen, a protivnici su se u kratkim razdobljima izmjenjivali u vodstvu. Bolje je krenuo Kvarner koji je u petoj minuti imao i za prvu četvrtinu maksimalnih pet poena viška, no brzo odvajanje koje je mirisalo nije se ostvarilo. U nastavku poluvremena igrala se košarka s čvrstim obranama, jako malo poena i jako puno slobodnih bacanja. Koncem prve četvrtine Borik-Puntamika preokreće rezultat i vodi s 15:17, no već početkom druge dionice Riječani su se vratili u minimalnu prednost. U 18. minuti Glavinić je pogodio dva slobodna bacanja za novih plus pet (34:29), malo kasnije Andelija pogađa jedno bacanje za plus šest, a nakon serijala bacanja prvi je dio završio s riječkim viškom od četiri poena.
Treću četvrtinu su bolje otvorili Riječani koji su od 22. do 25. minute minute napravili seriju 13:0 i odmaknuli na sjajnih 17 poena viška (50:33). Andelija, Spahija i Glavinić trpali su koš Borik-Puntamike, a obrana sjajno zatvorila sve prilaze Puntamičanima sklonima bezbrojnim pokušajima za tri poena. I kada se činilo da bi Riječani mogli privesti utakmicu mirnom kraju, zelenima se otvorio šut, a domaćima zadrhtale ruke. “Borik” je preko Petanija i Žorža pogodio četiri trice do kraja četvrtine i serijom 20:6 u posljednju dionicu ušao sa svega tri poena manjka (56:53). Početkom posljednje četvrtine Puntamičani se primiču samo na poen zaostatka (58:57). No, tada nesportska pogreška Grgurovića odvodi Riječane na plus pet koševa, a kuriozitet utakmice je u tim trenucima jedina pogođena trica igrača Kvarnera (Velčić) na utakmici (62:57). U posljednje dvije minute se ušlo s rezultatom 70:61 za domaćina i zeleni su umalo stigli tu prednost košem i dodatnim bacanjem Dundova te tricom Mrve na 11 sekundi prije kraja (71:67). To je ipak bilo sve što se dalo učiniti u utakmici u kojoj je na kraju presudila bolja obrana Riječana, a Borik-Puntamici ostaje u iduća četiri kola pronaći dovoljan broj pobjeda za plasman u Ligu za prvaka. Riječane su predvodili Glavinić (16p, 6a), Mance (15p), Andelija (15p) te Spahija (13p, 10s), dok su najefikasniji kod Borik-Puntamike bili Petani (12p) i Dundov (11p, 6s).

KVARNER – BORIK-PUNTAMIKA 74:67

(16:17, 21:16, 19:20, 18:14)
RIJEKA – Dvorana Mladosti. Gledatelja 200. Suci: Siniša Herceg, Ivan Paić (obojica Zabok) i Ante Grbac (Split).
KVARNER: Čović, Rodić, Andelija 15 (3-6), Grbešić 9 (3-3), Glavinić 16 (8-10), Juričić, Spahija 13 (3-5), Modić, Mance 15 (3-5), Blesić, Velčić 6 (3-4).
BORIK-PUNTAMIKA: Čiklić 6 (2-2), Dundov 11 (1-1), Bulić, Grgurović 9 (1-2), Pavić, Petani 12 (2-2), Dević, Mrva 6, Šarlija 8 (4-4), Jurjević 5 (1-2), Žorž 8 (2-2), Đugum 2.
Šut za 2: Kvarner 24-49 (62%); Borik-Puntamika 15-29 (52%).
Šut za 3: Kvarner NR 1-12 (8%), Velčić 1; Borik-Puntamika 8-25 (32%), Dundov 2, Petani 2, Mrva 2, Žorž 2.
Slobodna bacanja: Kvarner 23-33 (70%), Borik-Puntamika 13-15 (87%).
Skokovi: Kvarner NR 22 (17+5), Borik P. 30 (23+7).

A-1 LIGA KOŠARKAŠA

Rezultati 14. kola: Kvarner – Borik-Puntamika 74:67, Zabok – Dubrovnik 78:91, Šibenik – Cedevita 78:74, Svjetlost – Dubrava 91:75.
Poredak: Cedevita 25, Šibenik 24, Dubrovnik 22, Svjetlost, Borik-Puntamika i Kvarner 21, Dubrava 19, Trogir, Alkar i Zabok 18.
Raspored 15. kola (14. veljače): Borik-Puntamika – Svjetlost, Kvarner NR – Trogir, Dubrava – Zabok, Dubrovnik – Šibenik, Cedevita – Alkar.

BUJAN: SUDAČKA NEDOSLJEDNOST

– Teška utakmica u kojoj smo imali svojih šansi. Bili smo u egalu cijelu utakmicu, osim jednog perioda u trećoj četvrtini kad su Riječani otišli na plus 17 koševa. No, i to smo uspjeli do početka četvrte čevrtine skroz anulirati kad smo se primakli samo na koš zaostatka. Tada nas je presjekla jedna sudačka odluka koja je išla na ruku domaćina. Naime, nesportska pogreška suđena Grguroviću u situaciji kad je pod košem išao izbiti loptu iz ruku riječkog centra je okvalificirana tako strogom odlukom dok na drugoj strani pri kontri Dundova Grbešić ne dobiva istu sankciju zbog krvničkog starta u situaciji kad imamo otvorenu poziciju za poentirati. Prvo slobodno bacanje smo dobili na kraju prvog poluvremena, a ukupno 18 bacanja više domaćina je produkt tog vrlo neujednačenog kriterija. Nama je trebao još koji šut da bismo bili u utakmici do samog kraja. Ipak je još sve otvoreno u posljednja četiri kola i na nama je da pobjedom protiv Svjetlosti u Jazinama ostavimo sve u našim rukama.