10 C°

Zadarska “dica” pobrala pljesak

08.04.2016. 22:00

Zadar je očekivano bez problema došao do prve pobjede u Ligi za prvaka ove sezone. Šibenik mu u ovom trenutku jednostavno nije dorastao protivnik pa se za pobjedu i nije trebao posebno namučiti. Do 25. minute gosti su bili na -10, a onda su domaći serijom trica definitivno otklonili svaku dvojbu oko pobjednika, ako je takve uopće i bilo. Najljepše što je svega petstotinjak gledatelja u Krešinom domu moglo vidjeti dogodilo se u posljednjih šest i pol minuta, kada su na parketu bila sva četvorica Zadrana Lovre Bašić, Franko Šango, Toni Jelenković i Mario Špaleta, a s njima je utakmicu završio i Boris Barać. Svaki koš domaćih momaka izmamio je poseban pljesak s tribina. Špaleta je postigao 11 poena, mahom na Bašićeve asistencije, a Jelenković šest, udijelivši i prekrasnu asistenciju iza leđa za Baraća. Posebne pohvale, pak, zaslužuje Franko Šango, koji je postigao sedam trica iz devet pokušaja. Zadarska “dica” tako su malo isprala gorak okus od teškog poraza u Rijeci dva dana ranije. No, oprez, već za dva dana momčad Ante Nazora očekuje kudikamo teži zadatak, gostovanje kod Splita. Jasno, opet s imperativom pobjede.
Poveli 16 pa stali
Iako je njegova momčad na poluvrijeme otišla sa 12 poena prednosti, 48:36, Nazor nije imao previše razloga biti zadovoljan onime što je vidio. Spomenuta je razlika bila najviše plod vanjskog šuta, jer su Zadrani pogodili sedam trica, a Šibenčani četiri iz istog broja pokušaja (16), s tim da je gostima nekoliko šuteva iscurilo iz koša. Domaći, pak, nisu na pravi način iskoristili veliku prednost u centimetrima, s obzirom na činjenicu da Šibenik u sastavu nije imao klasičnog centra. Istina, Zadrani su imali sedam skokova više (20-13), ali nisu iskontrolirali situaciju ni pod svojim ni pod protivničkim košem onako kako su mogli i trebali. Dapače, Šibenčani su uhvatili tri skoka u napadu, prilikom čega su i nepotrebno faulirani. Nedostajalo je i koncentracije u zadarskim redovima, što se vidjelo i po tim situacijama i po onoj na kraju prve četvrtine, kada je Bašić zaboravio na vrijeme pa nije uputio posljednji šut. A nije tako izgledalo na početku, jer je nakon šest minuta igre na semaforu svijetlilo 16-0 i sve je upućivalo na laganu utakmicu. Dok je Šibenik promašio prvih osam šuteva i još pritom izgubio tri lopte, za Zadar su poentirali Kraljević, Delaš, Ramljak, Bošnjak (trica) i Barać (7). Gostujući rezultat pomaknuo je tek Zadranin Domagoj Vrkić u 7. minuti, a to kao da je trgnulo njegovu momčad. Nadovezao se Roko Badžim dvicom i tricom za 18:7 pa je i Nazor morao pozvati time-out. Malo kasnije Paić je vezao četiri poena, pri čemu je drugi put ostao sam kao duh u kontranapadu, a Vrkić je pogodio tricu za samo -8, 25:17. S istom razlikom je i završila prva četvrtina, što znači da je Šibenik posljednje četiri minute te dionice dobio s 19:11.
Prelomili u trećoj
Druga četvrtina počela je vatrometom trica, pogađali su redom Barać, Petani pa Delaš. Zadar je vratio dvocifrenu prednost, ali je Vrkić u jednoj akciji ostao sam pod košem i snažno zakucao za 35:24. Još jedan pokazatelj dekoncentracije “bijelih”. Kod 39:24 Blaće (4) i Badžim složili su seriju 6-0 pa je razlika opet smanjena ispod deset, 39:30. Blaće je potom zabio i iz skoka u napadu, jer Zadrani opet nisu zagradili skok. To što su na veliki odmor otišli sa +12 mogu zahvaliti samo šutu (dvije trice Šanga u završnici poluvremena) i sreći, jer je gostima nekoliko šuteva iscurilo doista za koji milimetar. Sve u svemu, bilo je to ispodprosječnih 20 minuta košarke, što više ide na dušu Zadranima, jer je kvaliteta objektivno bila uvelike na njihovoj strani. Slična priča nastavila se i po izlasku iz svlačionica. Delaš i Ramljak pogodili su trice na jednoj strani, Bašić i Blaće na drugoj, a upravo je taj dvojac držao Šibenik na -10 sve do 25. minute, kada je bilo 60:50. Iako je cijelo vrijeme svima bilo jasno da utakmica ne može završiti nikako drugačije nego pobjedom Zadra, može se reći da je do tog trenutka rezultatski bila koliko toliko otvorena. A onda je definitivno prelomljena. Zadrani su do kraja treće četvrtine pogodili šest trica i to Delaš dvije, a Bošnjak, Ramljak, Bašić i Šango po jednu i napravili seriju 20-2 za bijeg na +28, 80:52. U posljednju četvrtinu ušlo se pri rezultatu 80:57, no do kraja je preostalo samo pitanje s kolikom će razlikom susret završiti.

ZADAR – ŠIBENIK 108:69

(27:19, 21:17, 32:21, 28:12)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 500. Suci: Josip Radojković, Leo Roglić (oba Split) i Nikola Perlić (Velika Gorica).
ZADAR: Bašić 3, Jelenković 6 (1-2), Kraljević 6, Šango 21, Delaš 16 (2-2), Špaleta 11 (3-6), Bošnjak 6, Marinković 11 (3-4), Barać 16 (2-2), I. Ramljak 12. Trener: Ante Nazor.
ŠIBENIK: Radovčić 2 (2-2), Šarić 5, Andabaka 3, Badžim 16 (0-2), Bašić 7 (0-1), Blaće 13, Paić 4 (0-2), Španja 3 (1-2), Blažev, Vrkić 9, Petani 7 (2-2). Trener: Jeronimo Šarin.
Šut za dva: Zadar 20-31, 65%; Šibenik 20-41, 49%.
Šut za tri: Zadar 19-33, 58% (Šango 7, Delaš 4, Ramljak 2, Barać 2, Bošnjak 2, Jelenković, Bašić); Šibenik 8-25, 32% (Badžim 2, Šarić, Andabaka, Bašić, Blaće, Vrkić, Petani).
Slobodna bacanja: Zadar 11-16, 69%; Šibenik 5-11, 45%.
Skokovi: Zadar 33 (27+6); Šibenik 25 (18+7).
Osobne pogreške: Zadar 22; Šibenik 19.