Sjajni Škifić i čvrsta obrana donijeli premijernu pobjedu

08.10.2010. 22:00

Pobjedom protiv favorizirane VROS Darde košarkaši Borik-Puntamike su otvorili novu sezonu u A- 1 ligi. Po starom dobrom prokušanom receptu, čvrstom obranom i iznimnom požrtvovnošću gostima iz Baranje nije pruženo previše prilike da se odnesu bodovi iz Jazina. VROS Darda je prije same utakmice kotirala kao favorit u odnosu na iznimno mladi sastav Borik-Puntamike s čime je ova pobjeda dvostruki dobitak za njihovog trenera Nevena Plantaka koji sada ima dobru podlogu za nastavak prvenstva. Ipak postojalo je i određeno strahopoštovanje prema momčadi koja je lani relativno lako došla do Lige za prvaka.
– Moram priznati da sam se pribojavao ove utakmice u kojoj nam je na drugoj strani stajao izrazito kvalitetan sastav koji je na okupu već tri godine s istim trenerom. Njihov skor lani od 8-1 u prvom dijelu lige dokaz je da je taj strah bio opravdan – prve su riječi Plantaka nakon velike pobjede.
Furiozno otvaranje
Unatoč pribojavanju Puntamičani su svom treneru pružili otvaranje kakvo je mogao samo poželjeti. Za nepune tri minute utakmice nako Škifićeve trice na semaforu je već svijetlilo lijepih šest poena prednosti (8:2). Valjda nisu ni slutili gostujući košarkaši što ih još sve čeka u nastavku te iznimno plodne prve dionice za Plantakovu momčad. Pogađao je Jurjević, dodao je koji poen Marić, ali najkonkretniji kod zelenih bio je Marijan Čakarun koji je skakao, zatvarao protivničke igrače, ali se i nazabijao poena (9 u prvoj četvrtini). Upravo nakon njegovog skoka u napadu izborena je koš i faul situacija za 22:10, a nakon toga su Mikulić i ponovno Čakarun iz bacanja ostavili Dardu na nevjerojatnih 15 poena zaostatka, što je ujedno bila najveća prednost domaćih u utakmici (25:10). Kod gostiju jedino se isticao Amerikanac Swift dok su ostali djelovali vrlo statično kraj rastrčanih Puntamičana. Ipak, krajem prve četvrtine uspjeli su izrazito visoki gostujući košarkaši ponajviše zahvaljujući slobodnim bacanjima dovesti se do ugodnijih 10 poena zaostatka (27:17).
Osjetilo se da će kvalitetni Baranjci ubaciti u brzinu više u drugoj dionici ponajviše u obrambenom dijelu i polako su počeli spuštati visoku prednost domaćih košarkaša koji su uspjeli dolaziti do poena ponajviše izuzetno efikasnom tranzicijom. Ipak, hendikep visine donio je svoje u nastavku utakmice do poluvremena kada se razigrao gostujući centar Gamma te se prednost domaćih svela tek na dva poena, nepune dvije minute do odmora (34:32). Uspjeli su u iznimno borbeni i požrtvovani Puntamičani postići preko Čakaruna i Marića četiri poena u nizu te se ipak otišlo u svlačionice s četiri viška (38:34).
Bljesak i pad u trećoj četvrtini
Povratak na teren je izgleda puno bolje sjeo Puntamičanima koji su preslikali igru s otvaranja utakmice te je za četiri minute drugog dijela ponovno bilo ugodno domaćim navijačima pogledati na semafor koji je pokazivao finih 12 poena prednosti za zelene (49:37). Ulogu Čakaruna iz prve četvrtine preuzeo je Škifić koji je praktički sam doveo goste do povratka u debeli minus. Njegovih 9 poena u tom razdoblju donijele su povratak Puntamičana u iznimno ugodnu atmosferu za nastavak utakmice. Gostujući trener Voloder tada postavlja zonu koja mu je počela donositi ploda. Puntamičani nisu u četiri napada uspjeli doći do poena, a Krolo je na drugoj strani dvaput bio precizan (49.41). Ipak, Mikulić stavlja tricu za povratak na više od deset poena viška (52:41). Ridl uspijeva smanjiti iz ulaza, ali Pavić svojom prvom tricom podiže ponovno publiku na noge (55:43). No, Swift i Meznarić su se pobrinuli da posljednja četvrtina bude rezultatski puno uzbudljivija, u koju se na kraju ušlo sa sedam viška na strani zelenih (55:48). To odstojanje ostalo je na sedam poena u prve tri minute posljednje dionice, ali onda su gosti preko Swifta (trica), Krole (zakucavanje) i Meznarića (kontranapad) doveli rezultat u egal (59:59). To je bilo najdalje dokle su došli gosti, jer uslijedio je odgovor Puntamičana.
Vratili su vrlo brzo Pavić dvicom i Pešut tricom na plus pet dok je Škifić pridodao četiri svoja poena te se vratilo na lijepih devet viška (68:59), nepune četiri minuta do kraja, a malo nakon toga je ponovno Škifić s košem i dodatnim (71:61) i konačno potvrdio pobjedu svoje momčadi. Pokušavali su na sve načine košarkaši Darde smanjiti tu prednost u posljednje tri minute, no ostalo je tih deset poena prednosti koji su donijeli mnogo radosti Plantakovoj momčadi već na otvaranju sezone. Njemu pak nije preostalo ništa drugo nego čestitati svojim igračima.
– Čestitam svojim igračima na odlično odigranih 40 minuta nakon kojih smo uspjeli nadvisiti jaku VROS Dardu. S obzirom na takvu kvalitetu protivnika inzistirao sam u pripremi utakmice kod svojih igrača na velikoj borbenosti i čvrstoj obrani. Da smo i izgubili, a tako se postavili, ne bi im imao nitko ništa za prigovoriti. Pokazali smo se na kraju za nijansu bolji od njih pogotovo u skakačkom dijelu i došli smo do velika dva boda protiv momčadi koja će sigurno konkurirati za Ligu za prvaka.
Gostujući strateg, Damir Voloder nije bio daleko od razmišljanja svog kolege.
– Borik je bio nadmoćniji tijekom cijele utakmice. Vodili su od početka do kraja i njihova pobjeda je potpuno zaslužena. Iskreno sam razočaran igrom svojih igrača, vidjelo se na parketu da nismo oni pravi i to je još jedan dokaz da je pobijedila bolja momčad u ovom trenutku – kazao je Voloder.

A-1 liga košarkaša

Rezultati 1. kola: Borik-Puntamika – VROS Darda 77:67, Svjetlost – Alkar 71:72, Dubrovnik – Split 91:71, Kvarner 2010 – Dubrava 84:69, Zabok – Trogir 67:57.
Dubrovnik 1 0 1 71:91 1
Raspored 2. kola: Dubrava – Borik-Puntamika, Dubrovnik – Zabok, Alkar – Kvarner 2010, Split – VROS Darda, Trogir – Svjetlost.

Skok i osvojene lopte

Presudan faktor, barem statistički, pokazao se skok koji je kod Puntamičana posebno izražen u napadačkom dijelu. Ta razlika u odnosu na goste bila čak 8 uhvaćenih lopti više napadu (12-4), dok su gosti imali tri više obrambena (17-20). Potvrda iznimne borbenosti zelenih u ovoj utakmici je i podatak o ukradenim loptama. Čak 16 “krađa” u odnosu na 7 Dardinih je sigurno statistički čimbenik koji je donio tu prevagu po pitanju konačnog pobjednika.

BORIK-PUNTAMIKA – VROS DARDA 77:67

(27:17, 11:17, 17:14, 22:19)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 200. Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Mario Goleš (Šibenik) i Leo Roglić (Split).
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić 9 (2-2), Mrkić 2 (2-2), Marić 8 (0-2), Čakarun 11 (3-7), Pavić 5, Pešut 3, Škifić 28 (6-7), Marin, Troskot, Jurjević 7 (2-2), Grabovac, Šarlija 4 (2-2). Trener: Neven Plantak.
VROSN DARDA: Kordić, Meznarić 10, Ridl 13 (2-4), Katavić 4 (2-2), Kalaica (0-2), Omazić 4, Krolo 8, Mandić, Gamma 11 (5-8), Gmajnički, Čamagajevac 6 (1-2), Swift 11. Trener: Damir Voloder.
Šut za 2: Borik-Puntamika 21-33 (64%); VROS Darda 18-29 (62%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 6-27 (22%); VROS Darda 7-18 (39%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 17-24 (71%); VROS Darda 10-18 (56%).
Skokovi: Borik-Puntamika 29 (17+12); VROS Darda 24 (20+4).

Škifić dvostruko bolji od Dardinog najboljeg

Prvo ime utakmice definitivno je bio Jure Škifić koji je sa svojim učinkom u 34 minute provedene na parketu debelo zasjenio najjače vedete vrlo kvalitetne VROS Darde. S dvostruko-dvostrukim učinkom od 28 poena (šut 10-16) i 10 skokova te 3 asistencije i čak 6 ukradenih lopti zaslužio je valorizaciju 42 što ga čini i kandidatom za igračem cijelog 1. kola. Za usporedbu najbolji pojedinac u gostujućem sastavu Kamaldin Gamma imao je valorizaciju tek 13 (11 poena i 4 skoka), a cijela momčad VROS Darde ukupno 47, što je tek pet više od učinka najboljeg Puntamičanina. Od ostalih igrača Borik-Puntamike treba istaknuti odličan učinak pogotovo u prvom dijelu, Čakaruna, koji je ubacio na kraju 11 poena imao 5 skokova i 2 asista. Ostali su svaki ponaosob dali svoj obol u velikoj pobjedi u kojoj je Plantak ukupno koristio usluge devetorice svojih igrača, dok sekunde nisu nastupili tek Troskot, Marin i Grabovac.