Četvrtak, 18. travnja 2024

3 C°

Preokrenuli rezultat u 11 posljednjih sekundi

09.11.2008. 23:00

U infarktnoj završnici igrači Borik-Puntamike ipak su uspjeli iščupati pobjedu, iako se ona 11 sekundi prije kraja  činila nedostižnom.
38 sekundi prije kraja Riječani košem Grbešića smanjuju na 88:85, a nakon propuštenog napada Puntamičana, Glavinić dovodi sa crte slobodnih bacanja goste na minus jedan (88:87) 22 sekunde prije kraja. Dundov zatim pogađa samo jedno bacanje (89:87), onda i  Glavinić za goste, pa opet Dundov za Borik (90:88). Međutim, tada je dosuđen nesportski prekršaj Čikliću na Manceu, koji iz dvije serije po dva bacanja dovodi Kvarner u vodstvo 92:90. U  novoj razmjeni slobodnih bacanja Pavić i Pilpić sve pogađaju, pa je 11 sekundi prije kraja rezultat 92:94.
Tada je na radost gledatelja u Jazinama pri izvođenju lopte iz auta Manceu svirana nesportska greška i to peta, i tako nakon dva pogođena bacanja Dundova, Mrva sekundu prije kraja na asistenciju Čiklića pogađa koš i zarađuje dodatno bacanje, što je bio znak da će Borik-Puntamika slaviti u ovoj napetoj završnici.
Od prve sekunde obje momčadi su krenule vrlo napadački. U tom razdoblju Borik-Puntamiku je držao u egalu Roko Čiklić koji je do tada već uspio postići sedam poena. Ipak dosta porozna obrana Borika je kumovala tome da Kvarner ode na visokih 16:24, minutu prije kraja prve četvrtine. Borik se s dvije trice Mrve i Devića, početkom druge četvrtine vraća na zaostatak od 5 koševa (26:31). Tada opet gosti tricom Mancea i s koševima Glavinića i Modića odlaze na 26:38, 5 minuta prije odmora, što je samo potvrdilo bolju igru Kvarnera u prvom dijelu susreta. Tricama Devića i Pavića “zeleni” opet dolaze blizu Riječana (34:40), no tehnička greška dosuđena Mrvi zbog prigovora vraća Kvarner na 9 koševa prednosti (34:43), dvije minute prije odmora. Na poluvrijeme se ipak otišlo s neloših 40:47 za Borik-Puntamiku, jer su opet uspjeli poentirati(ovaj put Dundov) sa zvukom sirene.
U drugom dijelu gledatelji su u Jazinama gledali preporođenu Borik-Puntamiku. Dević otvara s košem i slobodnim bacanjem, te košem Čiklića nakon Grbešićevog nesportskog prekršaja, Borik-Puntamika uspijeva doći na 46:47. No, odmah nakon toga Pilepić s dvije vezane trice vraća rezultat na 46:53. Puno bolji angažman u obrani Puntamičana se konačno počeo isplaćivati te je nakon Čiklićeve trice i polaganjem iz kontranapada Jurjevića rezultat doveden na početak (55:55), polovicom treće četvrtine. Jurjević nastavlja svoj mali show s četiri koša zaredom i nakon trice Bulića i koša odličnog Čiklića odlazi Borik na sedam koševa prednosti (64:57), tri minute prije kraja treće četvrtine. Zadnje dvije minute trećeg dijela pripale su Buliću i Paviću koji su s po jednom tricom odvele svoju momčad na plus 11 (72:61).
Uporni Riječani u dva navrata spuštaju na minus šest, ali fenomenalni Čiklić se nije slagao s tim nego je dvaput, leđima prema košu, uspio nadmudriti svog čuvara i lako poentirati za 88:80, dvije minute prije kraja. Nakon toga slijedi opuštanje igrača Borika što je dovelo do gore opisanog trilera u završnici.
– Vrlo teška utakmica u kojoj smo prvo poluvrijeme odigrali mlako i tek u drugom smo počeli igrati pravu obranu i polako preuzeli kontrolu utakmice. Moram istaknuti fenomenalnu igru Pavića u drugom dijelu, koji je odličnom obranom razbudio moje igrače i onda smo počeli igrati kako mi zapravo možemo i poveli s finih 11 koševa 3 minute prije kraja. Opušatanje nas je skoro koštalo bodova i na sreću u lutriji slobodnih bacanja imali smo sreće i odnijeli važnu pobjedu – izjavio je trener Bujan nakon utakmice.

BORIK-PUNTAMIKA – KVARNER 97:94

(18:26, 22:21, 32:16, 25:31 )
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 300. Suci: Tonći Anzulović, Zlatko Galiot (oba Zagreb) i Ivan Paić (Zabok).
BORIK-PUNTAMIKA: Čiklić 28(2-2), Dundov 11(5-8), Bulić 6, Pavić 11(2-2), Petani 2, Dević 9(1-1), Mrva 12(3-3), Šarlija 4(2-2), Jurjević 10, Žorž 4(2-2), Ceranja, Đugum. Trener: Tihomir Bujan
KVARNER: Čović, Rodić, Anđelija 16 (4-8), Grbešić 6(0-1), Glavinić 23(7-9), Juričić, Spahija 4, Modić 4(2-2), Mance 22(11-13), Pilepić 16(6-7), Blesić, Velčić 3. Trener: Boris Pilepić.
Šut za 2: B-Puntamika 22-40(55%), Kvarner 26-41(63%)
Šut za 3: B-Puntamika 12-34(35%), Čiklić 4, Pavić 3, Bulić i Dević 2, Mrva 1.
Kvarner 4-14(29%), Pilepić 2, Mance i Velčić 1.
Slobodna bacanja: B-Puntamika 17-20(85%), Kvarner 30-40(75%)