Utorak, 16. travnja 2024

Mađari ostavljeni na dnu, kreće lov na Split

Autor: Roman Morović

10.12.2012. 23:00

Bit će to pravi dalmatinski derbi, od velike važnosti za obje momčadi. Split bi eventualnom pobjedom pobjegao Zadru na +2 i napravio još jedan veliki korak ka ostanku, dok bi se Zadar u slučaju slavlja izjednačio sa Splićanima i sigurno privukao još više ljudi u dvoranu četiri dana kasnije, kada mu dolazi Partizan

Utakmica uoči koje je pritisak bio najveći, na kraju se pokazala najlakšom. Zadrani su prošle subote na parket Višnjika istrčali znajući da nemaju pravo na kiks protiv fenjeraša iz Szolnoka, jer bi ih on odveo na posljednje mjesto ABA lige i itekako narušio atmosferu oko kluba. No, momčad Ante Nazora nije dopustila iznenađenje. Unatoč malom grču u uvodnim minutama, vrlo brzo je preuzela kontrolu nad rezultatom, koju ni u jednom trenutku nije ispuštala iz ruku. Već nakon petnaestak minuta bilo je velikih 25 razlike. Zadrani su igrali dobru obranu, što im je olakšalo i igru u napadu, dok su se oslabljeni i kvalitativno inferiorniji Mađari potpuno pogubili. U prve tri četvrtine bila je to igra mačke i miša, sve do najvećih 31 razlike, koliko su domaći imali na otvaranju posljednje dionice. Onda su se nepotrebno opustili, što je protivnik odmah kaznio i u jednom trenutku došao na svega 13 poena zaostatka. Zadarska pobjeda, dakako, nije došla pod znak pitanja, ali nije bilo nebitno s koliko će razlike utakmica završiti. Konačnih +18 solidna je zaliha, premda Zadrani vjeruju da im ona neće trebati, odnosno da međusobna koš razlika u dvoboju sa Szolnokijem na kraju sezone neće imati nikakvu ulogu.
Mađare ne treba otpisati
Mađari se, pak, nadaju suprotnom. Iako su ostali na posljednjem mjestu i to sada s dvije pobjede manje od Zadra, vjeruju da se u nastavku sezone mogu dići i učiniti borbu za izbjegavanje posljednjeg mjesta neizvjesnom. Njihov novi trener Nedeljko Ašćerić najavio je i neke kadrovske promjene pa nije nemoguće da se tijekom prijelaznog roka pojačaju. Tim više što klub financijski dobro stoji, potpisao je trogodišnju suradnju s ABA ligom i ne želi se oprostiti od tog natjecanja već nakon prve sezone. S tog aspekta, šteta je što Zadar u posljednjoj četvrtini nije uspio zadržati tridesetak poena prednosti, no to je u ovom trenutku manje bitno. Najvažnija je pobjeda, dva boda na kontu i bijeg od fenjera, na kojemu nije nimalo ugodno biti.
Sve dobro…
Zadar je protiv Szolnokija primio najmanje koševa ove sezone, svega 54, od čega najviše u posljednjoj dionici, 19. To će nešto reći i o neefikasnom napadu Mađara, koji su već drugu utakmicu za redom na tako niskom broju poena (53 u Skoplju), ali i o čvrstoj i agresivnoj zadarskoj obrani. Tri četvrtine ona je bila onakva, kakvu su igrači i trener najavljivali i priželjkivali, što se vidi i po broju primljenih koševa, 26 na poluvremenu pa samo devet u trećoj dionici. Ako tome pridodamo i kontrolu obrambenog skoka, te dvostruko veći broj napadačkih skokova (15), jasno je zašto je Zadranima bilo mnogo lakše igrati u napadu. Toliko lakše da ih ni očajan postotak ubačaja iza linije 6,75 (2-28, 7%) nije spriječio da drugu utakmicu za redom prebace 70 poena. Doduše samo za dva, ali kada se to uspije uz tako loš vanjski šut i crnu rupu u posljednjoj dionici (serija 1-19), znači da je većim dijelom utakmice dosta napadačkih akcija funkcioniralo kako treba. Razigravači Chaisson Allen i Toni Prostran su kombinirano imali osam asistencija, Marko Ramljak četiri, a loptama su uglavnom hranili visoke igrači. Najefikasniji je bio Romeo Travis s 18 poena, a slijedio ga je centarski dvojac Jozo Brkić (14) – Franko Kaštropil (12), koji se vrlo dobro nadopunjavao.
…osim šuta
Nazoru i dalje ostaje pitanje kako riješiti neefikasnost vanjske linije. Jordan Burgason je u debiju dobio sedam minuta i pogodio jednu tricu iz dva pokušaja, no za konkretniju ocjenu njegove igre treba još sačekati. Goran Vrbanc i Ivan Batur promašili su ukupno deset trica, na nuli je ostao i Ante Delaš, kao i Bariša Krasić, te Allen i Ramljak. Izuzevši iz ovog društva Krasića, očito je da kod ostalih i dalje nema prave šuterske forme. Posebno se to odnosi na prvu trojicu, koji imaju šutersku kvalitetu, mogu pogoditi, ali iz nekog razloga na utakmicama to ne uspijevaju. Barem ne u kontinuitetu. Iskusni Ašćerić je nakon utakmice rekao: “Svakom igraču, kada sumnja u sebe i nema samopouzdanja, najbolje je da trči i ne razmišlja puno pri šutu. Jer čim počne razmišljati, nema više šuta.” Može li to biti poruka i za zadarske igrače, pokazat će sljedeće utakmice.
U subotu u Splitu
Počevši od one u subotu (17 sati) na Gripama. Koja neće biti nimalo lagana i gdje će Zadru itekako trebati vanjski šut da bi došao u priliku pobijediti momčad, koja na svom terenu ima omjer 5-1 (poraz samo od Partizana). Bit će to pravi dalmatinski derbi, od velike važnosti za obje momčadi. Split bi eventualnom pobjedom pobjegao Zadru na +2 i napravio još jedan veliki korak ka ostanku, dok bi se Zadar u slučaju slavlja izjednačio sa Splićanima i sigurno privukao još više ljudi u dvoranu četiri dana kasnije, kada mu dolazi Partizan.