11 C°

Više od Dinama Zadar je motivirala samo Croatia

11.05.2011. 22:00
Više od Dinama Zadar je  motivirala samo Croatia

Mnogo je događaja obilježilo gostovanja Dinama na Stanovima. Posebno su emocijama bile nabijene devedesete godine prošlog stoljeća, odnosno njihova druga polovica kada u Zadar nije dolazio Dinamo nego – Croatia

Dinamo na Stanovima. Uvijek magnet za gledatelje, a za igrače motiv više da na  terenu pokažu svoju vrijednost.  Utakmice Zadra i Dinama u  posljednja skoro dva desetljeća  uvijek su obilježavale pune tribine Stanova, nerijetko i vrlo  kvalitetne, a nažalost ponekad i  incidentne utakmice. Za Dinamo u Hrvatskoj vjerojatno nema  težeg gostovanja od Zadra.  Utakmice Zagrepčana s Hajdukom na Poljudu su priča sa sebe,  ali kada je riječ o ostatku lige  Dinamu je Zadar posebna kategorija. Baš kao i Dinamo Zadru. Jer Hajduk za Zadar nikad  nije bio ono što je Dinamo. Dvoboji sa Splićanima rijetko su  imali povišene tenzije, na tribinama, kao i na travnjaku,  (pre)često je bilo mirno. Nekad i  toliko mirno da je bio dojam da  Zadar i Hajduk igraju prijateljsku utakmicu. No, s Dinamom  nema prijateljskih utakmica i zato možemo zaključiti da je za  posljednju domaću utakmicu  ove sezone Zadar dobio protivnika protiv kojeg će, u to ne  treba sumnjati, igrači Dalibora  Zebića igrati onako kako bi ih  publika uvijek željela vidjeti. Jer  prečesto smo gledali Zadar protiv Dinama i Zadar protiv ostalih  i pitali se je li to ista momčad.  Trebali li uvijek doći Dinamo da  igrači “lete terenom”. Ne treba,  naravno, ali Zagrepčani su Zadru i velikoj većini ostalih klubova u ligi i dalje više od običnog  protivnika.
Burne devedesete
Mnogo je događaja obilježilo  gostovanja Dinama na Stanovima. Posebno su emocijama bile  nabijene devedesete godine  prošlog stoljeća, odnosno njihova druga polovica kada u Zadar  nije dolazio Dinamo nego –  Croatia. Bili su to dvoboji u kojima je publika puhala za vrata  Zagrepčanima, bilo je svakovrsnih (ružnih) povika prema Zagrepčanima, kao i nekontroliranih reakcija iz “modrog” tabora. Kada bi utakmica završila  rijetko kad bi izostalo “treće poluvrijeme” koje bi se “igralo” u  medijima i tek tada bi sve završilo. Iz tog vremena pamte se  dvije velike pobjede Zadra,  premda je igračima sa Stanova  svaka od tri pobjeda protiv Dinama – velika. Prvi put Zadar je  Dinamo pobijedio 3. travnja  1994. godine. Nakon što je Zadar  u dva prethodna dvoboja bio  domaćih u Solinu i Stobreču bilo  je to prvo gostovanje Dinama na  Stanovima. Zagrepčane je vodio  Miroslav Blažević, a uspjeh Zadra potpisuje Luka Bonačić. Pogodak je u 88. minuti postigao  Anđelko Kvesić i tako bacio u  trans krcate Stanove čije su  ruševne tribine podrhtavale od  radosti. Došao je potom i 1. ožujka 1998. i još jedna pobjeda Zadra. Ovaj put bilo je 2:1 i to  nakon što su Zagrepčani poveli u  2. minuti iz jedanaesterca iz kojeg je precizan bio Mark Viduka.  Samo četiri minute kasnije Dalibor Zebić je izjednačio na 1:1, a  u 41. minuti Almir Turković pogodio je za konačnih 2:1. Zadar  je vodio Ivan Katalinić, a Zagrepčane Zlatko Kranjčar.
Dinamo izgubio titulu
Dinamo sigurno nije zaboravio 8. svibnja 2004. kada je u Ligi  za prvaka na Stanovima bilo 1:1.  Zagrepčanima (trener Nikola  Jurčević) je trebala pobjeda za  ostanak na prvom mjestu, ali je  Zadar (trener Stanko Mršić) silnom fanatičnošću izborio podjelu bodova, od koje je na kraju  najviše koristi imao Hajduk koji  je te sezone postao prvak. Dinamu su upravo dva boda izgubljena u Zadru odnijela prvo  mjesto. U godinama nakon toga  Zadar se dvije sezone spustio u  Drugu ligu (prethodno je 2005.  u Ligi za ostanak Zadar pobijedio Dinamo golom Barnjaka), a nakon povratka u Prvu  HNL utakmice s Dinamom više  nemaju onaj naboj kojeg je nekad bilo u pretjeranim količinama. Što donosi subota 14. svibnja? Utakmicu u kojoj bodovi  mnogo više znače Zadru koji još  nije osigurao ostanak. Dinamo  je odavno prvak, ali teško da  dolazak u Zadar u Maksimiru  doživljavaju samo kao izlet. Kako bilo, Zadar pobjedu čeka šest  godina…