Utorak, 23. travnja 2024

Drama nakon dva produžetka pripala Puntamičanima

11.11.2011. 23:00

U prvoj četvrtini dominirali su gosti koji su preko nadahnutog Buve nakon pet minuta igre imali šest poena prednosti (8:14). Puntamičani su uspjeli nakon toga u dva navrata preko Šarlije poentirati, no gosti su u jednom mekanijem obrambenom izdanju zelenih uspijevali jednostavno dolaziti do koša. Zabio je Glavinić iz prodora, nadovezao se na isti način Žitko koji je zaradio dodatno bacanje te su dvije minute prije kraja prve dionice Križevčani ozbiljno zabrinuli domaćeg stratega Nevena Plantaka. Prednost od 9 poena (12:21) mirisala je na raspad sistema u redovima zelenih, no ipak su se pokrenuli u obrani te s mnogo više energije krenuli u drugu četvrtinu. Pomogao je Vraneš zakucavanjem nakon ukradene lopte što je zapalilo atmosferu na ispraznim tribinama, ali i na parketu.
Prednost Križevčana istopila se na samo na dva poena nakon tri minute druge četvrtine. Vraneš je pogodio sa sirenom za kraj napada dok je Čakarun stavio jedno bacanje i rezultat 23:25 izgledao je obećavajući za zelene. Uslijedilo je jedno sušno razdoblje na obje strane koje su bolje iskoristili puno življi Plantakovi igrači. Marićeva kontra završena je poenom i dodatnim bacanjem dok je Čakarun dodao svoja dva i Sonik je stekao prednost od tri poena (28:25). Uslijedio je nastavak niza uz pomoć Grgata koji je zaradio tehničku što je Čakarun iskoristio za tri pogođena bacanja i u posljednju minutu prvog poluvremena se ušlo s prednošću 36:29. Ipak najiskuniji Križevčani Grgat s dva bacanja te Čolak tricom smanjuju prednost Puntamičana na samo dva poena (36:34).
Povratak iz svlačionica bolje su iskoristili igračui Tihomira Bujana, točnije Žitko i Buva  koji su bili najzaslužniji za novu prednost gostiju 40:43. Od dva do četiri poena Križevčani su vukli kroz cijelu treću dionicu. Buva je bio nerješiva zagonetka za Plantakove igrače, no i na suprotnoj strani u sličnom raspoloženju je bio Šarlija.
U posljednjih 10 minuta ušlo se s tijesnim vodstvom gostiju 51:53 što je predmnijevalo veliku borbu do samog kraja. Vrlo brzo su zeleni uspjeli ponovno preći u vodstvo preko Vraneša (54:53), no Križevčani nalaze novi odgovor preko Grgata i Glavinića te su se u posljednjih pet minuta Puntamičani morali suočiti sa zaostatkom od pet poena (58:63). Optimizam im je zato donosila činjenica da su gosti imali probleme s prekršajima. Gligora je izašao zbog pet osobnih, dok su Žitko i Grgat bili opterećeni s četiri.  Plantak je naredio presing i utakmica je ponovno dovedena u egal. Šarlija je tri minute prije kraja sa četiri poena u nizu donio prednost na stranu zelenih (66:65), ali i zbacio se s pet osobnih na klupu.
Isto odstojanje (68:67) je vrijedilo sve do ulaska u posljednje dvije minute utakmice. Gosti su bacanjima Čolaka i Grgata stigli na plus dva (68:70). Jurjević je 40 sekundi prije kraja promašio tricu, no i na drugoj strani Čolak se spetljao što je iskoristio Marić 9 sekundi prije kraja za prodor nakon kojeg je fauliran. Pogodio je samo jedno, loptu hvata Grgat koji je nepogrešiv sa slobodnim bacanjima i odvodi Križevčane na tri kapitalna poena viška (69:72), sedam sekundi prije kraja utakmice. Plantak je pozvao minutu odmora i dogovorio akciju na Jurjevića koji je iz teške pozicije preko Čolaka ubacio tricu za poravnanje, a Vraneš je uspio blokirati Jurlinu u prodoru jedan na jedan u posljednjim sekundama te se na oduševljenje svih u Jazinama ušlo u produžetak. Čakarun je otvorio dodatnih pet minuta zakucavanjem (74:72), ali su gosti učinkovito uzvratili preko Grgata i Jurline za vodstvo 74:76. Novi povrratak zelenih iscenirao je Banić tricom (77:76), Jurlina je uspio još jednom na drugoj strani poentirati za 77:78, a onda je Čakarun s četiri poena u nizu donio tri viška (81:78), minutu i 45 sekundi prije kraja.
Opće veselje na tribinama nastupilo je nakon treće uspješne obrane zelenih iz koje je Jurjević stavio novu tricu za odlazak na velikih šest plusa (84:78), minutu prije kraja. Izgledalo je da je pobjeda u džepu Puntamičanima, no upornost se gostima itekako isplatila te su preko Glavinićeve trice stigli na tri minusa (87:84), 37 sekundi prije kraja. Zeleni nisu uspjeli riješiti sljedeći napad, a Grgat je stavio jedno bacanje za 87:85, 14 sekundi prije kraja. Jedno bacanje stavlja Čakarun za 88:85, ali ponovno je načinjen prekršaj na Grgatu koji dovodi 7 sekundi prije kraja Križevčane na samo jedan minusa (88:87). Loptu je ispod koša primio najmlađi Banić kojemu se ruka zatresla na drugom bacanju, a onda radi prekršaj u skoku na Jurlini koji nije propustio izjednačiti, 5 sekundi prije kraja (89:89). Posljednji šut uputio je Banić s velike daljine i moralo se ući u drugi produžetak. I tada se nastavila vrlo neizvjesna bitka. Goste je vukao najmlađi Jurlina koji je postavio na 91:92, pred posljednje dvije minute. Marić je tricom doveo zelene u vodstvo (93:91), no uzvratio je Buva za novo poravnanje 93:93.
S tim rezultatom se ušlo u posljednjih 30 sekundi, a napad su imali igrači Sonik-Puntamike. Lopta je kružila do Marića koji je smireno zabio s dva metra za 95:93, a Križevčani nisu uspjeli do koša u posljednjih 14 sekundi, štoviše dali su priliku Mariću da u posljednjim sekundama potvrdi tešku, ali vrijednu pobjedu protiv vrlo dobrih i žilavih Križevčana.

SONIK-PUNTAMIKA – KRIŽEVCI 97:93

(16:23, 20:11,15:19, 21:19, 17:17, 8:4)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 200. Suci: Tomislav Vovk (Sl. Brod), Loriano Legović (Rijeka) i Denis Hadžić (Pula).
SONIK-PUNTAMIKA: Mičić, Marić 17 (6-9), Grbić, Čakarun 26 (12-18), Banić 5 (2-6), Pešut 5 (1-3), Glavan, Vraneš 8 (2-2), Jurjević 9 (3-6), Grabovac 2, Ramljak 9, Šarlija 16. Trener: Neven Plantak.
KRIŽEVCI: Glavinić 14 (5-6), Gligora 2, Sertić, Čusek, Žitko 17 (5-5), Hrkač, Jurlina 11 (2-2), Svoboda 4, Zrnić, Buva 19 (1-2), Čolak 10 (2-2), Grgat 16 (8-10). Trener: Tihomir Bujan.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 28-58 (48%); Križevci 29-56 (52%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 5-18 (28%); Križevci 4-19 (21%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 26-44 (59%); Križevci 23-27 (85%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 40 (31+9); Križevci 47 (40+7).
Sonik-Puntamika i Križevci ponudili su pravu sportsku dramu malobrojnom gledateljstvu u Jazinama. Triler utakmica s dva produžetka na kraju je pripala junačkim naporom Puntamičana, no da je su bodovi otišli u Križavce ne bilo nezasluženo. Gosti mogu čak više žaliti, jer su imali utakmicu u rukama sedam sekundi prije kraja što je anulirao Jurjević tricom za produžetak. Žaliti su mogli i Puntamičani za prvim produžetkom u kojem su prokockali plus šest u 37 posljednjih sekundi, no kad je izborena na kraju pobjedi se ne gleda u zube iako loš šut za dva (28-58) te čak 18 promašenih slobodnih bacanja su mogli lako koštati slavlja na kraju.