Vragović presudio Sonik Puntamici

12.03.2012. 23:00

Gradski košarkaški derbi između Sonik-Puntamike i Zadra iako bodovno nevažan privukao je impozantan broj posjetitelja u Jazinama. Oko 2000 ljudi moglo je uživati u košarkaškoj predstavi, a pobjeda je na kraju nakon velikog otpora Puntamičana ipak otišla u pravcu Višnjika. Statistički sažeto presudilo je nekoliko elemenata. Prvenstve širina klupe Zadra, pa loša bacanja Puntamičana (53%) te napadački skok (14 Zadra naspram 4 Sonik-Puntamike) te nadahnuće Vragovića koji je svojom napadačkom serijom prelomio utakmicu.
Otvaranje je mirisalo na katastrofu Plantakovih igrača u svojim Jazinama. Nakon tri minute semafor je pokazivao 0-9 za goste u plavim dresovima. Vrbanc je najavio novu nadahnutu šutersku večer s tricom te dvicom za 0-5, nadovezali su se Šango i Krapić sa svojim ubačajima te se vrlo brzo nakrivio zeleni brod. Spas je na trenutak došao iz ruku Šarlije koji je nanizao pet poena (5-9), no uslijedio je novi blic Zadra, tricom Vrbanca i dvicom Krapića (5-14). Isti igrač sa devet je povisio na 11 razlike (10-21), a do kraja četvrtine prednost Zadra je narasla do velikih 15 poena (13-28) u koju su ugradili svoje poene Vrbanc, Vragović, Zadnik i Ivanov. Ipak drugih 10 minuta ponudilo je novo stanje stvari na parketu. Zadar je uspio zabiti na početku preko Vragovića tricom za 16-31, no u sljedećih pet minuta nisu zabili ni poena, a Puntamičani su ušli u veliku seriju 16-0 s kojom su prešli i u vodstvo (32-31). Taj veliki niz zelenih načeo je Jurlina (18-31), a onda je krenuo kapetan Jurjević koji zabija tricu (23-31). I Šarlija je pridodao četiri poena dok je seriju zaključio Jurjević opet tricom za prvo vodstvo Puntamičana u utakmici. Uzburkala se atmosfera u Jazinama, osjećalo se iznenađenje, no brzo je strasti primirio zadarski snajper Vrbanc sa tricom za povratak u vodstvo momčadi s Višnjika (32-34). Uslijedilo je nakon toga i drugo vodstvo Puntamičana, preko Dražovića koji je ubacio dvicu i dodatno (35-34), ali su do poluvremena Pipanovi igrači ipak uspjeli doći do kakve-takve zalihe od četiri poena. Vrbancovom trećom tricom Zadar odlazi na plus pet (37-42). Uzvratio je istom mjerom Drezga (40-43). Ivanov je vratio na pet viška (40-45), u sljedećm napadu smanjio je Marić poenom i dodatnim (43-45), no u posljednjoj minuti Zadar preko Vrbanca (četvrta trica) i Ivanova donose šest prednosti (43-49). Na odmor se otišlo ipak sa  četiri prednosti gostiju zahvaljujući Pešutu (45-49).
U nastavku se očekivao novi nalet favoriziranog Zadra, no polovicom treće dionice na semaforu je stajao početni rezultat (56-56). Nisu se dali Puntamičani uvući u zamku izrazito agresivne obrane plavih koju je najčešće kažnjavao Drezga. Njegovim poenima smanjili su na 51-56, Grabovac je dodao još dva dok su do izjednačenja zelene povukli ponovno Drezga s dvicom i Čakarun s jednim pogođenim bacanjem. Tri minute prije kraja treće dionice Puntamičanima polazi za rukom preko Šarlije doći do trećeg vodstva u utakmici (61-59). No, ni to nije trajalo predugo, jer je Ramljak poravnao (61-61), a Kaštropil s linije za bacanja doveo Zadar u novo vodstvo (61-63). Isti igrač ulaskom u posljednju minutu je uspio odigrati  nešto i jedan na jedan protiv Šarlije te i pogodio što je razgalilo Jazine (61-65). S ta četiri poena kao i na poluvremenu Zadar je krenuo u odlučujuću dionicu dok su u tim trenucima sigurno najzadovoljniji bili Puntamičani koji su još uvijek živjeli u nadi da mogu srušiti velikog protivnika.
Ipak kvaliteta, širina klupe i iskustvo su polako uzimali svoj danak, pa je kretanje rezultata išlo kako je utakmica odmicala svom kraju u korist Pipanovih igrača. Vragović je povisio na na otvaranju na šest prednosti (61-67), a isti igrač sa dvije trice u nizu donosi 64-73 za svoje, sedam minuta prije kraja. Vragović nije stao na tome već je i sljedećem napadu stavio dvicu i treću tricu, tj svoj 13-ti poen u nizu za Zadar (66-78) s kojima je praktički riješio pitanje pobjednika. U posljednjih pet minuta ušlo se nakon polaganja Vrbanca sa čak 14 viška na strani gostiju (66-80), a ta prednost je do kraja i porasla, jer su igrači plavom oslobođeni pritiska od strane Puntamičana lako punili njihov koš te došli i do 24 viška (69-93) . Na svoje je u tim posljednjim minutama i došao Batur koji do tada nije ulazio u igru, a kod zelenih slast gradskog derbija su mogli osjetiti Segarić i Vraneš. Konačni rezultat 77-93 bio je ipak malo previsok s obzirom na veliki otpor koji su Plantakovi igrači pružali do ulaska u posljednju četvrtinu.
Najboljim akterima na kraju su se pokazali Vragović sa 23 i Vrbanc sa 21 ubačajem dok je kod zelenih vrijedno izdvojiti učinke Drezge (18p) i Šarlije (19p).

SONIK-PUNTAMIKA – ZADAR 77:93

(13:28, 32:21, 16:16, 16:28)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 2000. Suci: Tomislav Hordov (Zadar), Mario Goleš (Šibenik) i Luka Kardum (Zagreb).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina 2, Marić 10 (2-5), Segarić 1 (1-2), Čakarun 5 (1-2), Pešut 3 (3-4), Drezga 18 (3-8), Dražović 8 (2-2), Glavan, Vraneš, Jurjević 9 (1-2), Grabovac 2, Šarlija 19 (5-9). Trener: Neven Plantak.
ZADAR: Zadnik 1 (1-2), Ivanov 12 (2-4), Radić, Šango 4, Kaštropil 4 (2-2), Delaš 5, Ramljak 4, Krapić 14 (2-2), Batur 5, Vragović 23, Vrbanc 21 (3-4), Vrkić. Trener: Aleš Pipan.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 25-41 (61%); Zadar 25-49 (51%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 3-10 (30%); Zadar 11-24 (46%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 18-34 (53%); Zadar 10-14 (71%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 26 (22+4); Zadar 42 (28+14).

IZJAVE

NEVEN PLANTAK, TRENER SONIK-PUNTAMIKE
–  Čestitao bih svojim igračima na pristupu protiv jakog Zadra. Bili su iznad svog maksimuma, odigrali smo egal utakmicu 30 minuta ali Zadar je imao širinu na račun koje su i došli do zaslužene pobjede. Presudio je odlični Vragović kojeg nismo uspjeli zaustaviti. Nisu nam bila dobra slobodna bacanja, no imali smo veliku potrošnju u obrani, a Zadar je momčad koja ne propušta kazniti svaku grešku svojih protivnika. Sve čestitke Zadru na zasluženoj pobjedi i prvom mjestu u ligi te im želim da u nadolazećoj Ligi za prvaka ponovno pronađu put do povratka u ABA ligu.
ALEŠ PIPAN, TRENER ZADRA
– Utakmica je bila dosta kvalitetna. Čestitao bih svojim igračima na zalaganju i osvojenom prvom mjestu u A-1 ligi. Što se tiče ove utakmice igrali smo toplo-hladno, sa boljim i izrazito lošim razdobljima. Istaknuo bih htijenje igrača u ovom dvoboju, a posebno bih istaknuo učinak Vragovića koji je prelomio utakmicu uz odličnu obranu mojih igrača koju su odigrali u tim trenucima.