Škifić i Čakarun za drugu pobjedu

12.04.2011. 22:00

Za razliku od tri prethodna ogleda u skoro punim Jazinama na utakmici protiv Zaboka se okupilo tek nešto više od 200 gledatelja koji su u otvarajućim minutama mogli vidjeti iznimno raspoloženo izdanje Borik-Puntamike. Prvih šest minuta utakmice je proteklo bez ijednog poena gostiju koji su tome pridodali i vrlo rani izlazak iz bonusa.
Na drugoj strani su zeleni marljivo punili koš Zaboka točnije rečeno sve je radio Čakarun koji je u početno vodstvo od 9:0 ugradio čak osam poena. Gosti su nakon pet netočno ispaljenih trica uspjeli pronaći rješenje preko Krajačića. S dvije njegove trice vrlo brzo je podigao nadu svojim suigračima (11:6). Čakarun je u sljedećem napadu ubacio svoj 10 poen u utakmici (13:6), a Janković i Lozančić su na drugoj strani iskoristili dekoncentraciju u zelenoj obrani za primicanje na 13:10. Bilo je malo poslije i samo dva viška za domaće, no Škifić i Jurjević su laganim poenima iz kontranapada donijeli šest prednosti (18:12). Prvu četvrtinu su ipak zaključili gosti preko raspoloženog Lozančića koji je s košem i dodatnim postavio na 18:15.
U drugu četvrtinu trener Plantak je umjesto Čakaruna stavio Šarliju koji je odlično odgovorio na terenu te je njegovih šest poena u nekoliko minuta bilo presudno za održavanje prednosti Puntamičana koju je opasno ugrožavao Lozančić (26:21). Prednost se polovicom druge dionice popela i do sedam plusa nakon Ružićevog ubačaja (28:21), pa osam viška nakon Škifićevog koša i dodatnog (32:24), no gosti su se brzo primakli na četiri minusa tricom Peklarića i bacanjima Rogića (33:29).
U posljednje dvije minute prvog dijela ušlo se ipak s prvom na utakmici prednošću gostiju iz Zaboka koji su preko Smaljlagića i Brnasa postavili na 35:36. Brzo su Šarlija košem i dodatnim, pa Škifić polaganjem okrenuli na 40:36. Smajlagić je uzvratio tricom s osam metara, a u pretposljednjem napadu su Zabočani ponovno u vodstvu zahvaljujući košu Jankovića. Škifić je vratio svoje u minimalno vodstvo pred posljednjih 10 sekundi koje je ponovno iskoristio nadahnuti Smajlagić za još jedan dalekometni projektil, ovaj put sa sirenom, za dva prednosti Zaboka pred drugo poluvrijeme (42:44). Isti igrač i na početku drugog poluvremena je nastavio praviti velike probleme zelenima, pa su gosti nakon njegove dvice i četvrte trice stigli na četiri plusa (45:49).
Četiri viška stajalo je još uvijek na semaforu polovicom treće dionice kad je Čakarun uspio smanjiti na 49:51. Lež uzvraća za 49:53, a Pešut iz kontranapada polaže na drugi obruč za 51:53. Uzvratio je zatim zabočki Pešut, a nadovezao se na njega usamljeni Lež na trici za odlazak gostiju na najveću prednost 51:58. Međutim tada zelenima konačno polazi za rukom ubaciti prvu tricu na utakmici i to preko Pešuta (54:58), a Čakarun je zaradio namjernu pogrešku Peklarića koju je kaznio sa jednim pogođenim bacanjem (55:58). Nakon lopte sa strane ponovno se Čakarun našao na liniji te je pred posljednju minutu treće dionice smanjio na samo jedan zaostatka (57:58). Potpuni povratak iz minusa potvrdio je Škifić u sljedećem napadu (59:58), a veselje upotpunio Pešut drugom tricom za odlazak u četiri plusa (62:58). Posljednji napad te treće četvrtine i zaključenje serije 13:0 donio je Čakarun zakucavanjem za 64:58. Iako se činilo da su gosti iskoristili svoje šanse nakon te velike serije zelenih, početak posljednje četvrtine je najavio da će do kraja utakmica biti neizvjesna. Prvo je Lež bacanjima smanjio na 64:60, da bi košem i dodatnim Rogić sveo prednost Puntamičana na minimum (64:63).
Srećom zaustavljaju mini seriju gostiju Čakarun i Škifić u dva navrata preko slobodnih bacanja za ponovno ugodnih šest viška (69:63), sedam minuta prije kraja. S time se nisu slagali mladi Zabočani koji su pokazivali na trenutke veliku agresivnost i preciznost, pa su nakon poena Jankovića i Rogića došli na dva zaostatka (69:67).
Ipak ulazak u posljednjih pet minuta utakmice bio je olakašan Puntamičanima, jer su preko Škifića (tri slobodna i dvica) stigli do čak osam prednosti (75:67). Isti igrač je s košem i dodatnim bio zaslužan za odlazak zelenih u dvoznamenkasto vodstvo (79:69), točno četiri minute prije kraja. Nije trebalo dugo čekati da se raspadnu vrlo dobri gosti. Čakarun bacanjima i Jurjević prvom tricom u utakmici (84:69) potvrdili su dvije minute prije kraja drugu pobjedu Borik-Puntamike u Ligi za prvaka.

BORIK-PUNTAMIKA – ZABOK 90:79

(18:15, 24:29, 22:14, 26:21)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 200. Suci: Damir Basarić (Split), Luka Kardum (Šibenik) i Josip Jurčević (Split).
BORIK-PUNTAMIKA: Mrkić, Marić 2, Čakarun 26 (10-13), Ružić 4, Pešut 12 (2-2), Petani 3 (1-2), Škifić 28 (16-23), Marin, Troskot, Jurjević 6 (1-2), Plantak, Šarlija 9 (1-1). Trener: Neven Plantak.
ZABOK: Pešut 2, Rogić 9 (3-3), Janković 9, Lež 17 (2-2), Peklarić 3, Krajačić 6, Črnjević 2, Brnas 4 (2-2), Stojković, Lozančić 11 (1-4), Smajlagić 16, Kraljević. Trener: Dragutin Črnjević.
Šut za 2: Borik-Puntamika 25-37 (68%); Zabok 22-42 (52%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 3-10 (30%); Zabok 9-22 (41%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 31-43 (72%); Zabok 8-11 (73%).
Skokovi: Borik-Puntamika 29 (25+4); Zabok 23 (18+5).

IZJAVE

NEVEN PLANTAK, TRENER BORIK-PUNTAMIKE
– Zadovoljan sam kako smo odigrali obranu u prvoj četvrtini, no to ne mogu reći za drugu u kojoj smo izuzetno loše reagirali. Kaznili su nas gosti tricom koju su gađali 50 posto u prvom poluvremenu, a isto su nas i nadskakali. Znali smo da će im stati taj šut za tri i počeli smo u drugom poluvremenu igrati puno agresivnije. Isplatila su nam se preuzimanja i na kraju smo stigli do pobjede koja je očekivano teško izborena protiv momčadi koja je u rangu s nama.
DRAGUTIN ČRNJEVIĆ, TRENER ZABOKA
– Čestitam Boriku na pobjedi. Mislim da smo mogli odigrati bolje, no velika razlika je bila u slobodnim bacanjima. Nisam još vidio da je jedan igrač bio čak 23 puta na liniji za slobodna bacanja, ali što je tu je. Idemo se okrenuti sljedećem protivniku.