6 C°

Cedevita na eks

12.05.2009. 22:00

Košarkaši Zadra su u posljednjoj domaćoj utakmici prije doigravanja došli do 11. prvenstvene pobjede protiv Cedevite koja je pružila puni manji otpor nego što se to očekivalo.
Odmah na startu utakmice su Zadrani dvicom Ružića i tricom Stipčevića otišli na 5:0 , a  prve Cedevitine koševe postiže Novačić odmah potom (5:2). Serijom od 6:0, Zadar odlazi u četvrtoj minuti na visokih 11:2 što je već u tako ranom periodu igre odagnalo svaku neizvjesnost iz utakmice. Gosti su mlakom obranom dopustili Ružiću i Periću da u više navrata pune njihov koš dok su u napadu povremeno znali pronaći put do mrežice preko Bradleya ili Cummingsa. Ulazak Rančića u sedmoj minuti značilo je i pogođenu tricu i odlazak na najveću prednost do tada (21:8). Do kraja  prve četvrtine uspijevaju održavati kakav-takav zaostatak najviše zahvaljujući Čolaku, ali prednost Zadra se nije spuštala ispod 13 poena razlike (32:19).  Drugu četvrtinu bolje otvaraju gosti iz Podsudseda koji su u napadu uspijevali progurati loptu na Kaštropila koji je u dva navrata lako poentirao za 34:23 i trener Sagadin je bio primoran pozvati prvu minutu odmora. Ružić je vratio na plus 13 da bi tada Cedevita preko Bradleya i Kovačevića došla na samo minus osam koševa (38:30) na polovici druge četvrtine. U sljedeća dva napada Zadrani uspijevaju povratiti na plus 13, jer Bradley čini nesportsku pogrešku na Boisi koji pogađa oba slobodna bacanja, a Car stavlja tricu za 43:30. Uzvraća ubrzo na drugoj strani Kaštropil, ali Parezanović dobija tehničku pogrešku zbog prigovora sudcu što je Rančić kaznio samo s jednim pogođenim slobodnim bacanjem za (44:32).  Posljednje dvije minute do poluvremena su Zadrani iskoristili da se popnu do velikih 19 koševa prednosti (56:37), a sve je to plod odlične tricaške partiture Gečevskog sa dvije i Stipčevića s jednom tricom koje su olakšale Sagadinovim pulenima miran odlazak na odmor.
Izgleda da je odmor domaćim košarkašima i nije baš najbolje sjeo jer su u prve četiri minute nastavka postigli tek dva poena i to ona Tomislava Ružića, dok su Kovačević i Kaštropil na drugoj strani za to vrijeme  uspjeli postići ukupno šest poena i na semaforu je zasvjetlilo 58:43. U prilog gostima išla je i činjenica da su Ružić i Boisa zaradili svoje četvrte osobne greške, ali tada se bude Zadrani i tricama Rančića i Stipčevića podižu na plus dvadeset (66:46). Nakon toga Car uspijeva podignuti malobrojnu publiku na noge prekrasnim zakucavanjem iz trka, a Gečevski nedugo zatim dvicom s poludistance odvodi Zadar na najvećih 71:48 pred kraj treće četvrtine. Svoje prve minute u utakmici tada dobija i donedavno igrač Zadra, Marlon Garnett, kojeg je publika pozdravila pljeskom. Kraj treće dionice zaključio je Petrović sa četiri postignuta poena što je samo ušminkalo zaostatak Cedevite (71:52) pred posljednjih deset minuta. Garnett otvara posljednu četvrtinu preciznim floaterom, da bi na drugoj strani Gečevski poluhorogom vratio na plus 19 (73:54). Raspucao se Garnett u tim trenucima te je svojom prvom tricom i još jednom dvicom spustio na minus 14 (75:61), no uzvraća Rančić novom tricom za 78:61. Tada dolazi do malog tricaškog obračuna između Garnetta i Rančića iz kojeg kao pobjednik izlazi Garnett s dvije pogođene naspram Rančićeve jedne i semafor je pokazivao 81:66. No, kako jedna lasta ne čini proljeće tako ni Garnett nije mogao sam vratiti Cedevitu u utakmicu, a kod Zadra je malo zabio Stipčević, malo Boisa i prednost je domaćih ponovno na visokih plus 18 (87:69) na četiri minute do kraja. Do kraja utakmice valja zabilježiti ukazivanje prilike mladima Marčinkoviću  od strane Sagadina koji uzvraća treneru odličnom asistencijom za Perića i šest poena od čega je onaj završen prodorom na drugi obruč podigao gledatelje na noge. Svoje dvije minute dobio je i Danijel Popović, a na kraju se najefikasnijim u utakmici pokazao Garnett kojim je odigravši samo posljednjih deset minuta uspio postići 19 poena od čega 5 trica. Kod Zadra je bilo čak šestorica dvoznamenkastih od kojih su prednjačili Gečevski i Ružić sa po 18 poena, te Stipčević sa 15 i Rančić s 14 poena.

ZADAR – CEDEVITA 102:83

(32:19, 24:18, 15:15, 31:31)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 500. Suci: Siniša Herceg, Ivan Paić (oba Zabok) i Josip Radojković (Split).
ZADAR: Rančić 14 (2-5), Perić 10 (2-4), Stipčević 15 (4-4), Marčinković 6, Johnson 3 (1-2), Gečevski 18, Olivari, Ružić 18 (2-4), Popović, Car 10 (1-2), Boisa 8 (3-3). Trener: Zmagoslav Sagadin.
CEDEVITA: Tomeljak 4, Šamadan, Čolak 10 (5-6), Parezanović, Petrović 4 (2-2), Kovačević 13 (2-2), Kuljanin, Kaštropil 12 (0-1), Novačić 4, Garnett 19, Cummings 4 (2-2), Bradley 13 (2-3). Trener: Srećko Medvedec.
Šut za 2: Zadar 27-38 (71%); Cedevita 23-41 (56%).
Šut za 3: Zadar 11-27 (41%) Rančić 4, Stipčević 3, Gečevski 2, Car i Boisa 1; Cedevita 8-24 (33%) Garnett 5, Čolak, Kovačević i Bradley 1.
Slobodna bacanja: Zadar 15-24 (62%); Cedevita 13-16 (81%).
Skokovi: Zadar 33 (21+12); Cedevita 21 (15+6).
Osobne pogreške: Zadar 21; Cedevita 20.