Borik suvereni prvak Lige za ostanak

Autor: Andrija Dešpoja

13.04.2010. 22:00

Pobjedom nad Splitom u pretposljednjem kolu Lige za ostanak košarkaši Borik-Puntamike ostvarili su i drugi cilj nakon osiguranja prvoligaškog statusa. Natjecanje u Ligi za ostanak završit će sezonu kao prvi bez obzira na ishod posljednjeg kola u kojem gostuju u Dubrovniku.
Od samog početka utakmice bilo je vidljivo da se igrači u dresovima nekad trostrukog prvaka Europe neće dobro provesti. Odlično prvo poluvrijeme u kojem su Puntamičani pogodili čak 11 trica od 15 pokušaja otvorio je Jurjević prvim ubačajem s linije 6.25 (9:3). Uzvraća istom mjerom Sumić za smanjenje na 10:8 i to je bilo najbliže dokle su se Splićani primakli zelenima u utakmici. Jurjević ubacuje još jednu, Dević nastavlja, a Jurjević svojom trećom tricom dovodi zelene na 21:12.
Druga dionica bila je malo bolji nastavak prve u kojoj su Splićani bili kao na nekakvoj streljani. Mrva s dvije trice na otvaranju, pa Petani i u sljedeća dva napada Dević doveli su do očaja žute koji su 16. minuti „visili” 17 poena (37:20). Završilo je do odmora s okruglih 20 viška (48.289 za razigrane Plantakove pulene, a tricaško natjecanje u domaćim redovima dopunili su Pavić i Dević svojom četvrtom tricom iz četiri pokušaja.
Nastavak je ponudio puno tvrđi okršaj, ponajviše zahvaljujući Splitovim pokušajima da onemoguće ubojiti šut Puntamičana kojeg su dobro iskusili na svojoj koži u prvom dijelu.
Stoga su izašli puno dublje, preko perimetra, na vanjsku liniju zelenih što je dovelo do male pomutnje u domaćim redovima. Ipak poneko probijanje Devića ili Petanija te spretnost Ivanova bilo je sasvim dovoljno da u siromašnijoj trećoj dionici odstojanje ne bude previše ugroženo. Življi i aktivniji Split uspio se za posljednjih 10 minuta primaknuti na 15 zaostatka (61:46). Na početku četvrte četvrtine mladi Katić je zabrinuo Plantaka pogotkom za minus 13, no brzo stvari na svoje mjesto vraća Pavić prvom tricom u drugom dijelu utakmice (64:48). Pridodaju mu se Dević s košem i dodatnim te Mrva s 13 tricom u utakmici što je dovelo do najveće prednosti Puntamičana u cijelom susretu (72:48).
To je definitivno zapečatilo pobjedu zelenih koji su u posljednje četiri minute uspješno priveli utakmicu završetku. Glavne vedete puntamičana bile su Dević s 22 poena te Ivanov s 16 i Mrva s 13 poena, dok kod Splićana se bilježi tek jedan dvoznamenkasti Macura s 11 poena.

BORIK-PUNTAMIKA – SPLIT 81:59

(23:13, 25:15, 13:18, 20:13)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 200. Suci: Loriano Legović, Andrej Sušanj (oba Rijeka) i Denis Hadžić (Pula).
BORIK-PUNTAMIKA: Petani 3, Ivanov 16 (2-4), Čakarun 5 (1-2), Pavić 6, Dević 22 (2-3), Mrva 13 (4-4), Marin 1 (1-2), Troskot, Jurjević 11 (2-2), Baždarić 2 , Mrkić 2 (2-2), Olivari (0-2). Trener: Neven Plantak.
SPLIT: Sumić 7, Vrkić 9 (2-2), Batina 8, Vlaić, Šarac 2, Jakoliš 4, Najev 4, Sobin 6 (4-6), Katić 6 (4-4), Mimica 2 (2-2), Macura 11 (3-4). Trener: Mladen Vušković.
Šut za 2: Borik-Puntamika 14-31 (45%); Split 16-39 (41%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 13-22 (59%); Split 4-22 (18%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 14-23 (61%); Split 15-18 (83%).
Skokovi: Borik-Puntamika 38 (33+5); Split 20 (16+4).