16 C°

Križevci, Zabok, tko je sljedeći?

13.11.2011. 23:00

Košarkaši Zadra doživjeli su drugi ovosezonski poraz, no ono što su prikazali u Bedekovčini mnogo je gore i više zabrinjavajuće, nego što je bio poraz u prvom kolu u Križevcima. Zadrani su protiv sasvim prosječne momčadi Zaboka odigrali katastrofalno, naročito u drugom poluvremenu, kada su ispustili pet poena prednosti, s koliko su otišli na veliki odmor, te na kraju izgubili sa osam razlike. Prvo je poluvrijeme u ovoj priči zapravo sasvim nebitno. Vrijedi tek istaknuti da su gosti preko centara Ivanova i Kaštropila, te zakucavanjem Ramljaka poveli 2:8 pa 4:10, no to rano vodstvo nisu znali iskoristiti.
Plus 5 na odmoru
Perinčić, Krušlin i Lež prepolovili su zaostatak domaćih do kraja prve dionice na 15:18. Delaš je sa četiri poena otvorio drugu četvrtinu za +7 pa je malo kasnije Batur zabio iza linije 6,75 za 19:25, no značajnijeg odvajanja nije bilo. Posljednje vodstvo Zadar je imao početkom drugog poluvremena, 34:36. No, tada su Drča, Zadravec i Krušlin napravili seriju 8-0 za preokret (42:36), nakon kojega domaći više nisu ispuštali vodstvo. Posebno je velik nered zadarskoj obrani u tom razdoblju radio Filip Krušlin, na kojega su igrači i upozoravali prije gostovanja u Zagorju, no očito uzalud. Kasnije je stavio još četiri poena, te tako održavao razliku, unatoč koševima Ivanova na drugoj strani.
Zadarski potpis
A onda se, kod rezultata 46:44, tri minute prije kraja treće četvrtine, razigrao Ivan Perinčić. Pogodio je tricu i dvaput se prošetao protivničkom obranom pa je uz koš Leža, Zabok otišao na +9, 55:46. Zadranin je tricom otvorio i posljednju dionicu, na što se nadovezao Bašić, košem za prvu dvocifrenu prednost, 62:52. Zadar je preko Kaštropila i Ramljaka došao na -6, no bliže nije stigao. Sve što je Pipanova momčad pokušavala u napadu, nije joj polazilo za rukom. Bilo je tu izgubljenih lopti, prekršaja u napadu, grešaka u koracima, a najviše promašaja. Gotovo nevjerojatnu nepreciznost gostujuće momčadi, domaći su, htjeli-ne htjeli, morali kazniti. Premda ni oni nisu bili mnogo učinkovitiji, imali su dovoljnu prednost da, uz još nekoliko koševa Drče, Krušlina i Tomasa, mirno privedu utakmicu kraju. U samoj završnici Zadrani su ispucali popriličan broj trica, ali su se lopte u pravilu odbijale od obruča. Ni brojne izmjene zadarskog stratega i pokušaji da nešto napravi sa različitim postavama nisu urodile plodom. Zadar je jednostavno bio loš. Jako loš. I nije zaslužio ništa više od ovakvog poraza. Uspio je prvi put u povijesti izgubiti od Zaboka. I ovoga puta nema opravdanja, kao u slučaju Križevaca, da je riječ o solidnom protivniku. Ovakvog Zaboka jednostavno se moralo pobijediti na ovaj ili onaj način. U tjednu koji je upravo započeo, a koji će završiti utakmicom na Višnjiku protiv Jollya, stručni stožer i igrači imat će itekako o čemu razgovarati i na čemu raditi. Hoće li se baciti pogled i na tržište, ne bi li se pronašlo još kakvo pojačanje, trenutačno je teško reći, no jedino što je sigurno je da svi očekuju mnogo, mnogo više od onoga što su Zadrani prikazali u Zagorju.

A-1 liga

Rezultati 6. kola: Zabok – Zadar 71:63, Sonik Puntamika – Križevci 97:93, Split – Darda 74:69, Dubrovnik – Alkar 78:69, Kvarner – Svjetlost 83:81, Jolly – slobodan.
Split 11, Križevci, Kvarner 10, Sonik P. 9, Zadar, Jolly, Zabok 8, Brod, Dubrovnik 7, Alkar, Darda 6
Raspored 7. kola: Zadar – Jolly (20. studenoga, 19 sati), Svjetlost – Sonik Puntamika (18. studenoga, 18), Križevci – Zabok, Alkar – Kvarner, Darda – Dubrovnik, Split – slobodan.

ZABOK – ZADAR 71:63

(15:18, 13:15, 29:19, 14:11)
BEDEKOVČINA – Školska dvorana. Suci: Anzulović (Zagreb), Vovk (Slavonski Brod), Perlić (Velika Gorica).
ZABOK: Pešut, Zadravec 2, Janković 4, Lež 8, Mikulić, Bubalo, Črnjević, Perinčić 16, Tomas 8, Bašić 4, Krušlin 19, Drča 10. Trener: Dragutin Črnjević.
ZADAR: Smolić 2, Delaš 8, Batur 7, Olivari, Ramljak 4, Radić 3, Šango, Vrbanc 16, Ivanov 10, Kaštropil 9, Zadnik 2, Vlaić 2. Trener: Aleš Pipan.
Šut za dva: Zabok 21-36, 58%; Zadar 18-46, 39%.
Šut za tri: Zabok 3-9, 33% (Perinčić 3); Zadar 2-20, 10% (Batur, Vrbanc).
Slobodna bacanja: Zabok 20-29, 69%; Zadar 21-26, 81%.
Skokovi: Zabok 26 (22+4); Zadar 43 (20+23).