11 C°

Kupove slavili Morović, Špralja, Johnson, Boisa, Plaisted…

14.02.2011. 23:00

Osim kupa Krešimira Ćosića,  kojeg su u dresu Zagreba osvojili Zadranin  Luka Žorić i bivši igrači Zadra Damir Rančić  i Mladen Erjavec, sada trener “mrava”, još je  dosta igrača, koji su dio karijere proveli u  Zadru, prošli tjedan imalo razloga za slavlje.  Zadrani Vedran Morović i Šime Špralja predvodili su Široki do osvajanja sedmog kupa  BiH. U finalu na Pecari, momčad iz Hercegovine pobijedila je Bosnu iz Sarajeva sa  73:69. Morović je zabio 20 poena, Špralja 19, a  bivši igrač Zadra Siniša Štemberger dodao je  12. Dan ranije, Široki je u velikoj drami u  polufinalu, nakon produžetka pobijedio Igokeu sa 104:100. I tada je najbolji strijelac bio  Morović (24), Peršić je zabio 17, Špralja i Ivan  Grgat dodali su po 16, a Štemberger 12.
Gravelines Jubya Johnsona osvojio je prvi  kup Semaine des As u povijesti kluba. Na  završnom turniru u Pau, prvo je pobijedio  Roanne sa 82:64, zatim domaćina Pau Orthez  96:64 (Juby 23 poena za 20 minuta), dok je u  finalu bio bolji od Chalona sa 79:71 (Juby 1p,  MVP Bokolo 23). Inače, u francuskom prvenstvu Gravelines nakon 17 kola drži peto  mjesto, sa 28 bodova, dva manje od vodećih  Roanne i Choleta.
Tek što je došao u Žalgiris, Trent Plaisted  već je imao priliku osjetiti ludo slavlje litavskih  navijača. Momčad iz Kaunasa je u finalu  litavskog kupa u Alytusu (tamo će Hrvatska  igrati skupinu prvog kruga Eurobasketa ove  godine) pobijedila vječnog rivala Lietuvos  Rytas sa 81:69. Prošlosezonski centar Zadra  ubacio je 7 poena, uz 4 skoka, dok je u tijesnoj  polufinalnoj pobjedi protiv Rudupisa 75:73,  zabio 10 poena, uz 8 skokova. Žalgirisu je ovo  treći kup Litve, a prvi nakon tri godine.
Olimpija je po 17. put osvojila slovenski kup,  no ovaj je vrlo vjerojatno bio najdramatičniji  do sada. U četvrtfinalu završnog turnira u  Škofja Loki je, nakon rijetko viđene drame i  čak tri produžetka, pobijedila Krku sa 122:113.  Bilo je tu svega, preokreta, isključenja, koševa  sa sirenom… Važnu ulogu odigrao je Vladimer Boisa, koji je postigao 2 poena, ali je bio  na parketu kada je njegova momčad dostizala  veliku dvoznamenkastu prednost Krke (+19),  pred kraj treće i početkom četvrte četvrtine.  Mnogo lakši posao zmajčeki su imali u polufinalu protiv Zlatoroga (85:73) i u finalu  protiv Heliosa (92:55).
Bilbao Marka Banića zaustavljen je u četvrtfinalu španjolskog Kupa Kralja u Madridu.  Caja Laboral je slavila sa 76:74, a zadarski  centar se za 23 minute nije upisao u strijelce. U  velikom finalu, Barcelona je još jednom pokorila vječne rivale. Završilo je 68:60, a  najbolji strijelac bio je Alan Anderson (19p),  koji je proglašen i najkorisnijim igračem završnog turnira. Kod Reala, najefikasniji je bio  Ante Tomić sa 12 poena, uz 7 skokova.  Kataloncima je to 21. naslov pobjednika kupa.
Srpski kup Radivoja Koraća opet je očekivano pripao Partizanu, koji je u finalu sa 77:73  pobijedio domaći FMP. Prije toga je lako  prošao Mega Vizuru, te nešto teže Radnički, a  uglavnom su ga predvodili Amerikanci Jerrells  i Gist. FMP je do finala došao preko Crvene  Zvezde (90:79), koja je tako samo potvrdila  rezultatsku i igračku krizu.
U Turskoj je Fenerbahce Nevena Spahije,  Roka Ukića i Marka Tomasa osvojio kup  preko Banvita (69:68), Galatasaraya (77:70) i  Bešiktaša (81:72). Iznenađenja nije bilo ni u  Italiji, gdje je Siena proslavila treći uzastopni  kup, pobijedivši Scavolini Sivigliu (81:68),  Montegranaro (80:67) i u finalu Cantu sa  79:72.