Ne štedite dlan – igra Antonia Erslan!

14.10.2012. 22:00

Mirna ruka Antonije Erslan, posebno u posljednjoj četvrtini i velika borbenost u obrani domaćih tijekom cijele utakmice odvele su Zadar do pobjede u prvoj utakmici sezone u A-1 ligi. Ragusa je opasno prijetila u trećoj četvrtini kada su dvije trice Erslan preokrenule situaciju na parketu u korist Zadra. Od zaostatka od pola koša (47:48) početkom četvrte četvrtine ekipa s Višnjika je u 35. minuti otišla na 57:50. U utakmici s obostrano mnogo pogrešaka bio je to presudni trenutak.
Istina, ni tu nije bilo kraj neizvjesnosti budući da je Ragusa tri minute prije kraja došla na 57:55. Erslan je tricom vratila plus pet svojoj ekipi, ali istom mjerom na drugoj je strani uzvratila Matić. Ne da se Erslan i novom tricom odvodi Zadar na 62:57 dvije minute prije kraja. Zadar se potom obranio, ali nije iskoristio napad za povećanje vodstva. Na drugoj strani Matić 60 sekundi prije kraja pogađa oba slobodna bacanja (62:59). Domaće ponovno ne pogađaju u napadu, ali Nikpalj spašava stvar blokadom pokušaja Dobroslavić za tri. Ragusa ima novi napad u kojem Petrović 20 sekundi prije kraja pogađa iz kuta za 62:61 nakon što je malo nagazila liniju za tricu. Zadar ima puni napad do kraja utakmice, gošće ne rade prekršaj (!) sve do sedam sekundi prije kraja. No, Ragusa nije u bonusu pa su im trebala još dva prekršaja da bi Zadar stao na bacanja. Kada se to i dogodilo tri sekunde prije kraja A. Erslan je pogodila jedno bacanje, a napad gošći za produžetak ili pobjedu zaustavlja Nikpalj i sa dva pogođena bacanja odvodi Zadar do završnih 65:61.
Brojne pogreške
Zadranke su utakmicu počela s Marijom i Antoniom Erslan, Cvjetković, Balić i Majstorović. Raspoložena je u prvim minutama bila debitantica Cvjetković koja je od prvih osam poena domaćih ubacila šest. Otišle su Zadranke u 5. minuti na 11:5, ali serijom 7:0 Ragusa je povela 12:11 u 8. minuti nakon kontre Petrović. Domaće su dosta griješile u napadu i to je najveći razlog što već u početnom dijelu nisu stvorile značajniju prednost. Posebno su Zadranke bile nesigurne u kontrama koje su im se otvarale nakon dobrih obrambenih reakcija. Razljutilo je to trenericu Mariju Maziju koja na minutama odmora nije štedjela glasnice u kritiziranju svojih igračica. Kod Dubrovčanki očekivano sve je bilo u rukama Ivone Matić, povremene hrvatske reprezentativke, koja je imala apsolutnu slobodu u napadu. S više ili manje uspjeha čuvala ju je vrlo borbena Lara Nikpalj. Zadar se držao zahvaljujući obrani koju je Mazija i prije početka sezone isticala kao najjači adut svog sastava. Četiri minute bez koša gošći odvele su Zadar do 21:12 na početku druge četvrtine. Bila je to prednost koju je Mazijina ekipa održavala do kraja poluvremena.
Gošće zaprijetile
U nastavku gošće su smirile ruku i počele pogađati te tako brzo stvorile probleme “bijelo-plavima”. Početnih 4:0 u drugom poluvremenu približilo je Ragusu na 30:27, a prednost od nekoliko poena Zadar je u tom periodu održavao zahvaljujući Antoniji Erslan koja je jedina imala hrabrosti šutnuti prema košu. Uz to presjekla je i zadarska kapetanica nekoliko napada Raguse. Zadarski je problem bio što se Erslan nitko nije pridružio pa se prednost brzo istopila. Nakon dvije trice Petrović Ragusa je u 28. minuti povela 42:41. Zadar je malo stao u obrani u kojoj nije bilo rješenja za Matić i Petrović (trice 3-3) i bilo je jasno da utakmica odlazi u opisanu neizvjesnu posljednju četvrtinu.

ZADAR – PGM RAGUSA 65:61

(18:12, 12:11, 16:23, 19:15)
ZADAR – Dvorana 3 ŠC Višnjik. Gledatelja: 100. Suci: Braica, Bralić, Mirčeta (svi Šibenik).
ZADAR: Štrmelj 4, Cvjetković 9 (1-2), Marija Erslan 4, Balić 5 (1-2), Frakin, Nikpalj, Antonia Erslan 25 (1-2), Majstorović 11 (2-3), Marta Erslan, Baždarić, Žilić, Pavičić. Trenerica: Marija Mazija.
PGM RAGUSA: Petrović 13, Babun 12 (2-4), K. Zarač, M. Zarač, Matić 23 (5-6), Tošić 3, Lovrić, Tomičić 8, Čoić, Dobroslavić 2. Trener: Zdravko Kitin.
Šut za dva: Zadar (20-36, 56%); Ragusa (18-35, 51%).
Šut za tri: Zadar (5-13, 38% – A. Erslan 4, Majstorović); Ragusa 6-10 (60% – Petrović 3, Matić 2, Tošić).
Slobodna bacanja: Zadar 10-16 (63%); Ragusa 7-10 (70%).
Skokovi: Zadar 18 (5); Ragusa 16 (1).

A-1 LIGA

Rezultati 1. kola: Zadar – PGM Ragusa 65:61, Gospić – Split 100:49, Novi Zagreb – Pleter 91:53, Medveščak – Rockwool Pula 70:44, Trešnjevka 2009 – Jolly JBS 54:58, Studenac Omiš – Agram-ZG 69:53.
Raspored 2. kola (20./21. listopada): Agram-ZG – Zadar, Split – PGM Ragusa, Jolly JBS – Studenac Omiš, Rockwool Pula – Trešnjevka 2009, Pleter – Medveščak, Gospić – Novi Zagreb.

Erslan: Izvukli smo maksimum

Na konferenciji za novinare uz trenere bila je i Antonia Erslan, domaća kapetanica koja je vukla svoju ekipu do pobjede.
– Izvukli smo iz sebe najbolje što smo mogli i na kraju zasluženo pobijedili. Na početku smo imala malo problema sa šutom, ali kasnije mi je krenulo kad je bilo najpotrebnije. Ovo je jako bitna pobjeda za naše samopouzdanje – rekla je Antonia s kojom su u ekipi bile i sestre Marija i Marta. Sve tri upisale su minutažu.

Vrsaljko i Gambiraža u gledalištu

Ana Vrsaljko i Martina Gambiraža došle su na utakmicu, ali prema očekivanju njihova je uloga bila navijačka. Obje su se smjestile u gledalište, pa je jasno da dogovora između njih i Zadra – nema.