Zeleni ustoličili Zadar na lidersku poziciju

15.01.2012. 23:00

Košarkaši Sonik-Puntamike pokazali su protiv dojučer vodećeg sastava u ligi odličnu igru većim dijelom utakmice i tako došli do prve pobjede u 2012. godini. Splićani su unatoč velikom otporu tijekom druge i treće četvrtine bili preslabi za ambicioznije domaće košarkaše koji su s ovom pobjedom pobjegli sa dna ljestvice te sa 5-7 omjerom mogu još uvijek sanjati i eventualan ulazak u Ligu za prvaka.
Oko 300-njak gledatelja u Jazinama moglo je u prvom poluvremenu vidjeti dva lica Sonik-Puntamike. Ono ljepše u prvoj četvrtini dok je druga pripala Splićanima. Zeleni su otvorili fenomenalno s 10-0. Poene su zabila četvorica igrača: Ramljak, Marić, Šarlija i dvaput Pešut te je izgledalo da su žuti spremni na kapitulaciju već u prvim minutama susreta. Prvi poen žuti su zabili tek nakon pet minuta igre preko Sobina (10-2), međutim do kraja prve dionice trener Neven Plantak itekako je mogao biti zadovoljan sa 21-13 vodstvom svojih igrača. Ipak ukazala se ta često problematična druga četvrtina Puntamičanima u kojoj su vrlo brzo prokockali stečeno vodstvo. Subotić, Sobin, Najev, pa Mimica tricom i opet Sobin pod košem donijeli su za četiri minute druge četvrtine potpuni preokret na stranu Splićana (21-22). Izgubljene lopte, promašeni ziceri kumovali su nervozi koja je bila vidna kod zelenih kako se bližilo poluvrijeme . Mimica je u suradnji sa Sobinom bio nerješiva zagonetka, no srećom precizni su na drugoj strani bili Šarlija, Pešut i Marić koji je sa košem i dodatnim donio povratak u vodstvo (29-28), na minut i pol prije poluvremena. Na odmor se ipak otišlo sa početnim rezultatom (32-32), jer su nakon Marićevog polaganja 15 sekundi prije kraja, Puntamičani dopustili Mimici da poravna rezultat na isteku vremena iako su mogli raditi još dva prekršaja do ulaska u bonus. Kritike trenera u svlačionici donijele su ploda povratkom na parket, jer su Puntamičani zaigrali puno čvršće u obrani, a na krilima Dražovića u napadu uspijevaju doći do prednosti od 6 poena (40-34). Žuti se nisu predavali već su uzvratili na pravi način preko Subotića, Matića i Mimice koji je drugom tricom u utakmici rezultat okrenuo na stranu Splita (42-43), četiri minute prije kraja treće dionice. Uslijedio je odgovor zelenih preko Jurline koji je ubacio tricu za 46-43, a nakon odlične obrane učinio je isto i kapetan Jurjević (49-43) što je sa dva pogođena bacanja Jurline donijelo osam viška Puntamičanima (51-43). Za ulazak u posljednju četvrtinu Splićani su uspjeli tek smanjiti na sedam zaostatka, jer je Reinholt pogodio jedno bacanje (51-44). Ta stečevina ovog puta nije uprskana kao u drugoj četvrtini već su Plantakovi igrači odlučili prelomiti utakmicu i to su učinili. Ramljak je bio ključni igrač u seriji 11-2 kojom su Puntamičani pet minuta prije kraja došli do 16 poena razlike (62-46). Hercegovac u dresu Sonik-Puntamike stavio je tricu kao i Jurlina malo prije njega te su žuti zaplesali na ivici trećeg poraza u sezoni. Potvrda vrijedne pobjede došla je dvije minute prije kraja u režiji dvojice najboljih Puntamičana na terenu, Dražovića i Ramljaka, koji su donijeli mirnih 17 poena prednosti 67-50. Uz Ramljaka koji je zabio 15 i imao 9 skokova te Dražovića koji stavio 9 ključnih poena u pravom svjetlu se pokazao mladi Jurlina sa 10 koliko je zabio i Šarlija.

SONIK-PUNTAMIKA – SPLIT 71:52

(21:13, 11:19, 19:12, 20:8)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 300. Suci: Alfred Jovović (Zagreb), Tomislav Prpić (Zagreb) i Mario Goleš (Šibenik).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina 10 (2-2), Marić 8 (2-3), Čakarun 2 (2-2), Pešut 6 (2-3), Zagorac, Dražović 9 (2-3), Glavan, Vraneš, Jurjević 6 (1-2), Grabovac 5, Ramljak 15 (5-8), Šarlija 10 (4-5). Trener: Neven Plantak.
SPLIT: Subotić 8, Matić 6, Dijan, Babić, Markulin 5, Filipović 2, Najev, Reinholt 1 (1-2), Sobin 14, Grgurević, Mimica 16 (4-4), Vuković. Trener: Mladen Vušković.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 15-37 (41%); Split 19-38 (50%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 7-16 (44%); Split 3-18 (17%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 20-28 (71%); Split 5-6 (83%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 29 (19+10); Split 24 (20+4).

Izjavili su

NEVEN PLANTAK, TRENER SONIK-PUNTAMIKE
– Odigrali smo odlično prvenstveno u obrani dobro, međutim u drugoj četvrtini smo imali situaciju kao i Šibeniku. Uspjeli smo u drugom poluvremenu posložiti se u napadu te su dečki s borbom donijeli pobjedu. Čestitam svojim igračima na zalaganju.
MLADEN VUŠKOVIĆ, TRENER SPLITA
– Zaslužena pobjeda Sonik-Puntamike. Nismo bili pravi u napadu i to je domaćin uspješno iskažnjavao. Loše smo otvorili, uspjeli smo stići do poluvremena, no dvije trice domaćih košarkaša na otvaranju treće su presudile pobjednika. Osim Sobina nismo imali raspoloženih igrača i sa jednim igračom ne može se dobiti utakmica.

A-1 liga košarkaša

Rezultati 13. kola: Brod Svjetlost – Zadar 58:78, Sonik Puntamika – Split 71:52, Darda – Zabok 75:85, Križevci – Jolly JBS 62:76, Kvarner – Dubrovnik 98:64, Alkar bio slobodan.
Redoslijed: Zadar, Split 21, Jolly JBS 20, Zabok 19, Kvarner 18, Darda, Sonik P., Križevci 17, Alkar, Brod S. 16, Dubrovnik 13
Raspored 14. kola: Zadar – Alkar, Dubrovnik – Sonik-Puntamika, Zabok – Kvarner, Jolly JBS – Svjetlost, Split – Križevci, Darda slobodna.