19 C°

Zadrani pali tek u posljednjoj minuti

15.02.2012. 23:00
Zadrani pali tek u posljednjoj  minuti

Dvije minute prije kraja  utakmice u Trnskom, Zadar  je vodio 69:70 i bio je u  prilici prirediti još jednu veliku senzaciju u Kupu  Krešimira Ćosića. Damir  Rančić je tada pogodio svoju  prvu tricu, a Krapić izjednačio na 72:72, manje od  minute do kraja. I kada se  činilo da Zagrepčani više nemaju ideje kako završiti napad, Mulaomerović je iskusno iskoristio otvoreni prostor i položio za plus dva. Na  drugoj strani je isto pokušao  Delaš, ali nije pogodio pa je  lopta došla do Rančića. Zadrani su morali napraviti  prekršaj, ali je njihov bivši  igrač bio mirne ruke s penala  i zapečatio priču za 76:72.  Tako se u finale Krešinog  Kupa plasirao Zagreb, dok  Zadru ostaje žal za propuštenom prilikom. Teško je  bilo za očekivati da će Pipanova momčad, nakon  sjajnog prvog poluvremena i  vodstva od 14 razlike, dominirati i u nastavku, no  kada su domaći preokrenuli  i poveli pet razlike, Zadrani  su pokazali karakter i nisu  se predavali do posljednje  sekunde. Uz malo sreće, mogli su i slaviti, ali na kraju  doista nemaju razloga biti  tužni. Unatoč svim problemima, dali su sve od sebe i  pružili dostojan otpor aktualnom prvaku Hrvatske u  njegovoj dvorani i najavili  da će u Ligi za prvaka itekako imati što za reći protiv  momčadi iz regionalne lige.
Na poluvremenu +14
U odsutstvu prvog strijelca Vrbanca, Zadar je krenuo s bekovskim dvojcem  Delaš-Vragović, a Pipan je  od prve minute u vatru gurnuo i novopridošlog Vrkića,  dok su na centarskim pozicijama startali Ivanov i  Kaštropil. S druge strane,  “mravi” su, bez ozljeđenih  Simona i Morovića, krenuli  visokom petorkom Mulaomerović, Mašić, Šarić, Markota, Kasun. Gosti su poveli  tricom Vrkića iz kuta, a do  sredine prve četvrtine u strijelce se upisala cijela petorka (Delaš trica, ostali dvice) za dvostruku prednost,  6:12. Sve Zagrebove poene  do tada postigao je Kasun,  koji je malo kasnije, nakon  trice Markote, smanjio na  11:12. Zadrani su,  međutim, i dalje održavali  prednost. Dvaput je iz igre  poentirao kapetan Ivanov, a  s linije slobodnih bacanja  Delaš i Vragović. U igri domaćih sve se više osjećala  nervoza, dobrim dijelom  uzrokovana i problemima u  organizaciji igre. Mulaomerović je, naime, daleko od  prave forme, dok ni Babić ni  bilo tko drugi u vanjskoj  liniji nije donio neki značajniji napredak. Kasun je  došao do deset poena, Markota do pet, no u drugoj  četvrtni Zagrepčani više nisu bili dominantni ni ispod  koša. Preko šest minuta ostali su bez koša iz igre, dok  su Zadrani bili napadački  vrlo raspoloženi. Kaštropil,  Ivanov (6), Vragović i Delaš  (4) odveli su goste prvi put  na dvoznamenkastu prednost, 23:34. May i Mašić  pokušali su trgnuti svoje, ali  bezuspješno. Zadar je igrao  s puno samopouzdanja u  oba smjera, a igra mu nije  oscilirala, bez obzira koja  postava bila na terenu. Dobro je, posebno u obrani,  odreagirao i Zadnik. Zagreb  je u nekoliko navrata stigao  na -8, no završnica prvog  poluvremena pripala je gostima. Delaš je bio mirne  ruke s penala, Vragović je  stavio tricu, a Ivanov slobodno bacanje za lijepih 14  razlike na velikom odmoru,  32:46.
Brz povratak Zagreba
Drugo je poluvrijeme,  međutim, počelo u sasvim  drugačijem ritmu. Domaće  je razbudio Mašić dvjema  uzastopnim tricama, na što  su se nadovezali Babić i May  za seriju 10-0 u nešto više od  dvije minute i povratak na  samo -4, 42:46. Na prvi zadarski koš iz igre trebalo je  čekati preko pet minuta  (Kaštropil), ali je May sa  šest slobodnih bacanja potpuno približio svoje, 48:49.  U 27. minuti Zagreb je  košem Mašića došao i do  prvog vodstva na utakmici,  50:49. Na koš Ivanova odgovorili su Rančić i Kasun  (koš faul) za +4 domaćih,  55:51 i u tim se trenucima  činilo da Zadrani posustaju.  Nisu imali pravi odgovor na  nešto agresivniju obranu  protivnika, a bilo je jasno da  se Zagrebu prije ili kasnije  mora malo otvoriti u napadu. No, momčad Aleša Pipana nije se predavala. Do  kraja treće dionice poentirali su Delaš,, Kaštropil i  Vragović pa se u posljednjih  deset minuta igre ušlo s izjednačenim rezultatom,  58:58. Nerješeno je na semaforu svijetlilo i u 34. minuti, 61:61. Na prvi koš Heytvelta, uzvratio je neumorni Ivanov koš faulom za  63:64, manje od pet minuta  prije kraja. U sljedeća dva  napada Mulaomerović je iznudio dva prekršaja, prvo  Zadnika pa Vragovića (obojici je to bio peti), a malo  kasnije ga je u skoku faulirao i Ivanov. Zagrebov razigravač pogodio je šest  uzastopnih slobodnih bacanja za najvećih +5, 69:64,  no daleko je utakmica bila  od gotove. Ivanov i Delaš su  odlučili uzeti stvar u svoje  ruke, te su koševima, uz dodatno bacanje preokrenuli  rezultat na 69:70, dvije minute prije kraja, nakon čega  je uslijedila već opisana završnica.

ZAGREB – ZADAR 76:72

(17:20, 15:26, 26:12, 18:14
ZAGREB – Dvorana Trnsko. Gledatelja: 1500. Suci: Herceg (Zabok),  Vovk (Slavonski Brod), Radojković (Split).
ZAGREB: Mulaomerović 11, Mašić 13, Halilović, Babić 2, Kasun 17,  May 19, Markota 5, Rančić 7, Prostran, Ožbolt, Šarić, Heytvelt 2. Trener:  Vladimir Androić.
ZADAR: Zadnik 2, Smolić, Ivanov 23, Brnas, Radić, Šango, Kaštropil 9,  Delaš 16, Ramljak, Krapić 5, Vragović 14, Vrkić 3. Trener: Aleš Pipan.
Šut za dva: Zagreb 19-40, 48%; Zadar 22-44, 50%.
Šut za tri: Zagreb 4-14, 29% (Mašić 2, Markota, Rančić); Zadar 3-11,  27% (Vrkić, Vragović, Delaš).
Slobodna bacanja: Zagreb 26-32, 81%; Zadar 19-24, 79%.
Skokovi: Zagreb 33 (22+11); Zadar 33 (23+10).
Osobne pogreške: Zagreb 25; Zadar 31.

Bez Vrbanca

Goran Vrbanc, najbolji strijelac i ponajbolji igrač Zadra  ove sezone, sinoćnju je utakmicu odgledao s tribina.  Razlog je ozljeda skočnog zgloba, koju je zaradio na  treningu u ponedjeljak, a koje se, unatoč svim naporima  liječničke službe i volji igrača da pomogne momčadi,  pokazala preozbiljnom da bi mogao zaigrati.

Cedevita lako u finale

ZAGREB – Prva polufinalna utakmica: Split – Cedevita 74:102 (23:25, 15:22, 20:27, 16:28). SD Trnsko. Gledatelja: 1.000. Suci: Dožai (Zagreb), Anzulović (Zagreb), Jovović (Velika Gorica).
SPLIT: Subotić 8, Matić, Marinelli 2, Babić 10 (1-5), Markulin, Filipović 8, Najev 9 (0/2), Reinholt, Sobin 23 (1-2), Mimica 11 (2-2), Vuković 3 (1-1).
CEDEVITA: Draper 15 (3-4), Opačak 12 (2-3), Smodiš 14, Petrović 3, Vukušić 8, Bagarić 6 (0-1), Bilan 16 (4-6), Princ, Owens 7, Warren 4 (1-2), Car 2, Baždarić 15 (4-4). Skokovi: Split 27 (14), Cedevita 37 (8). Trice: Split 5/19, Cedevita 12/22. Slobodna bacanja: Split 5/12, Cedevita 14/20.
Uvjerljivom pobjedom nad Splitom, Cedevita je osigurala svoj prvi nastup u finalu Kupa Krešimira Ćosića gdje će odmjeriti snage sa Zagrebom. Golobradi Splićani pružali su solidan otpor do sredine druge četvrtine, a tada je do izražaja došla kvaliteta suparnika. (D. P.)

Tornado u Trnskom

Zadrane je u Trnsko došlo podržati stotinjak navijača,  što pristiglih iz Zadra, što onih koji studiraju u glavnom  gradu. Cijelu su utakmicu zdušno bodrili svoje igrače, a  u nekoliko navrata su imali i poruku za čelnog čovjeka  hrvatskog košarkaškog saveza: “Radiću lopove, odlazi  iz košarke”.