Subota, 11. svibnja 2024

18 C°

Novi domaći poraz za teške dane

15.04.2012. 22:00

Sonik-Puntamika prokockala je nove domaće bodove u važnom ogledu protiv Križevaca. Teško je reći da je bilo nezasluženo, jer su zeleni uz veliku borbenost i htijenje koje su pokazivali u svih 40 minuta ipak bili uvijek korak iza raspoloženih gostujućih igrača. Ako se nešto pozitivno može konstatirati nakon odigranog 6. kola utjehu zelenima jedino može ponuditi posrtanje Dubrovnika na svom terenu od Alkara, što bitku za ostankom ostavlja i dalje otvorenom u nastavku Lige za ostanak.
Agresivni gosti
Od početka utakmica je krenula izrazito tvrdo sa obje strane, naglasak se očito stavljao na obrambeni dio što potvrđuje mršavih 4-6 za goste nakon pet minuta igre. Gosti su za razliku od Sinjana u prošli utorak krenuli agresivno i teško su Puntamičani pronalazili rupe u njihovoj obrani. Ulaskom Drezge ipak se malo došlo do zraka. S njegovih četiri, i Šarlijinih dva ubačaja održavala se dva minusa (12-14), no Križevčana zahvaljujući Hrkačevoj trici prvu četvrtinu zaključuju sa +5 (12-17). Nije to bila dobra vijest za domaćeg trenera Selina koji je rotacijama cijelo prvo poluvrijeme tražio onu pravu, napadački plodnu petorku. A problemi su bivali sve veći, jer je Buva sa četiri koša na otvaranju druge četvrtine povećao prednost gostiju na +9 (12-21). Na svježinu je tada pokušao Dražović i bio uspješan u nekoliko navrata tako smanjujući rastuću prednost Križevaca. Smanjio je na 14-21, nakon trice Žitka za +10 Križevaca (14-24), a isti igrač snizuje na 16-24.  No, nije ni tada zelenima krenule nabolje, jer trener gostiju Jugo na klupi pronalazi novog džokera, Gaćešu. Taj je u dva navrata dalekim tricama zamrznuo domaću publiku i oba puta donosio svojima lijepih +11 (16-27, 21-32). Uspjeli su ipak u posljednjim minutama prvog poluvremena domaći igrači malo smanjiti konstantni zaostatak. Raspoloženi Marić dva puta u nizu je precizan, a kapetan Jurjević stavlja dva bacanja te je tek -5 (27-32), što je ujedno bio i zaostatak s kojim su otišli na odmor (33-38). Čakarunovo atraktivno zakucavanje u posljednjim trenucima podiglo je moral i motiv kod domaćih igrača koji nisu briljirali u prvom poluvremenu. No, otvaranje drugog bilo je suprotno.
Stalno blizu
Nakon prve minute treće dionice zeleni dolaze u vodstvo. Dovoljna su bila dva dobra napadačka poteza, prvo Šarlije koji pogađa i zarađuje dodatno (36-38), a onda Drezge koji stavlja tricu (38-39). Uslijedio je odgovor gostiju preko Glavinića koji u dva navrata pronalazi lijepa rješenja te tako vratio Križevce u novi bijeg (39-43). Borbeni Puntamičani nisu popuštali. Grabovac i Pešut podižu publiku na noge za 43-44 primicanje gostima, ali nije bilo lako očuvati svoj koš netaknutim, jer izrazito napadačko neugodni Križevčani su iskoristili prisustvo Grgata na parketu koji s četiri u nizu donosi 43-48. Marić je uzvratio nakon minute odmora tricom (46-48), no gosti ponovno preko Žitka i Grgata odlaze na +6 (46-52). Do kraja treće četvrtine obje momčadi su ubacile samo četiri poena, Jurlina i Pešut za domaće, a Gligora i Grgat za goste te se sa šest minusa (50-56) ušlo u odlučujuće minute.
Čakarun je povukao primicanje Križevcima sa četiri vezana poena (54-56). No, probleme im je dalje pravio Grgat u napadu te zonska obrana gostiju koju su teško izvana probijali. Sa četiri poena Grgata te tricom Glavinića ušlo se u posljednjih šest minuta sa zaostatkom od sedam poena, (56-63). Alarm za uzbunu zasvirao je na klupi zelenih, kojima gubitak utakmice je vjerojatno značio propadanje do ambisa A-2 lige. Mnogi napadi zelenih u tim trenucima su pokušavani riješiti sa dalekometnom paljbom izvan linije 6.75. Nakon dosta promašaja konačno je sjela jedna Jurjeviću kojom su se za posljednje četiri minute primakli zeleni na -4 (59-63). Taj impuls iskoristio je Čakarun u sljedećem napadu za dolazak na dva poena zaostatka (61-63). Iznenadio je nakon toga Svoboda na drugoj strani, sa jednom iznenadnom tricom od table što je zaledilo tribine (61-66). Zaledila je i domaće igrače koji su unatoč velikoj borbenosti došli i do šest minusa, (62-68), za posljednje dvije minute. Uspio je tek Jurjević staviti jedno bacanje, a presing na polovici Križevčana se pokazao lošim rješenjem, jer se uspio probiti Gaćeša do laganog polaganja za -7, (63-70). Uspio je Čakarun smanjiti pred ulazak u posljednju minutu na 65-70, ali definitivnu potvrdu pobjede Križevčana je donio Buva zakucavanjem za 65-72. U 35 sekundi preostalim do kraja nemoguće je bilo sustići sedam poena zaostatka domaćim igračima koji će priliku za bodovima spasa morati ipak potražiti u sve manje preostalih šansi, tj. četiri posljednja kola.

SONIK-PUNTAMIKA – KRIŽEVCI 67:76

(12:17, 21:21, 17:18, 17:20)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 400. Suci: Tonči Anzulović (Zagreb), Loriano Legović i Gordan Terlević (oba iz Rijeke).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina 2, Marić 13 (0-1), Segarić, Čakarun 15 (1-2), Pešut 6 (2-3), Drezga 7, Dražović 6 (0-2), Glavan, Jurjević 7 (4-6), Grabovac 2, Ramljak, Šarlija 9 (1-1). Trener: Marko Selin.
KRIŽEVCI: Glavinić 10, Gaćeša 9 (1-2), Gligora 8 (4-4), Sertić, Čusek, Žitko 11 (0-2), Hrkač 7, Buva 12 (6-8), Svoboda 5, Zrnić, Hrandek, Grgat 14 (4-4). Trener: Rudolf Jugo.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 25-52 (48%); Križevci 20-33 (61%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 3-19 (16%); Križevci 7-15 (47%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 8-15 (53%); Križevci 15-20 (75%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 24 (14+10); Križevci 32 (26+6).

Izjavili su

MARKO SELIN, TRENER SONIK-PUNTAMIKE
– Čestitam Križevčanima na zasluženoj pobjedi. Imali smo veliku energiju u cijeloj utakmici, no grč nas je zakočio najviše pri šutu i oni su nas kao jača momčad od nas uspijevali uvijek kazniti. Teško je bilo vraćati se konstantno u utakmci protiv ovako dobrog protivnika. Kako smo krenuli loše u utakmicu onda je tako trebalo valjda i biti. Ništa, trebamo skupiti glave i pokušati u preostala četiri kola doći do ostanka u ligi.
RUDOLF JUGO, TRENER KRIŽEVACA
– Čestitam svojim igračima, a i Sonik-Puntamici na jako dobroj utakmici u kojoj su pošteno parirali svih 40 minuta. Mi smo uspjeli četiri kola prije kraja riješiti pitanje ostanka u ligi i zbog toga sam najviše sretan. Odigrali smo ozbiljno, skoncentrirano te jedino što mogu obećati Puntamičanima da ćemo se pošteno boriti do kraja u ovih četiri kola. Ne želimo mi biti ti koji će odlučivati tko će ispasti ili ne, pa nam je obaveza da sportski sa istim žarom kao u Jazinama budemo i protiv drugih momčadi.