Hrvatska – Portoriko 95-81

15.07.2008. 22:00

U današnjem posljednjem susretu skupine D kvalifikacijskog turnira za OI, koji se održava u Ateni, košarkaši Hrvatske su pobijedili Portoriko 95-81, te su kao prvoplasirani u skupini izborili četvrtfinale. Drugo mjesto u skupini D pripalo je Portoriku. Hrvatska će u četvrtfinalu, 18. srpnja, igrati protiv Kanade.
Najefikasniji u sastavu Hrvatske bili su Marko Tomas i Davor Kus sa po 15 koševa, dolk su u Portoriku najbolji bili Larry Ayuso sa 22 i Carlos Arroyo sa 20 ubačaja.
Hrvatski košarkaši loše su započeli utakmicu i već nakon četiri minute Portoriko je imao prednost od 12 poena (14-2). Ta se je razlika održala do 14. minute, a onda su Hrvati napravili preokret. Zaostatak od 15 koševa (14-29) pretvorili su do poluvremena u vodstvo 43-40.
Dobra igra naših košarkaša nastavila se u trećoj četvrtini, te smo u 27 minuti imali prednost od 11 poena (59-48).
U posljednjih deset minuta susreta ušli smo sa vodstvom 70-58. No, Portoriko je sa pet uzastopnih poena smanjio razliku. Na sreću to je bilo posljednji puta na utakmici da je Portoriko zaprijetio. Hrvatski košarkaši napravili su seriju 15-6, te su četiri i pol minute prije kraja imali vodstvo 85-69. Naši košarkaši nisu dopustili iznenađenje u završnici i sa uvjerljivom prednošću su došli do važne pobjede kojom su izbjegli Sloveniju u četvrtfinalu.
Hrvatska je u susretu protiv Portorika nastupila bez krilnog igrača Damira Markote, koji je u prvom susretu protiv Kameruna teže ozlijedio koljeno te ga očekuje operacija i najmanje mjesec dana pauze, što znači da neće nastupiti na OI u Pekingu ako Hrvatska izbori plasman. Za to joj je potrebno da bude među prve tri reprezentacije na atenskim kvalifikacijama.