Utorak, 16. travnja 2024

15.11.2009. 23:00

Borik-Puntamika je nastavila i protiv Kaštel Galerije sa svojim pobjedničkim nizom u Jazinama, a utakmica je unatoč velikoj borbi i neizvjesnosti u prvom poluvremenu bila na kraju prava demonstracija moći Puntamičana koji su u tom drugom poluvremenu jednostavno pomeli s terena Kaštelane, što najbolje svjedoče tek 22 njihova postignuta poena u tom razdoblju, od čega je čak 10 bilo u posljednjoj minuti, kada je već bilo sve gotovo.
Autoritativno otvaraju Puntamičani susret i u šest početnih minuta nakon trice Ivanova imaju velikih plus 12 (15:3). U tom razdoblju otvaranja utakmice gosti nisu imali odgovora na agresivnost “zelenih” koji su u nekoliko navrata iz kontranapada zabijali lake poene. Ipak, Kaštelani pronalaze malo-pomalo pukotine u domaćoj obrani te prisiljavaju Plantakove igrače na teške šuteve za tricu (3-12 trica u prvih deset minuta). Iz svega je proizašla gostujuća serija od 12:2 koju su završili tricama Babić i Anzulović (17:15), što su Puntamičani uspjeli tek minimalno povisiti na plus tri na kraju prve dionice (18:15). Početak druge četvrtine je ponudio pravu rovovsku bitku, a koševi su padali na kapaljku. Ipak, Marinovljeva trica te jedno pogođeno bacanje Anzulovića značilo je vraćanje rezultata na početak (23:23). Tada, na žalost gostiju, sve u svoje ruke preuzimaju najiskusniji u redovima zelenih Mrva, Ivanov te Dević. Prvo Mrva tricom podiže na 26:23, a Ivanov sa svojih šest uz Devićeva četiri poena odvode na ugodnih plus osam za odlazak u svlačionicu (36:28). Petnaestminutni odmor je bolje sjeo domaćim košarkašima koji su krenuli odlučnije u nastavak susreta i u 25. minuti je na semaforu svijetlilo najvećih, dotada, plus 13 (43:30). Opet su Mrva s tricom i Ivanov dvicom bili ti detonatori Borikove renesanse koju je u nekoliko navrata presijecao kod gostiju raspoloženi Babić. Mrvina trica na kraju treće četvrtine za 50:37 značila je da će gosti teško do povoljnog rezultata u Jazinama. Svega devet poena Kaštelana u trećoj dionici dovoljno oslikava kakvu obranu su prezentirali Plantakovi igrači koji do tada i nisu imali svoju šutersku večer. Otvaranje posljednje četvrtine iskorištavaju Mrva, Dražović, pa Dević za odlazak na nedostižnih plus 19 (56:37), sedam minuta prije kraja. Gosti nemaju nikakvo rješenje u napadu, a u obrani ne uspijevaju zadržati vrlo rspoloženog kapetana Puntamičana koji kao da se nalazio na streljani i nemilice trpao koš Kaštelana. Dvica iz napadačkog skoka te svojom petom tricom odvodi utakmicu u revijalne vode (61:37). Razbudilo je to i ostale suigrače koji su do kraja unatoč visokom vodstvo još jače stisnuli u obrani. Počeli su pogađati Baždarić, Marin i Čakarun i dvije minute prije kraja domaći košarkaši imali su nevjerojatnih 35 poena prednosti (72:37) što je značilo da su Puntamičani od 28. minute napravili fenomenalnu seriju od 27:0, a gosti su se mogli pohvaliti nepostizanjem koša cijelih 10 minuta. Ipak, pravu bruku je spriječio Anzulović tricom na što su se nadovezali još gosti s čak 10 poena u posljednjoj minuti i tako spriječili pravu katastrofu s porazom od 23 razlike. Junak pobjede je bio kapetan Mate Mrva koji je ubacio 23 poena, 8 skokova i 4 ukradene lopte.

BORIK – PUNTAMIKA73 – KAŠTEL GALERIJA50

(18:15, 18:13, 14:9, 23:13)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 150. Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Damir Basarić i Leo Roglić (oba Split).
BORIK-PUNTAMIKA: Petani 5 (1-2), Hoti, Ivanov 13, Čakarun 2, Pavić 3, Dražović 6, Dević 10 (2-2), Mrva 23 (2-4), Marin 2, Jurjević 6, Baždarić 3, Mrkić. Trener: Neven Plantak.
KAŠTEL GALERIJA: Marin 7, Babić 8, Biočić, Hodžić, Režić 8, Tešija, Blesić 5 (1-2), Anzulović 11 (1-4), Radić 7 (1-2), Kragić, Kaliterna 4 (2-2). Trener: Predrag Kruščić.
Šut za dva: B. Puntamika 21-26 (81%); K. Galerija 15-40 (38%):
Šut za tri: B. Puntamika 8-24 (33%) Mrva 5, Ivanov 1, Pavić 1, Jurjević 1; K. Galerija 5-20 (25%) Babić 2, Anzulović 2, Marin 1.
Slobodna bacanja: B. Puntamika 7-14 (50%); K. Galerija 5-10 (50%).
Skokovi: B. Puntamika 34 (27+7); K. Galerija 20 (13+7).

A-1 liga košarkaša

Rezultati 5. kola: Borik-Puntamika – Kaštel Galerija 73:50, Vrijednosnice OS Darda – Split 75:71, Dubrava – Zabok 78:64, Dubrovnik – Trogir 97:87, Svjetlost – Šibenik 98:73.
Dubrovnik 5 1 4 421:468 6
Raspored 6. kola: Borik-Puntamika – Dubrava, Kaštel Galerija – Šibenik, Trogir – Svjetlost, Zabok – Vrijednosnice OS Darda, Split – Dubrovnik.

Hrvatska domaćin EP-a U-20 košarci

Krovna organizacija europske košarke (FIBA) dodijelila je Hrvatskoj Europsko prvenstvo u košarci za igrače do 20 godina starosti, što će se održati iduće godine. Tako je Hrvatskoj pripala čast najvećeg događaja koji 2010. godine organizira europska grana FIBA-e. Smotra počinje 8. srpnja, a kao gradovi domaćini zasad su predloženi Zadar, Crikvenica i Poreč. HKS je uspješno proveo i zaključio proces kandidiranja, te će selekcija koja je prošle godine bila brončana na U-19 Svjetskom prvenstvu u Novom Zelandu pred svojim navijačima imati priliku za osvajanje i europske medalje.

Riječ trenera

NEVEN PLANTAK, BORIK-PUNTAMIKA: – Zadovoljan sam angažmanom svojih igrača i kako smo odigrali drugo poluvrijeme. Nadskakali smo Kaštelane koji su igrali vrlo agresivno i nije bilo lako kako konačni rezultat govori. Jedino što me muči je preveliki broj izgubljenih lopti (23), što nije dobro i to je segment koji moramo popraviti, ako mislimo u daljnjim utakmicama biti na visini zadatka.
PREDRAG KRUŠČIĆ, KAŠTEL GALERIJA: – Zaslužena pobjeda Borik-Puntamike. Mi smo unatoč problemima s ozljedama trebali odigrati bolje. Neiskusni smo, manjka nam kvalitete i ne može se bez toga protiv ovako raspoloženog domaćina u drugom poluvremenu.