Učiti po ubrzanom tečaju

15.11.2011. 23:00

Zadru slijedi gostovanje u Varaždinu kod momčadi koja jedina gleda u leđa sastavu s Višnjika

Bit će toga još – izjavio je, između ostalog, Marin Masnić, trener odbojkaša Zadra nakon domaćeg poraza prošle subote od Centrometala (1:3). To da će biti još poraza Zadra u nastavku sezone nitko ne sumnja, no Masnić je, pretpostavljamo, mislio na nešto drugo – da bi se Zadru mogli dogoditi još neki porazi u naizgled dobivenim utakmicama. Jer ono što je Zadar propustio u trećem setu, kada je omjer u setovima bio 1:1, moglo bi u konačnici imati daleko veće posljedice od “samo” još jednog, ukupnog petog poraza u sezoni. Jer Centrometal nije vrh hrvatske odbojke, riječ je o prosječnoj momčadi koja, pretpostavljamo, neće imati poteškoća oko očuvanja prvoligaškog statusa. No da Centrometal može mnogo više od toga nismo baš sigurni. Zadar, želi li ostati u ligi, mora (kod kuće) pobjeđivati i one momčadi koje su u razini Centrometala. Bez toga neće biti pomaka s trenutačno pretposljednje pozicije. Neiskustvo prvoligaških utakmica protiv momčadi iz Črečana vidjelo se “iz aviona”, ali Masnićevi igrači moraju početi učiti po ubrzanom tečaju i svladavati zamke elitnog ranga. Inače, sezona će proći, bodovi će pobjeći, a Druga liga stići. A kad jednom ispadnete, uvijek se teško vratiti. Zadru slijedi gostovanje u Varaždinu kod momčadi koja jedina gleda u leđa sastavu s Višnjika. Varaždin je ne tako davno bio prvak Hrvatske, ali ove sezone ta je momčad u potpunoj blokadi, No, moguću naznaku boljih dana Varaždin je pokazao u prošlom kolu u Rijeci gdje je izgubio 3:1 nakon neizvjesnog četvrtog seta. Ne tako davno Zadar u Rijeci nije uspio uhvatiti više od 20 poena po setu… Inače, na ljestvici uz Zadar i Varaždin najugroženiji je Šibenik. Svi ostali već imaju najmanje šest bodova (Split, Vukovar, Karlovac). Dakle, vremena baš i nema previše i Varaždin je zato velika prilika. Sigurno ne i posljednja.
U Prvoj B ligi Zadranke su u gostima kod Brda došle do druge pobjede u sezoni i tako krenule u popravak štete nakon vrlo lošeg početka sezone. Robert Kresoja, trener Zadra, izjavio je da su Brda lošija ekipa od Zadra pa treba očekivati da Splićanke do kraja sezone baš i neće skupiti previše bodova. To samo znači da Zadar mora ubaciti u višu brzinu. Tim više što, bez obzira na dio mladih igračica, u zadarskim redovima ima i djevojaka koje su u Prvoj B ligi od njenog osnutka (Hrabrov, Vrkić, Lovrić), s time da ni drugi sastavi nemaju odveć igračica koje idu u kategoriju iskusnijih. Dok ne počne pobjeđivati na Višnjiku Zadar ne može očekivati ozbiljniji pomak.