STK Donat izgubio doigravanje?

Autor: Viktor Bogut

16.02.2013. 23:00

Gotovo neviđenu utakmicu odigrali su stolnotenisači Donata na gostovanju u Puli u sklopu osmog kola Superlige. Dvoboj koji je u konačnici završio pobjedom domaće momčadi od 4:3 pružio je sve ono najbolje što jedan stolnoteniski dvoboj i može donijeti. Pet od sedam mečeva završili su s 3:2 u setovima i manje-više svi su bili neizvjesni do samog kraja. Preostala dva koja su završila sa 3:1 također su bila potpuno otvorena i neizvjesna.
Rijetko kada se odigraju 33 od maksimalnih 35 setova u sedam dvoboja, no gledatelji u Puli su to mogli vidjeti. Na žalost maratonski dvoboj ipak nije završio u korist zadarske momčadi, koja je ovim porazom se miljama odmakla od doigravanja, iako Puljani, koji su njihovi direktni konkurenti imaju samo jednu pobjedu više.
No, poraz protiv slabog Splita u prošlom kolu zadarske stolnotenisače je, pred ovaj dvoboj, izjednačio s Puljanima, koji su u prvom dijelu prvenstva slavili u Zadru s maksimalnih 4:0. Tako su igrači Denisa Karlovića imali poprilično velik imperativ pred dvoboj u Puli, jer su bili svjesni činjenice da bi ih eventualni poraz odvojio jednu pobjedu od Puljana, ali zapravo radi boljeg međusobonog dvoboja Zadrani bi realno zaostajali dvije pobjede, a to nije jednostavno nadoknaditi u kratkoj ligi.
Na žalost poraz se Zadranima i dogodio, iako su odigrali znatno bolje nego u prošlom kolu u Splitu. Već nakon prvog dvoboja u kojemu je Ivan Slavić bio bolji od zadarskog igrača Tomislava Marakovića bilo je jasno da će subotnji dvoboj poprilično dugo trajati. Slavić je poveo 2:0 u setovima, ali igrač Donata se vratio, izjednačio na 2:2, ali s 11:9 u petom setu stolnotenisač Pule ipak donosi svojoj momčadi vodstvo. Na 2:0 za domaćina povećava Matej Mamut koji također u pet setova je bolji od Alana Jalžabetića. Mamut je poveo 1:0 i 2:1, ali uvijek se Jalžabetić vraćao, no u odlučujućem setu Mamut dominira i slavi s 11:3. Ipak, nadu Zadranima vraća Domagoj Maglić, pobjedom nad Ivanom Zeljkom. Naravno, i taj dvoboj je otišao u peti, odlučujući set. Zagrepčanin u zadarskim redovima je poveo, ali Zagrepčanin u redovima Pule okreće na 2:1. Uspješniji je ipak na kraju Maglić koji 1:2 pretvara u 3:2 u svoju korist.
Stvari na početak vraćaju Maglić i Maraković u dvoboju parova, koji gube prvi set od Slavića i Zeljka, ali preostala tri glatko dobivaju. Imali su Zadrani i vodstvo koje je bilo djelo Jalžabetića koji s 3:2 dobiva Slavića. Bio je to također neizvjestan meč u kojemu je Jalžabetić gubio s 1:0, ali nakon toga je poveo s 2:1 i došao do koraka do pobjede. No, domaći igrač uspijeva dobiti četvrti set, ali peti pripada Jalžabetiću. Priliku za donijeti ključni bod Donatu ima Maraković protiv znatno mlađeg Zeljka. I dobro kreće u taj dvoboj. Dobiva prvi, ali gubi drugi set. Treći ponovo dobiva i dolazi do samo jednog seta od konačnog uspjeha Donata, ali taj korak ipak ne uspijeva napraviti. Zeljko dobiva četvrti i peti set i odvodi utakmicu u sedmi, odlučujući dvoboj.
A on je pripao igraču Pule Mateju Mamutu, koji s 3:1 je bolji od Domagoja Maglića. Poveo je Mamut s 2:0, a s 11:4 Maglić osvaja treći set. Ipak, Puljanin se bolje snalazi u četvrtom i pobjeđuje igrača Donata, nakon čega slijedi veliko slavlje domaćih igrača.
Iako se do kraja regularnog dijela prvenstva ima odigrati još devet utakmica, Donat u doigravanje može samo ukoliko uđe u veću pobjedničku seriju koja će uključivati pobjede protiv objektivno jačih momčadi Libertasa i Zagreba, te uz eventualni veliki kiks Pule. Objektivno, trenutno su Zadrani poprilično udaljeni od željenog cilja.
U sklopu idućeg, devetog kola Donat dočekuje Kutinu i Dr. Časl.

PULA – DONAT 4:3

Slavić – Maraković 3:2 (11:9, 11:3, 10:12, 9:11, 11:9), Mamut – Jalžabetić 3:2 (11:9, 14:12, 7:11, 8:11, 11:3), Zeljko – Maglić 2:3 (5:11, 11:5, 11:9, 9:11, 7:11), Slavić/Zeljko – Maraković/Maglić 1:3 (11:6, 1:11, 7:11, 7:11), Slavić – Jalžabetić 2:3 (11:8, 6:11, 5:11, 11:9, 6:11), Zeljko – Maraković 3:2 (7:11, 11:9, 7:11, 11:6, 11:9), Mamut – Maglić 3:1 (11:7, 11:8, 4:11, 11:7)