Lavovskom pobjedom do trećeg mjesta

16.04.2012. 22:00

U jednom od ključnih trenutaka sezone Zadar je pokazao pravo lice. Momčad Aleša Pipana pobijedila je izravnog konkurenta za mjesto u doigravanju, Splita, te je pritom uspjela nadoknaditi zaostatak od šest razlike, koliko je izgubila u prvom susretu na Gripama. Završilo je devet razlike, no bila je to uistinu borbena i neizvjesna utakmica do posljednje sekunde. Utakmica u kojoj je dosuđeno čak 52 prekršaja (31 Zadru, 21 Splitu), a igrači jedne i druge momčadi ispucali su čak 61 slobodno bacanje. Na kraju je zasluženo slavio Zadar, kojega su predvodili Ive Ivanov sa 21 poenom, osam skokova i šest osvojenih lopti, te Ante Delaš s 18 poena i šest skokova, a jako važnu ulogu u završnici odigrao je i Marko Ramljak, koji je, između ostalog, pogodio pet od šest slobodnih bacanja. No, pohvale za ovu iznimno važnu pobjedu idu na račun cijele momčadi, koju su na kraju navijači pozvali na “bis” i još jednom zapljeskali svojim igračima, koji su se svih četrdeset minuta borili kao lavovi.
Nervozan početak
Aleš Pipan je utakmicu otvorio postavom Reed, Vrbanc, Ramljak, Ivanov Krapić, kao i posljednje četiri utakmice, dok je Nikša Bavčević od prve minute u igru poslao najjače snage Subotića, Mimicu, Dijana, Vujčića i Sobina. Veliki ulog očitovao se u vrlo nervoznom početku s obje strane, posebno kod domaćih, jer je na njima ipak bio veći imperativ pobjede. Na polaganje Mimice iz kontranapada odgovorio je Ivanov s poludistance, a na sljedeći zadarski koš trebalo je čekati preko tri minute. U međuvremenu je Vujčić odveo goste na 2:7, ali su Ivanov koš-faulom i Delaš u kontri izjednačili (7:7) na sredini prve dionice. Sobin je stvarao dosta problema Zadranima pod košem, te je s tri ubačaja iz igre i još jednim s penala držao svoje u prednosti. Na prvi je odgovorio Vrkić tricom (10:10), a na drugi Delaš (12:12). Nakon trećega Zadar nije uspio izjednačiti, nego je u posljednjem napadu primio tricu za +5 Splita, 12:17 na kraju prve četvrtine.
Buđenje Zadra
U drugoj četvrtini budi se Zadar. Kaštropil je poentirao ispod koša pa promašio dva penala, ali ih je pogodio Delaš za 16:17. Mimica je realizirao jedno, nakon čega kreće velika serija domaćih. Otvorio je opet Kaštropil, a nastavio Delaš tricom i dvicom za 23:18. Gostujući trener je, očekivano, pozvao minutu odmora, ali nije mu puno pomoglo. Batur je pogodio jedno bacanje, a Kaštropil i Ivanov položili za prvu dvoznamenkastu prednost Zadra, 28:18. Tada je, pomalo iznenađujuće, u 16. minuti Pipan pozvao time-out, što je bolje iskoristila protivnička momčad. Grgurović je ostao sam na trici i pogodio, a Markulin smanjio na 29:23. Mogli su se “žuti” potpuno približiti, ali su reviju promašaja s linije slobodnih bacanja nastavili Sobin, Grgurović (promašili oba) i Vrbanc (jedno) pa je rezultat na ulasku u posljednju minutu prvog poluvremena bio 30:23. Na koš Sobina uzvratio je Kuso, da bi Split drugu četvrtinu zaključio baš kao i prvu, akcijom za tri poena. Dijan je zabio koš faul pa se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 32:28. Neobična situacija dogodila se nakon zvuka sirene, jer je gostujući trener zbog prigovora dobio tehničku pogrešku pa su Zadrani drugo poluvrijeme otvorilo dvama bacanjima. Oba je realizirao Delaš (34:28), no tada suci postaju akteri još jednog bizarnog događaja. Uspjeli su, naime, Zadranima svirati četiri prekršaja u jednom napadu pa su domaći već nakon 36 sekundi iskoristili bonus. Odmah potom dosudili su i peti na polaganju Sobina, koji je, međutim, promašio dodatno bacanje pa je ostalo 34:30. No, sve to nije obeshrabrilo “bijele”, dapače, još ih je više motiviralo. Reed i Ivanov su, svatko sa po četiri poena, kreirali seriju 8-0 za dotad najvećih +12, 42:30.
Dramatično do kraja
Ali ni Split se nije predavao. Babić je s pet poena zadržao svoje u igri, dok su Vrbanc i Ivanov držali dvocifrenu prednost +11. Mimica, Babić (1) i Sobin su na sredini treće dionice serijom 5-0 smanjili na -6, 46:40. I onda opet serija slobodnih bacanja. Reed i Mimica su po dva pogodili, Kaštropil i Grgurević promašili, da bi Delaš tricom napokon prekinuo zadarski post iz igre za +9, 51:42. S tom se razlikom (57:48) ušlo i posljednjih deset minuta igre. Subotić je koš-faulom ponovno približio goste na šest razlike, 57:51, da bi Ivanov košem pa bacanjima, nakon nesportskog prekršaja Vujčića, vratio dvoznamenkastu razliku, 61:51. Pogodio je tada i Delaš pa je Bavčević sedam minuta prije kraja morao pozvati time-out. Seriju 4-0 Babića i Mimice anulirali su Ivanov i Kuso za 67:55. Kapetan Zadra je malo kasnije pogodio i za +13, 69:56, pet minuta prije kraja. Tada je otprilike postalo jasno da će dva boda ostati na Višnjiku, ali se do kraja utakmice vodila velika bitka za koš razliku, budući da je Split na Gripama slavio sa šest razlike. “Žuti” su uglavnom igrali na Sobina, koji je zabio pet poena, ali i promašio dva penala (71:61). Ramljak je bio mirne ruke s linije bacanja, jednako kao i Vujčić i Babić na drugoj strani, ali je koš Krapića u međuvremenu održao Zadrane na +10, 75:65. Mimica i Ramljak su malo kasnije stavili po jedno za 76:66, na ulasku u posljednju minutu. Mimica je pogodio vrlo važnu tricu za -7 (76:69), a Ramljak je u ključnim trenucima sačuvao mirnoću i realizirao dva bacanja za +9, 78:69. Mimica je pet sekundi prije kraja promašio tricu. Zadar bacio loptu u aut, ali je isto napravio i Split i veliko slavlje moglo je početi.

ZADAR – SPLIT 78:69

(12:17, 20:11, 25:20, 21:21)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2500. Suci: Radović (Dubrovnik), Goleš i Stojić (oba Šibenik).
ZADAR: Zadnik, Ivanov 21, Šango, Kaštropil 7, Delaš 18, Ramljak 7, Krapić 2, Reed 8, Batur 3, Kuso 6, Vrbanc 3, Vrkić 3. Trener: Aleš Pipan.
SPLIT: Subotić 3, Marinelli, Vujčić 6, Babić 10, Markulin 2, Filipović, Najev, Dijan 3, Sobin 19, Grgurević 7, Mimica 19, Vuković. Trener: Nikša Bavčević.
Šut za dva: Zadar 26-58, 45%; Split 19-33, 58%.
Šut za tri: Zadar 3-10, 30% (Delaš 2, Vrkić); Split 4-16, 25% (Grgurević 2, Mimica 2).
Slobodna bacanja: Zadar 17-25, 68%; Split 19-36, 53%.
Skokovi: Zadar 43 (29+14); Split 21 (20+1).
Osobne pogreške: Zadar 31; Split 21.

Liga za prvaka

Rezultati 9. kola: Zadar – Split 78:69, Cedevita – Svjetlost 90:63, Zagreb – Zabok 96:58, Jolly – Cibona.

9

Raspored 10. kola: Svjetlost Brod – Zadar (21. travnja), Cibona – Cedevita, Zabok – Jolly, Split – Zagreb.

Izjavili su

IVE IVANOV, ZADAR
– Od početka smo ušli kako treba, iako su oni u  prvoj četvrtini imali minimalnu prednost. No, u  drugoj smo preokrenuli i mogli smo na poluvrijeme otići i s većom razlikom da u posljednjoj  sekundi nismo primili koš-faul Dijana, što nije  prvi put da nam se događa. U drugom poluvremenu smo se skupili, odigrali odlično, borbeno i nismo im dopuštali lake koševe. Na kraju  smo zasluženo pobijedili. Idemo dalje, u subotu je  nova utakmica. Ovo treba zaboraviti i okrenuti se  Svjetlosti. Ovisimo sami o sebi, gledamo samo  sebe i ne zamaramo se drugim rezultatima.
ANTE DELAŠ, ZADAR
– Split je odlična momčad. Za momčad koja ima  Vujčića ne možete reći da je slaba. Imaju dosta  dobrih igrača i bilo je jako teško, ali vodili smo  praktički cijelo vrijeme, osim u prvoj četvrtini.  Kontrolirali smo rezultat, iako su oni stalno bili  blizu i prijetili. Na kraju je došlo u pitanje tih šest  razlike s Gripa, ali uspjeli smo to sačuvati i tako  izvukli dvostruku korist iz ove utakmice, jer smo  bolji od njih u međusobnim susretima. Ovo je  jako važna pobjeda, ali moramo je potvrditi u  Slavonskom Brodu. Već sada su nam razmišljanja  okrenuta ka toj utakmici. Nema mnogo vremena  za slavlje. U svlačionici smo malo proslavili i to je  bilo to. Od ovog trenutka se okrećemo sljedećoj  utakmici, koji moramo pobijediti, kako bi si  otvorili vrata ABA lige sljedeće sezone.
FRANKO KAŠTROPIL, ZADAR
– Presretni smo ovom pobjedom, tim više što  smo nadoknadili šest razlike, koliko smo izgubili  na Gripama. Igrali smo pravu, čvrstu obranu i  kontrolirali skok, što je bilo ključno. Opet smo  bili malo nervozni, kao na nekih prethodnim  utakmicama, što se očitovalo kroz slab postotak  šuta, ali smo na kraju, kada je bilo najvažnije,  pogađali slobodna bacanja. Igrali smo obranu sa  srcem i time smo sve nadoknadili. Sada ovo treba  zaboraviti i napraviti sve da se u subotu iz  Slavonskog Broda vratimo sa petom uzastopnom  pobjedom.
IVAN MIMICA, SPLIT
– Čestitam Zadru na pobjedi. Mi nismo bili  pravi. Promašili smo 17 slobodnih bacanja.  Mislim da nas je malo dostigao umor nakon  napornog razdoblja utakmica. Moramo iskoristiti  sljedećih sedam dana da se dobro pripremimo za  Jolly, jer tu utakmicu moramo pobijediti. Svaka  čast Zadranima, koji su se borili, dok nama nije  išlo.