Izgubili bitku, dobili rat

17.04.2009. 22:00

Borik-Puntamika ostvarila je ostanak u A-1 ligi iako je u posljednjom kolu u Jazinama poražena od riječkog Kvarnera. Vrlo borbena utakmica u kojoj nije manjkalo svega onog što ovako važne utakmice donose. Velika nervoza, maksimalni angažmani u obrani i verbalni rat na tribinama kojeg su upriličili s jedne strane domaći navijači, a s druge tridesetak pripadnika riječke Armade.
Velika prekretnica u susretu zbila se u trećoj četvrtini u koju su nakon izjednačenog rezultata na poluvremena (37:37) puno bolje ušli Riječani te su Puntamičani uspjeli zabiti prvi koš tek nakon 3 i pol minute. Tricama Spahije i Mancea odvode goste na plus šest koševa (42:48). Žorž je uspio smanjiti na 45:48, ali onda Kvarner ulazi u seriju od 8:0 oju zaključuje novom tricom Mance i na semaforu je svjetlilo velikih plus 11 za Riječane.
U posljednju četvrtinu Puntamičani ulaze puno odlučnije jer je Petani povezao tricu i koš iz kontre, a Pavić s tricom smanjio samo na jedan koš zaostatka (57:58). Velika nervoza koštala je “zelene” u tim trenucima jer je nakon koša Grbešića Mrva dobio tehničku što je dalo Riječanima novu priliku za odlijepljenje (57:64). Tada Čiklić i Pavić smanjuju na 62:66. Na drugoj strani uzvraća Grbešić, da bi Žorž tricom ponovno doveo na samo minus tri (65:68). Puntamičani su konstantnim pritiskom vrebali Riječane, te su malo-pomalo smanjivali razliku. Pri rezultatu 67:72 za goste Dević uspijeva postići koš i slobodno, a minutu prije kraja Mrva svojom petom tricom u susretu dovodi “zelene u vodstvo” (73:72).
Na drugoj strani uspijeva Spahija ubaciti loptu u koš i vratiti Kvarner u pozitivu. Istom igraču opet to polazi za rukom nakon neuspjelog napada Puntamičana i 37 sekundi prije kraja stvari su išle odlično za goste (73:76). Opet je uslijedio neuspješan pokušaj Puntamičana za tricu, da bi sa linije slobodnih bacanja Grbešić povećao vodstvo Riječana na 77:73. Ipak tada glupost Spahije koji 10 sekundi prije kraja, pravi nesportsku na Deviću i vraća Borik-Puntamiku u utakmicu. Dević pogađa samo jednom, a nakon izvedene lopte ponovno je napravljen prekršaj na njemu, a scenarij ponovno isti. Prvo pogođeno, dok drugo promašuje, a lopta se na sreću “zelenih” odbila od nekog Riječanina u aut.
Sedam sekundi do kraja Dević je primio loptu pod košem i promašio zicer tza produžetak te su Riječani mogli odahnuti. Nakon završetka su igrači obje momčadi sretni i zadovoljni napustili parket, jer je pobjeda Dubrave u Trogiru oslobodila Puntamičane odlaska u kvalifikacije u koje će ići Kvarner zbog pobjede nad Borik-Puntamikom. Ispao je Alkar koji je usprkos pobjedi protiv Zaboka izvisio zbog najlošije koš razlike. U Sinju mogu žaliti što Devićevo polaganje nije ušlo u koš i tako umjesto njih poslalo Riječane u A-2 ligu.
Najbolji u redovima Borik-Puntamike već tradicionalno je kapetan Mrva sa 20 koševa, dok su kod Riječana trojac Grbešić, Mance i Spahija sa ukupno 55 postignutih koševa bili najzaslužniji za njihovo spašavanje.

BORIK-PUNTAMIKA – KVARNER 75:77

(20:18, 17:19, 12:21, 26:19)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 500. Suci: Alfred Jovović (Zagreb), Tomislav Vovk i Krunoslav Holjevac (oba Sl. Brod).
BORIK-PUNTAMIKA: Čiklić 12 (1-2), Dundov 8 (6-6), Bulić, Grgurović, Pavić 6, Petani 5, Dević 9 (4-7), Mrva 20 (1-2), Šarlija 7 (1-4), Jurjević, Žorž 8 (1-1), Đugum. Trener: Neven Plantak.
KVARNER: Anđelija 4, Rodić, Čović, Grbešić 18 (4-7), Glavinić 9 (3-3), Juričić 3, Spahija 16 (3-6), Modić 2, Mance 21 (4-4), Pilepić, Blesić 2, Velčić 2. Trener. Arsen Bošković.
Šut za 2: Borik-Puntamika 14-25 (56%); Kvarner 24-47 (51%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 11-31 (35%) Mrva 5, Pavić 2, Čiklić 1, Petani 1, Dević 1, Žorž; Kvarner 5-18 (28%) Mance 3, Juričić 1, Spahija 1.
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 14-22 (64%); Kvarner 14-20 (70%).
Skokovi: Borik-Puntamika 27 (21+6); Kvarner 32 (21+11).

A-1 LIGA ZA OSTANAK

Rezultati 10. kola: Borik – Kvarner 75:77, Trogir – Dubrava 55:70, Alkar – Zabok 97:71.
Konačni poredak: 1. Dubrava 30 (+108), 2. Borik-Puntamika 30 (+15), 3. Trogir 30 (-17), 4. Zabok 30 (-23), 5. Kvarner 30 (-37), 6. Alkar (-46).