Čudo u Jazinama: Borik ostavio Cibonu na -23

18.03.2011. 23:00

U prvom kolu Lige za prvaka košarkaši Borik-Puntamike priredili su najveće iznenađenje u posljednjih nekoliko sezona ove lige u kojoj je iznimno rijedak slučaj da NLB ligaš izgubi od A-1 ligaša. Ovog puta se pored toga dogodilo deklasiranje jednog euroligaša koji su posramljeni napustili parket Jazina u kojima je ponovno gorjelo kao u ne tako davna vremena dok je svoje domaće utakmice u njima igrao Zadar.
Od samog početka utakmice sve je krenulo kao iz najljepše bajke. Pune Jazine moglo su uživati u predstavi koju su im pružali Puntamičani u tih početnim minutama. Prve dvije su doduše prošle bez poena na obje strane, a špinu je otvorio Čakarun šutom s poludistance. Radošević je preko bacanja izjednačio na 2:2, da bi u sljedećih pet minuta na terenu postojala samo jedna momčad. Zeleni su u seriji od 14:0 podigli atmosferu u dvorani do točke usijanja, a svemu tome je doprinijela smušenost Cibosa koji su svoj prvi poen iz igre zabili tek nakon šest i pol minuta preko Baraća za 16:4. Seriju su otvorili Škifić i Petani tricama, nadovezali su se Čakarun, Ružić i Pešut, a sve je završio Čakarun sa zakucavanjem za 16:2, a dvoranom se zaorilo: “Mi smo Zadrani, Zadar je naš!”.
Nastupilo je lagano buđenje cibosa koji su najviše zahvaljujući Zubčiću vrlo brzo stigli do 19:12. Ružić je uspio u sljedećem napadu vratiti na plus 9, a dvije dobre obrane donijele su ponovno dizanje zelenih na plus 13 (25:12) na račun mirnih ruku Jurjevića i Ružića. Drugu četvrtinu odlično je otvorio Ružić svojim ubačajima za 27:14, pa za 29:16. A tada je nastupilo jedno malo kritično razdoblje Puntamičana koje su gosti okrunili sa serijom 6:2 i primakli se ponovno na 9 zaostatka (31:22). S tim se nije slagao eksplozivni Čakarun koji je izborio koš i dodatno za 34:22. Odgovorio je Miljković, a na drugoj strani Jurjević je precizan za tri (37:24).
Cibona ipak tada dolazi do malo daha. Bogdanović je preuzeo odgovornost u tim trenucima i ekspresno zabio dvicu, pa tricu. Barać uz to pogađa dva bacanja i na semaforu je svijetlilo „tek” 37:31 za Borik-Puntamiku. Ipak u preostalih minutu i pol prije poluvremena pokazalo se kakvu rezervu posjeduje Plantakova momčad. Serija 8:0 podigla je ponovno cijelu dvoranu na noge i pokazala da se Zagrepčanima ne piše dobro protiv prosječnog A-1 ligaša. Čakarun, Jurjević, Pešut i Škifić bez problema su poentirali odlično izrađene akcije koje su ih doveli do plus od 12 poena (45:33) na poluvremenu. Bilo je to poluvrijeme koje su zeleni završili s totalnom dominacijom u svim elementima košarkaške igre. Dovoljno govori odnos skokova (20-10), čak osam napadačkih na strani Puntamičana i ukupna valorizacija plus 37 (57-20).
Ni u nastavku krvna slika Cibone se nije uspijevala popraviti dok su Plantakovi igrači s utroškom nadljudske energije dovodili do očaja gostujućeg trenera Anzulovića. Lavinu zelenih pokrenuo je Pešut s dvije trice za najvećih do tada plus 16 (51:35), primirili su malo strasti Radošević i Bogdanović na drugoj strani (51:40) da bi urnebes u Jazinama inicirao Jurjević s dvije trice u nizu koje je uz Mrkićevo pogođeno bacanje u sljedećem napadu dovelo zelene na plus 18 (58:40) u 25. minuti.
Zazvonio je alarm kod Anzulovića koji naređuje zonu koja donosi plod u dva napada. Zubčić i Vragović smanjuju na 59:44, ali planove im kvari nadahnuti Jurjević svojom četvrtom tricom za 62:44. Sa tom velikom zalihom (63:46) Puntamičani su ušli u posljednjih 10 minuta u kojima se mogao očekivati posljednji i najsnažniji udar gostiju koji su u Jazine došli s ulogom velikih favorita. Međutim takav scenarij se nije uopće nazirao, jer su Puntamičani izašli na parket još energičnije i odlučniji da naprave veliku senzaciju. Odgovornost je tada stigla u ruke najstarijeg Jurice Ružića koji je pokazao veliku smirenost u dva navrata i razliku zadržao na plusu 19 (67:48), a Mikulićeva nemoguća trica u posljednjoj sekundi napada donijela je eksploziju u dvorani i odlazak na najvećih plus 22 (70:48).
Uspijevaju preko svojih centara Cibosi zabiti dva puta, no na drugoj strani dar-mar je po reketu radio Čakarun i u posljednje četiri minute se ušlo s 22 viška (76:54) te pjesmom Jazina koje su tada mogle odahnuti od eventualnog povratka gostiju u utakmicu. Taj strah se pokazao potpuno neopravdanim jer su zeleni odlučili do kraja poniziti veliku Cibonu, a rezultat u 38. minuti 81:54 je bilo nešto što se ni najveći optimisti nisu mogli ponadati. Utakmica je počela poprimati i revijalni karakter u kojem su gledatelji došli na svoje. Škifićeva trica u posljednjoj sekundi napada iz nemoguće situacije bila je nesvakidašnji događaj, a ovacije je i pokupio strateg Puntamičana, Neven Plantak, koji je uzvratio navijačima uvođenjem u igru najmlađih Marina, Troskota i Grabovca. Na kraju veliko slavlje uz veslačke zamahe cijele momčadi Borik-Puntamike na parketu Jazina koje su navijači popratili skandiranjem: „Šampioni, šampioni”.

BORIK-PUNTAMIKA – CIBONA 86:63

(25:14, 20:19, 18:13, 23:17)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 3000. Suci: Dubravko Muhvić (Karlovac), Loriano Legović i Andrej Sušanj (oba Rijeka).
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić 7 (2-4), Mrkić 1 (1-2), Čakarun 16 (2-5), Ružić 14, Pešut 11 (3-4), Petani 5 (2-2), Škifić 13 (5-8), Marin, Troskot 2, Jurjević 16 (2-2), Grabovac, Šarlija 1 (1-2). Trener: Neven Plantak.
CIBONA: Miljković 6, Bogdanović 14 (2-2), Barać 8 (4-6), Filipović, Zubčić 19 (2-5), Garma, Rozić, Vragović 4 (0-2), Vrbanc, Radošević 6 (2-2), Krapić 4. Trener: Dražen Anzulović.
Šut za 2: Borik-Puntamika 19-36 (53%); Cibona 22-43 (51%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 10-20 (50%); Cibona 3-17 (18%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 18-29 (62%); Cibona 10-17 (59%).
Skokovi: Borik-Puntamika 34 (23+11); Cibona 27 (19+8).

Čakarun 16 poena i 15 skokova

Junaka u pobjedi teško je pronaći, jer koga je god poslao Plantak na parket odgovorio je maksimalno svim zahtjevima. Najupečatljiviji učinak je zasigurno onaj Čakaruna koji je ubacio 16 poena i ostvario nevjerojatnih 15 skokova. Za njim ne zaostaju Jurjević sa 16, Ružić sa 14, Škifić 13 i Pešut sa 11 ubačaja. Kod Cibone iznad sivila cijele momčadi izdignuli su se tek Zubčić s 19 i Bogdanović s 14 poena.