Utorak, 23. travnja 2024

Hrvatska na Olimpijadi!

18.07.2008. 22:00

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija nakon punih 12 godina nastupit će na Olimpijskim igrama! U polufinalnom dvoboju kvalifikacijskog turnira u Ateni Hrvatska je svladala Njemačku sa 76-70 (24-14, 12-17, 11- 17, 29-22), te tako izborila nastup u Pekingu, prvi na Olimpijskim igrama nakon Atlante 1996.
Prolaskom košarkaša na OI, broj hrvatskih sportaša koji imaju ispunjenu normu za nastup u Pekingu popeo se na 104, te će Hrvatska po prvi put od osamostaljenja imati više od 100 sportaša na OI.
Protiv suparnika protiv kojega su izgubili posljednjih pet dvoboja naši košarkaši vodili su gotovo čitavu utakmicu. Izbornik Jasmin Repeša utakmicu je započeo s petorkom Ukić, Popović, Tomas, Banić i Barać koja je do sedme minute stigla do prednosti 12-5. Nakon što je Banić nešto kasnije napravio treću osobnu pogrešku kod rezultata 16-14 zamijenio ga je kapetan Prkačin, a nakon njegova ulaska do kraja prve četvrtine prednost hrvatskih košarkaša narasla je na 10 poena (24-14). U tih prvih 10 minuta briljirao je Marko Tomas ubacivši 11 poena bez promašaja (3-3 za tricu, 1-1 za dva).
U drugu četvrtinu Repeša je ušao s izmijenjenom postavom, u igru su ušli Planinić, Rozić, Lončar i Kus, a ta nova psotava nije najbolje reagirala u obrani, te je njemačka superzvijezda Nowitzki ubacio 10 koešva zaredom i primaknuo svoju reprezentaciju na samo dva razlike (26-24). Tada nekoliko puta sjajno u napadu reagira Lončar koji je svojom serijom koševa uspio zadržati Hrvatsku u vodstvu do poluvremena koje je završilo 36-31.
U trećoj četvrtini naši su reprezentativci izgledali bezidejno u napadu, te su nerijetko morali koristiti nerezonske šuteve za tricu koji nisu pronalazili obruč. Nijemci su to iskoristili, te su u 28. minuti preko Rollera prvo izjednačili na 42-42, a potom i prvi put poveli (42-44).
Srećom, dugu tricašku sušu naše reprezentacije, nisu postigli niti jednu u drugoj i trećoj četvrtini, prekinuo je Kus već u prvoj minuti posljednjeg dijela igre. Petorka Planinić, Kus, Nicević, Prkačin i Tomas punih pet i pol minuta nije dozvolila Njemačkoj pogodak iz igre, te je koševima Prkačina i Tomasa u 34. minuti stigla do vodstva 58-51. Košem Prkačina tri minute prije kraja Hrvatska je pvoela 65-55 i činilo se da je utakmica riješena. Tako je izgledalo i minuti i četiri sekunde prije kraja kada je Popović slobodnim bacanjima postavio rezultat na 69-62. No, tricom Garretta i košem Nowitzkog 38 sekundi prije kraja bilo je samo 69-67. Srećom, nakon Kusova promašaja slobodnog bacanja kod 70-67, naši igrači su uspjeli doći do skoka u napadu, a potom su Tomas i Popović pogocima iz slobodnih bacanja ipak riješili neizvjesnost.
Najbolji u velikoj pobjedi naših košarkaša bili su Marko Tomas sa 21 i Nikša Prkačin sa 10 koševa, dok je Dirk Nowitzki za Njemačku ubacio 30 poena. U finalu će Hrvatska igrati protiv domaćina, Grčke, koja je u polufinalu svladala Portoriko.

IZJAVE
Hrvatski izbornik Jasmin Repeša:”Ovaj plasman na Olimpijske igre mi je najveća životna i sportska satisfakcija za uloženi trud. Kada sam odbio pozive velikih klubova u Europi želio sam da ovo ostvarimo”.
Marko Popović: “Ostvario mi se san. Ovo je veliki uspjeh, nagrada za sva ljeta provedena u reprezentaciji, ali niti u Peking ne idemo kao turisti. Idemo tamo igrati, pa što bude, no sada prvo idemo slaviti. Bit će ovo duga noć”.
Krešimir Lončar:”Kao prvo, teško mi je vjerovati da sam uopće u reprezentaciji, a kamoli da ću nastupiti na Olimpijskim igrama. Svaki je igrač u našoj momčadi dao sve od sebe. Nemamo veliku zvijezdu, ali imamo pravu kemiju u momčadi”.
Marko Tomas:”Ovo je velika stvar, a meni je posebno drago da u kontinuitetu igram dobro”.
Nikša Prkačin:”Ovo je najsretniji trenutak moje karijere”.
Njemački izbornik Dirk Bauermann:”Igrači su dali sve od sebe, bili smo blizu uspjehu, pa je ovaj poraz još bolniji. No, ponekad imate dobar dan, ponekad loš, a mi sada moramo učiniti sve da sutra imamo dobar dan”.
Dirk Nowitzki: “Ovo je veliko razočaranje. Propustili smo veliku priliku”.

HRVATSKA – NJEMAČKA 76:70
HRVATSKA: Ukić, Kus 9, Popović 6, Rozić, Prkačin 10, Tomas 21, Planinić 8, Nicević 4, Banić 5, Lončar 8, Barać 5
NJEMAČKA: Ohlbrecht, Zwiener, Schultze, Garrett 5, Wysocki 5, Hamann 10, Greene, Roller 9, Kaman 12, Femerling, Nowitzki 30, Jagla
ŠUT ZA DVA: Hrvatska 20-41 (49 posto), Njemačka 16-35 (46 posto). TRICA: Hrvatska 5-20 (25 posto), Njemačka 4-16 (25 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 21-28 (75 posto), Njemačka 26-29 (90 posto). SKOK: Hrvatska 38 (27+11), Njemačka 33 (28+5).

Grčka izborila OI
Košarkaši Grčke očekivano su se plasirali na Olimpijske igre zahvaljujući 88-63 (19-11, 29-24, 20-15, 20-13) pobjedi protiv Portorika u polufinalnom dvoboju kvalifikacijskog turnira u Ateni.Grčku su ka Pekingu poveli Dimitrios Diamantidis sa 15 i Vasilios Spanoulis sa 14 koševa, dok je u sastavu Portorika najefikasniji bio Juan Jose Barea sa 16 ubačaja. Portoriko imajoš jednu priliku za plasman u Peking, u nedjelju će u 19 sati igrati protiv Njemačke, te će pobjednik toga dvoboja kao posljednji izboriti OI. Na turniru košarkaša u Pekingu igrat će reprezentacije domaćina Kine, te Angole, Argentine, Australije, Irana, Litve, Rusije, Španjolske, SAD-a, Hrvatske i Grčke.