21 C°

Porazi u četvrtfinalu – košarkaši kući, vaterpolisti za 5. mjesto

19.08.2008. 22:00

Hrvatski košarkaši nisu se uspjeli plasirati u polufinale Olimpijskih igara u Pekingu. U četvrtfinalnom dvoboju bolji su sa 72-59 (22-11, 15-15, 14-12, 21-21) bili svjetski prvaci Španjolci. Pred 11.000 u dvorani Wukesong sudili su Sudek iz Slovačke, Zavlanos iz Grčke i La Monica iz Španjolske.
Iako su naši košarkaši u posljednja dva dvoboja protiv Španjolaca igrali ravnopravne utakmice, prošle godine na Euronbasketu u Španjolskoj svladali su ih 85-84, a prije tri godine u Beogradu izgubili četvrtfinale tek nakon produžetaka i nakon što ih suci teško oštetili, u srijedu u Pekingu nisu imali šanse.
Već u šestoj minuti bilo je 12-1 za Španjolce, a najzaslužniji za sjajan start svoje momčadi bio je Pau Gasol koji je ubacio devet od tih 12 poena pritom zaradivši prekršaje Banića i Baraća, te izvevši našu reprezentaciju iz bonusa. Usto, agresivnom obranom Španjolci su potpuno poremetili ritam napada naših košarkaša koji su prvi pogodak iz igre postigli tek u sedmoj minuti.
Krajem druge četvrtine Španjolci su poveli i sa 16 koševa (37-21 u 19. minuti), ali se na poluvrijeme otišlo s prihvatljivih 11 poena zaostatka (37-26) zahvaljujući ubačajima Banića i Ukića.
Nažalost, i treća četvrtina je započela kao i prva, punih pet minuta naši košarkaši nisu uspjeli poentirati iz igre, pa je u 25. minuti bilo 19 razlike za Španjolce (47-28), te je utakmica bila odlučena. Kao i u utakmici protiv Argentine, potpuno je zatajio šut za tricu našim igračima, u prvih 30 minuta ubacili su tek dva od 15 pokušaja izvan linije 6,25 metara, dok je pod koševima vladao sjajni Gasol.
Na početku četvrtog dijela Tomas je tricom vratio nadu smanjivši na 51-41, ali potom je uslijedio konačni potop. Španjolci su postigli 12 koševa zaredom i pobjegli na 63-41. U završnici je bilo i 24 razlike (70-46) da bi u posljednje dvije minute Hrvatska serijom 13-0 smanjila na podnošljivih minus 13.
Ovim porazom Hrvatska je okončala nastup na Igrama u Pekingu, je ru košarci nema razigravanja za poredak od petog do osmog mjesta.
ŠPANJOLSKA – HRVATSKA 72:59
HRVATSKA: Ukić 7, Kus 7, Popović, Rozić 4, Prkačin 1, Tomas 7, Planinić 12, Nicević 2, Rudež, Banić 15, Lončar 4, Barać
ŠPANJOLSKA: P. Gasol 20, Fernandez 8, Rubio 3, Navarro, Calderon 10, Reyes 13, Jimenez, Lopez, Rodriguez, M. Gasol 3, Mumbru 7, Garbajosa 8
ŠUT IZ IGRE: Hrvatska 20-53 (38 posto), Španjolska 26-53 (49 posto). TRICA: Hrvatska 5-19 (26 posto), Španjolska 6-20 (30 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 14-20 (70 posto), Španjolska 14-22 (64 posto). SKOK: Hrvatska 29 (21+8), Španjolska 36 (25+11)

HRVATSKA – CRNA GORA 6:7
U prvoj četvrtfinalnoj utakmici vaterpolskog turnira na Olimpijskim igrama u Pekingu u srijedu su vaterpolisti Hrvatske izgubili su od Crne Gore sa 6-7 (1-3, 3-2, 0-1, 2-1). Sudili su Tulga iz Turske i Bock iz Njemačke.
Strijelci za Hrvatsku bili su Hinić 2, Bušlje, Đogaš, Marković i Joković.
Hrvatska će u petak igrati za peto mjesto protiv porežog iz dvoboja Srbija – Španjolska koji se igra u 11.20 sati.