Hrvatska bez finala

19.09.2013. 22:00

Hrvatski košarkaši nisu se uspjeli plasirati u finale Eurobasketa u Ljubljani, u polufinalnom dvoboju pred 9200 gledatelja izgubili su od Litve sa 62-77 (19-24, 18-16, 8-21, 17-16). Nakon osam uzastopnih pobjeda, Hrvatska je u polufinalu odigrala vrlo lošu utakmicu što je Litva iskoristila za uvjerljivu pobjedu. Bio je ovo sedmi međusobni susret Hrvatske i Litve na velikim natjecanjima, a svih sedam dobila je Litva.
Hrvatska je obrambeno vrlo loše ušla u utakmicu, na početku utakmice Litva je ostvarila prednost pogodivši tri trice (dvije Mačiulis, a jednu Kalnietis), a zatim je fenomenalnu dionicu imao Linas Kleiza koji je do kraja prve četvrtine ubacio 12 poena (šut za dva 4-5, slobodna bacanja 4-5).
Kleiza je u istom ritmu nastavio i u drugoj četvrtini, te s još pet koševa povećao prednost svoje momčadi na 29-20. Uslijedilo je najbolje razdoblje igre Hrvatske na utakmici, u manje od pet minuta serijom 11-2 naši su igrači stigli do izjednačenja na 31-31.
Na poluvremenu bilo je samo tri razlike za Litvu (40-37), a pobjednika je presudio ulazak u treću četvrtinu. Litva je drugo poluvrijeme otvorila serijom 18-3 za vodstvo 58-40 kojom je “prelomila” dvoboj. Ključan je u toj seriji bio Mačiulis koji je u toj seriji pogodio još dvije trice uz koš i dodatno slobodno bacanje. Hrvatska je u trećoj četvrtini imala katastrofalan šut iz igre, naši su igrači pogodili samo jedan od 15 pokušaja i to je odlučilo.
U četvrtoj četvrtini Hrvatska se pokušala tricama vratiti u utakmicu, ali u petak šut nije služio niti jednog našeg igrača, na kraju su pogodili tek tri od 20 pokušaja za tricu, pa je Litva u 33. minuti imala i 20 razlike (69-49).
Hrvatska će tako u nedjelju od 17.30 sati igrati za brončanu medalju protiv poraženog iz dvoboja Francuska – Španjolska koji se igra od 21 sat, dok će Litva igrati u finalu također u nedjelju, ali od 21 sat protiv boljeg iz susreta Francuska – Španjolska.

HRVATSKA – LITVA 62-77

HRVATSKA: Tomić 7, Andrić 3, Draper 5, Bogdanović 15, Šarić 4, Rudež 5, Ukić 1, Simon 9, Markota 5, M. Delaš, Žorić 8, A. Delaš
LITVA: Motiejunas, Kalnietis 18, Kuzminskas, D. Lavrinovič 2, Mačiulis 23, Delininkaitis, Seibutis 2, Kleiza 22, K. Lavrinovič, Pocius, Valančiunas 6, Javtokas 4
ŠUT: Hrvatska 23-65 (35.4 posto), Litva 27-64 (42.2 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 20-45 (44.4 posto), Litva 18-41 (43.9 posto), TRICA: Hrvatska 3-20 (15.0 posto), Litva 9-23 (39.1 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 13-20 (65.0 posto), Litva 14-18 (77.8 posto). SKOK: Hrvatska 43 (29 obrana + 14 napad), Litva 38 (28 + 10). ASISTENCIJE: Hrvatska 12, Litva 14. OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 4, Litva 5. IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 13, Litva 10