Imali pobjedu 70 minuta, a jedva sačuvali bod

20.08.2011. 22:00

Susjedski derbi između  Šibenika i Zadra nije uspio  po nesnosnoj vrućini zadovoljiti tek nekih 1000 gledatelja na Šubićevcu. Na  kraju najpravednija podjela  bodova, iako su Zebićevi  igrači imali lijepu priliku  sačuvati vodstvo stečeno u  prvom poluvremenu, unatoč kriznih posljednjih 15  minuta kad su zahvaljujući  samo sreći i nespretnosti  domaćina uspjeli neporaženi napustiti Šibenik.  Zadovoljstvo više rezultatom nego samo igrom iskazao je i Dalibor Zebić nakon utakmice koja je za Zadar bila označena važnom u  misiji ispiranja gorkog okusa poraza kontra Lokomotive.
– Došli smo puni motiva u  Šibenik isprati poraz od Lokomotive. Mislim da smo u  većoj mjeri u tome uspjeli,  jer smo prikazali borbenu  igru i ako se ne okrenemo  posljednjim minutama  možemo biti zadovoljni s  osvojenim bodom na  teškom terenu kao što je to  Šubićevac – kazao je Zebić  nakon utakmice koja i nije  ostavila gledatelje presretnima po njenom završetku.  Nije bilo puno prilika i oku  ugodnih akcija, pa je konačna ocjena same predstave Šibenčana i Zadrana iznimno mizerna. Tu tvrdnju  potvrdio je i šibenski strateg  Vjekoslav Lokica koji nije  mogao sakriti nezadovoljstvo igrom koju je pružila  njegova momčad.
– Bila je ovo utakmica dvaju iznimno loših protivnika,  a tome su sigurno doprinijeli  i moji igrači od kojih je velika većina bila indisponirana. Pogotovo u trci gdje  smo bili dosta slabi. Opet s  druge strane nisu ni Zadrani  pokazali nešto previše prema naprijed, praktički nisu  imali ni priliku, jer su nam  zabili iz prekida. U drugom  dijelu smo imali dosta prilika u kojima smo bili izrazito neprecizni i na kraju  smo se morali zadovoljiti bodom koji nama i nije neka  satisfakcija pogotovo ako se  sagleda kompletnih naših 90  minuta na terenu – komentirao je trener Šibenika.
Prva opasnost po nečija  vrata dogodila se u 5. minuti  kad su Šibenčani iz jedne  naizgled benigne situacije  za Zadrane mogli doći do  ranog vodstva. Stasiti napadač “narančastih” Jelić  vješto je glavom spustio jednu visoku loptu u prazan  prostor na lijevoj strani gdje  je nadirao brzi Georgijevski  koji se sjurio prema Ježini.  Ipak njegova odluka da doda loptu na peterac gdje su  nailazili njegovi suigrači pokazala se pogrešnom. Stoperi Zadra uspješno su riješili taj problem kojeg je  Georgijevski ipak trebao riješiti udarcem prema Ježini.  Ta prigoda Šibenčana bila je  uglavnom sve što su obje  momčadi prikazale do 25.  minute, ako zanemarimo  dva pomalo bezobrazna pokušaja Antonija Mršića s  preko 30 metara koji su završavali daleko od šibenskog gola. U 25. minuti Zebićevi igrači su došli u priliku prvi put ozbiljnije zapucati ka Blaževiću. Bilaver  je izveo aut s desne strane te  se lopta nekako došuljala do  usamljenog Santinija koji se  nije libio snažno opaliti prema šibenskim vratima, no  njegov udarac je išao ravno  u šibenskog vratara. Blaga  inicijativa koju su imali Zadrani u iznimno loših prvih  30 minuta utakmice donijela je ploda u 33. minuti.
Begonja 1:0
Vodstvo Zadra začeto je  nakon prekršaja Fuštara  nad Santinjem na lijevoj  strani nekih 20 metara od  gola Blaževića. Izvođač je  bio Mršić koji je uspio u  svom naumu gađanja samih  desnih rašlji šibenskog gola.  Ispriječio se pravom paradom Blažević koji je loptu  dohvatio vršcima prstiju i  odbio tek do desne vratnice  nakon čega je lopta pala  pred usamljenog Begonju  koji se nalazio par metara od  prazne šibenske mreže. Takvu priliku bilo je nemoguće  promašiti.
Zaprijetio je dvije minute  nakon vodstva ponovno  Mršić rezolutnim udarcem s  20 metara s lijeve strane, no  lopta je fijuknula kraj lijeve  vratnice Blaževića. Završnica prvog dijela ipak je pripala razbuđenim domaćinima koji su imali dvije izvrsne situacije za izjednačenje preko Bačelić-Grgića. Mogao je na isti način  kao i Mršić kod vodstva Zadrana vratiti rezultat na  početak u 39. minuti. Njegov jak udarac iz slobodnjaka uspio je izbaciti Ježina  u korner. U 45. minuti  šibenska desetka zapucala  je najbolju prigodu Šibenika  u prvom dijelu. Bačelić-Grgiću je doduše za to najviše  pripomogao zadarski stoper  Jonjić koji se poskliznuo na  vrhu svog šesnaesterca, a  Bačelić-Grgić se našao oči u  oči s Ježinom. Srećom po  plave šibenska desetka opalila je snažno, no lopta je  prošla barem jedan metar  daleko od okvira gola  Ježine.
Drugi dio imao je kao i  prvi iznimno negledljivih  prvih 25 minuta u kojima  nijedna momčad nije uspjela konkretnije zaprijetiti.  Zadrani su ponukani vodstvom prepustili loptu  Šibenčanima i pokušavali iz  brzih kontranapada doći do  drugog pogotka, međutim  svaki takav pokušaj završavao je neuspjehom. Taj  mršavi period završio je u  69. minuti kad su iz jedne  naizgled neopasne situacije  po Zadrane domaći igrači  došli do jedanaesterca.
Jelić 1:1
Duga lopta po lijevoj strani od strane Medvida prošla  je pored Jelića i njegovog  čuvara Jonjića. U natrčavanju za loptom na samom  rubu šesnaesterca Jelić je za  pola koraka bio brži i nakon  toga pao ispred Jonjića, a  glavni sudac Strahonja je ne  razmišljajući ni trenutka  pokazao na bijelu točku iako je u zraku ostao visjeti  dojam da je prekršaj, ako  je i postojao, bio ipak izvan kaznenog prostora  Zadrana. Jelić nije pak  propustio priliku da iz jedanaesterca matira  Ježinu.
Taj gol razbudio je  šibensku publiku kao i  igrače Vjekoslave Lokice  koji su namirisali svoju  priliku za sva tri boda. Zadrani su vidno pali kako  psihički tako i fizički nakon tog jedanaesterca, a  Zebić je čekao na prvu  izmjenu sve do 79. minute  kad je ušao Sarić umjesto  Mršića. Strateg Zadra  ovako je prokomentirao  tu odluku.
– Kadrovska situacija u  momčadi nije nimalo bajna, a to se na najgori mogući način oslikalo u ovoj  utakmici. Primili smo izjednačujući gol pomalo  glupo, našom greškom.  Nakon toga se uvukla nervoza među igrače i prava  je sreća što smo uspjeli  nakon nekoliko vrlo izglednih prilika Šibenika i  spretnošću Ježine sačuvati bod. Što se tiče zamjena  jednostavno nisam imao  neka konkretna rješenja  na klupi, jer sam na njoj  imao četiri napadača i dva  desna bočna igrača. Nisam htio ništa mijenjati  kad nisam imao adekvatnu zamjenu na tim pozicijama. U problemima  smo s kadrom što je vidljivo. Sva tri stopera koja  su danas igrali su trenirali  protekli tjedan ozlijeđeni i  trebat će nam hitno neko  osvježenje. Pogotovo jer  nam slijedi naporan tjedan u kojem igramo dvije  utakmice – objasnio je svoje poteze Zebić.
Šibenski preporod nakon izjednačenja bio je vrlo konfuzan za zadarsku  obranu koja je u nekoliko  situacija ozbiljno zaplivala i zamalo prosula  stečevinu iz prvog dijela.  Velike probleme im je pravio strijelac Jelić čiji je pokušaj glavom u 72. minuti  zagrijao dlanove Ježine. U  77. minuti potpuni preokret domaćina je bio nikad bliže. Raspoloženi Jelić je prevario Cona te je  vrlo lako došao do mat  situacije na par metara od  zadarskog gola. Ježina je  uspio nogom odstraniti  njegov udarac, a lopta se  odbila prema drugoj vratnici gdje je natrčavao Georgijevski. Prazna zadarska vrata je tada u zadnji  čas uspio spasiti Vasilj  uklizavanjem. Ponovno  Jelić se mogao proslaviti u  84. minuti kad je jednu  svijeću nabačenu u zadarski šesnaesterac uspio na  pet metara od zadarskog  gola dohvatiti glavom, a  lopta je na opće čuđenje  Ježine uspjela preko njega  pasti na desnu vratnicu.  Na odbijenoj lopti, samo  pola metra od gola našao  se Plazibat koji nije uspio  pored Cona ubaciti loptu  u mrežu Zadrana. Tada je  bilo jasno da će utakmica  završiti remijem, a imali  su i grogirani Zebićevi  igrači priliku u posljednjim minutama nakon slobodnog udarca Mršića s  lijeve strane pomutiti planove Šibenčana, no Con  na pet metara u gužvi ispred Šibenčana nije uspio  konkretnije zaprijetiti.

ŠIBENIK – ZADAR 1:1

ŠIBENIK – Stadion na Šubićevcu. Gledatelja: 1.000. Sudac: Mario Strahonja (Zagreb) 5,5. Pomoćnici: Ivica Modrić i Đuro Jaković (oba Zagreb). Strijelci: 0:1 Begonja (33′), 1:1 Jelić (69′ – 11 m). Žuti kartoni: Georgijevski (Šibenik); Jonjić (Zadar).
ŠIBENIK: Blažević 6, Golub 5,5, Fuštar 5,5, Kartelo 5,5, Medvid 5,5, Husmani 6, Čulić 6, Jakoliš 5 (od 55′ Vuk 6), Bačelić-Grgić 5,5 (od 65′ Krišto 6), Georgijevski 6,5 (od 81′ Plazibat -), Jelić 7. Trener: Vjekoslav Lokica.
ZADAR: Ježina 6,5, Bilaver 6 (od 84′ Maruna -), Jonjić 5,5, Con 6, Bilen 6, Vasilj 6,5, Banović 6, Surać 6, Begonja 6,5, Mršić 6,5 (od 79′ Sarić’), Santini 6 (od 90′ Ivančić -). Trener: Dalibor Zebić.

Pomorski Tornado

Navijači Zadra, kojih je bilo negdje 70-ak na sjevernoj tribini Šubićevca, bučno su bodrili svoje miljenike tijekom čitavog susreta. Dekor uobičajen kad se na suprotnim stranama travnjaka nađu Šibenčani i Zadrani. Standardni repertoar uvreda koje sežu još iz ratnih vremena u kojima su oba grada na neznanje mnogih današnjih tifosa bili heroji patnje koju je donijela srpska agresija. Vrijedno spomena je i način dolaska Tornadovaca do Šibenika na utakmicu. Umjesto ustaljenih prometala, autobusa i automobila, s kojima se uvijek išlo prema Šubićevcu, ovog puta se išlo brodom koji je za ljetne vremenske uvjete koji su vladali proteklog vikenda u Dalmaciji bio više nego prikladan način putovanja.

Tri remija u četiri utakmice

Subotnja utakmica bila je  treća od posljednja četiri dvoboja Šibenika i Zadra na  Šubićevcu koja je završila bez  pobjednika. U sezoni 2008./09.  bilo je 0:0, godinu dana kasnije  završilo je 1:1, a prošle sezone  Šibenik je uspio pobijediti  (2:0). Novi remi Šibenika i Zadra ukupno je sedmi koji je  Zadar ostvario u Krešimirovom  gradu. Preostalih deset utakmica Šibenik je pobijedio tako  da Zadar još čeka prvu pobjedu  na Šubićevcu.

Prva HNL

Rezultati 5. kola: Karlovac – Cibalia  2:2 (Kovačević 37′, Novinić 43’/Prgomet  50′, Šimunac 90’+2′), Osijek – Dinamo  0:4 (Tomečak 4′, Šitum 10′, 25′, Kovačić  30′), Lučko – Split 1:2 (Novak 7’/Križanac  3′, Čop 85′), Varaždin – Istra 1961 2:2  (Golubar 14′, Glavina 68’/Belle 1′, Sušić  42′-11 m), Šibenik – Zadar 1:1 (Jelić  69′-11m/Begonja 33′), Lokomotiva – Rijeka 0:0, Slaven Belupo – Inter 3:2 (Bušić  5′, Poljak 12′, Mujanović 28’/Šćrbec 39′,  Yankep 89′), Hajduk – Zagreb.
Dinamo 15, Lokomotiva 11, Sl. Belupo 10, Hajduk 9, Split, Rijeka, Osijek, Zadar 8, Inter 7, Zagreb 6 , Istra 1961, Šibenik, Cibalia 4, Karlovac 3, Lučko, Varaždin 1
U 6. kolu igraju: Inter – Zadar (26.  kolovoza, 20 sati), Rijeka – Šibenik, Istra  1961 – Lokomotiva, Zagreb – Varaždin,  Split – Hajduk, Dinamo – Lučko, Cibalia  – Osijek, Slaven Belupo – Karlovac.