Košarkaši Zadra ugostili veliki CSKA iz Moskve

ZDBT

Do poluvremena su se košarkaši Zadra nekako i držali protiv prošlosezonskog finalista Eurolige, a sezonu prije i osvajača najjačeg klupskog natjecanja u Europi. A onda je CSKA ubacio u višu brzinu i priči je bio kraj. Zadrani su ponovno na momente pokazivali da mogu biti konkurentni, ali ipak je prevelika razlika u klasi između ove dvije momčadi. S obzirom da je Zadar igrao bez Jakova Vladovića i Prestona Knowlesa, što znači da je opet vanjska rotacija bila potpuno skraćena, teško je biti kritičan prema momčadi Zadra. Može se konstatirati da je Luka Božić ponovno pokazao da se radi o pravom pojačanju, koji igra na vrlo visokoj razini u oba smjera, ali i da Zadar ima jako velikih problema s branjenjem "pick&rolla", gdje se nisu radile dovoljno brze rotacije. Sve u svemu zadarski navijači mogu biti zadovoljni igrom i borbenošću svoje momčadi, koja će u nedjelju igrati za peto mjesto.

Lovre Bašić je povukao kontru i krenuo atraktivno zakucati preko centara ruskog sastava. Nije uspio, ali je odmah nakon toga pogodio tricu. Samo 30-ak sekundi nakon te akcije, Kraljević je atraktivno blokirao Lea Westermana. Činilo se kako su se Zadrani odlučili potući. Pa što bude. Problem je bio što je baš Bašić nakon pet minuta zaradio drugu osobnu pogrešku. Ali mnogo su bolje Zadrani ušli u utakmicu nego dan ranije. U oba smjera. Ponovno je ulazak Luke Božića, koji je zamijenio Vukovića donio dodatnu dozu čvrstoće, a kada je Špralja pogodio tricu za 18:13 trener CSKA morao je pozvati i prvu minutu odmora. Do kraja prvew četvrtine Rusi su napravili seriju 5:0, tako da se u drugu dionicu ušlo s egalom.

Početak druge četvrtine Zadar je ostao u egalu, ali kako su minute prolazile i kako su se Rusi stabilizirali u obrani, Zadar je sve teže organizirao suvisli napad. Bašića je zamijenio Toni Jelenković, ali teško je mladi zadarski organizator igre mogao nešto napraviti protiv čvrstih suparničkih bekova. Odmah kada se Bašić vratio, zaradio je treću osobnu pa je CSKA gotovo svaki pick&roll igrao preko Bašića i lako dolazio do otvorenih šutova. Sreća je u tom trenutku pomazila Zadrane, jer su ruski igrači po pravilu promašivali te šuteve pa je i dalje dvoboj bio u egalu. Na poluvrijeme se otišlo sa 38:31.

Mnogo čvršće su košarkaši CSKA ušli u drugo poluvrijeme. Kulagin je pritisnuo Bašića, koji više nije imao slobodu kao na početku utakmice, a s tim se i igra Zadra razbila. U samo četiri minute CSKA je otišao na 20 razlike, a Zadar zabio svega dva poena. Morao je pozvati Naglić minutu odmora, ali i nakon predaha Rusi rade seriju 5:0 i odlaze na 25 razlike. Zadar je može braniti pick&roll. Ne može se reći da je ruski sastav u ovoj utakmici taj segment igrao perfektno, ali ipak su bili prebrzi za Naglićevu momčad, koja je jako sporo rotirala, a bek bi nakon bloka previše zaostajao. Samo su Brzoja i Božić mogli fizički odgovoriti, ali Brzoja je napadački bio potpuno izvan utakmice. Tri minute prije kraja treće četvrtine CSKA je imao i +31.

A za 40 razlike moralo se pričekati do početka posljednje četvrtine. Rusi nisu popuštali, a jedini koji je u oba smjera mogao odgovoriti je Božić. Tek na kraju su ruski igrači malo popustili, Itudis je ubacio i "rezerve" i Zadar je napravio nekoliko atraktivnih poteza, a posebno valja istaknuti odličnu asistenciju mladog Tomasa u tranziciji za zakucavanje Vukovića i dvoznamenkast učinak Jelenkovića.

Stigao i Jakov Kitarović

Drugi dan Zadar Basketball Tournameta pratio je i Jakov Kitarović, suprug Predsjednice RH Kolinde Grabar – Kitarović, pod čijim se pokroviteljstvom održava najjači europski pripremni turnir.

Jakov Kitarović proveo je vrijeme u društvu organizatorice turnira Zdenke Zrilić i posebnog savjetnika Predsjednice za zdravlje i sport doc.dr.sc. Tomislava Madžara.

Prosječno: 2 (1 glasova)