Subota, 27. travnja 2024

Puntamičani promašili potvrdu ostanka

22.03.2009. 23:00

Košarkaši Borik-Puntamike drugi put ove sezone poraženi su na svom parketu. Nakon Cedevite, put do pobjede u Jazinama su našli košarkaši Alkara koji su tako ovom pobjedom uspjeli učiniti Ligu za ostanak još neizvjesnijom. Nakon što je Dević izjednačio na 59:59, na 35 sekundi do kraja, Sinjani nisu uspjeli poentirati u sljedećem napadu te su odlučili raditi prekršaj na Deviću koji je 12 sekundi prije kraja jednim pogođenim slobodnim bacanjem doveo Puntamičane u vodstvo. Zeleni se odlučuju nakon minute odmora za prekršaj na Džapi koji je bio precizan s linije i doveo Sinjane u minimalnu prednost (61:62). Tada Dević solo prodorom vraća Borik-Puntamiku u vodstvo, a na semaforu je pisalo 6 sekunda do kraja. Sviran je dvojbeni prekršaj Dundova na Nikoli Gaurini koji tako samo tri sekunde do sirene postavlja 62:63 za Alkar. To je bio konačan rezultat jer Dević nije uspio uputiti loptu na gostujući koš u posljednje tri sekunde susreta.
Završilo je loše za domaće košarkaše, a upravo početak utakmice je ukazivao na skroz suprotno. Do posljednje minute prve četvrtine zeleni su punili koš Sinjana. Nakon Šarlijina dva pogođena slobodna bacanja rezultat je bio 17:7 za Puntamičane, ali nakon toga slijedi neshvatljivo opuštanje koje su gosti iskoristili za seriju od 11:0 u koju je najviše ugradio sinjski centar Ćurković sa 6 koševa u nizu i gosti su u 13. minuti prvi put poveli (17:18). Uzvraćaju zeleni tricama Čikića i Mrve te vraćaju na plus pet koševa (23:18), ali do poluvremena je Alkar najviše zahvaljujući raspoloženim Ćurkoviću i Sumiću zadržao rezultat u egalu (32:32). U drugo poluvrijeme ušli su bolje gosti koji su zatvorili prilaze svome košu, dok su Puntamičani jedino živjeli na koševima Jurjevića. Tamo gdje je stao Ćurković nastavio je drugi sinjski centar Džapo i u 27. minuti Sinjani imaju plus šest (38:44). Da ne bi Sinjani puno pobjegli pobrinuo se u tim trenucima kapetan Mrva koji je s dvije trice držao priključak. Nakon što je Mrva pogodio svoju četvrtu tricu 36. minuti za prvo vodstvo u drugom poluvremenu (53:52), činilo se da polako stvari dolaze na svoje mjesto i da će po tko zna koji put ove sezone neizvjesna završnica u Jazinama pripasti Puntamičanima. Ipak se ušlo u vrlo neizvjesne tri posljednje minute koje su obilovale pogreškama obje momčadi, što je dovelo do gore opisanog trilera i bolnog poraza domaćih košarkaša. U porazu najbolji je bio Mrva sa 23 poena i 7 skokova, dok je nedostajalo napadačke pripomoći suigrača. Kod gostiju je bilo više raspoloženih igrača. Ipak učinak Sumića koji je uz 13 poena imao čak 6 ukradenih lopti bio je uz 12 poena Džape i Nikole Gaurine dovoljan za veliko slavlje Sinjana. Mali statistički kuriozitet je u broju skokova koji je debelo bio na strani Borik-Puntamike, 32-14 (9 više napadačkih i obrambenih skokova od Alkara), ali su zato i izgubili čak 17 lopti, što se ipak na kraju pokazalo kobnim.

BORIK-PUNTAMIKA – ALKAR 62:63

(17:11, 15:21, 9:12, 21:19)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja 150. Suci: Josip Radojković, Damir Basarić i Leo Roglić (svi Split).
BORIK-PUNTAMIKA: Čiklić 5, Dundov, Bulić, Grgurović 4, Pavić 2, Petani 2, Dević 7 (3-4), Mrva 23 (5-6), Šarlija 3 (3-4), Jurjević 7 (1-2), Žorž 9, Đugum. Trener: Tihomir Bujan.
ALKAR: Režić 3, Omrčen 2, M. Modrić 2, Sumić 13 (1-1), N. Gaurina 12 (2-2), S. Modrić, Džapo 12 (4-6), J. Blajić 5 (1-1), S. Blajić, Ćurković 9 (3-5), Ramljak 5 (1-3). Trener: Mladen Pavić.
Šut za 2: Borik-Puntamika 16-29 (55%); Alkar 18-33 (55%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 6-21 (29%) Mrva 4, Čiklić 1, Žorž; Alkar 5-14 (36%) Sumić 2, N. Gaurina 2, Režić 1.
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 12-16 (75%); Alkar 12-18 (67%).
Skokovi: Borik-Puntamika 32 (20+12); Alkar 14 (11+3).

BUJAN: BILI SMO PREOPUŠTENI

TIHOMIR BUJAN, TRENER BORIK-PUNTAMIKE: Čestitam gostima na pobjedi. Preopušteno smo ušli u utakmicu, misleći da će biti puno lakša. Ne znam zašto, jer smo pred deset dana odigrali vrlo tvrdu i neizvjesnu utakmicu s Alkarom u Sinju. Napadačka igra nam nije bila kakva bi trebala biti, Sinjani su nametnuli ritam koji je njima odgovarao. Ušli smo u neizvjesnu završnicu, gdje su ipak ove dvije sudačke odluke išle nama na štetu. Prvo je suđen prekršaj na Gaurini šest sekundi prije kraja, a čovjek se poskliznuo i pao. Isto tako, kad je već suđen takav prekršaj, onda je trebalo suditi prekršaj na Deviću u našem zadnjem napadu. Žao mi je da su te sitnice presudile utakmicu, pogotovo jer smo i u Sinju bili oštećeni na kraju utakmice kad je dva odlučujuća slobodna bacanja umjesto Ramljaka, na kojem je bio prekršaj, izvodio Modrić.
MLADEN PAVIĆ, TRENER ALKARA: Utakmica je bila dosta nervozna i rastrgana. Mislim da ni mi ni Borik-Puntamika nismo odigrali kako znamo i možemo. Na kraju je sreća presudila u našu korist.

A-1 LIGA ZA OSTANAK

Rezultati 2. kola: Borik-Puntamika – Alkar 62:63, Trogir – Zabok 92:74, Kvarner – Dubrava 96:87.
Trogir, Borik-Puntamika i Alkar 19,  Dubrava, Zabok i Kvarner 17.
U 3. kolu (25. ožujak) igraju: Dubrava – Borik-Puntamika, Alkar – Trogir, Zabok – Kvarner.