7 C°

Mršić i Ćurjurić promašili pobjedu (FOTOGALERIJA)

Autor: Šime Ćurko

22.08.2009. 22:00

Zadrani su počeli u jakom ritmu svjesni da jedino tako imaju nekih izgleda protiv moćnog protivnika koji je nakon četiri kola na Stanove stigao s maksimalnih 12 bodova i gol razlikom 21:3. Igrači Dalibora Zebića pošto-poto željeli su izbjeći sudbinu momčadi (Istra, Međimurje, Croatia S., Osijek), koje su s Dinamom igrale ove sezone i koje su poraz morale potpisati već u početnom periodu utakmice. Bila je to igra praktički na gornjoj granici mogućnosti zadarske momčadi protiv suparnika s kojim jedino prolazi računica da se borbenošću pokriva manjak kvalitete.
U četvrtoj minuti prva konkretnija situacija. Zadrani su se izborili za loptu na lijevoj strani odakle je Jozinović dobro vidio utrčavanje Alimanovića u prazan prostor. No, Alimanović je pucao loše, špicom i to u situaciji kada je mogao napraviti još poneki korak prema Butini.
Nakon dva dobra pokušaja Moralesa iz slobodnog udarca u 11. minuti prvi ozbiljniji nalet “modrih”. Tomečak je iskoristio prostor na desnoj strani, ubacio u sredinu gdje je Mandžukić ostao sam, pucao glavom – nedovoljno jak udarac Ježina je uspio izbaciti u korner.
Malo nakon toga, u 16. minuti Zadrani su bili neodlučni u izlasku na Badelja, koji je to iskoristio i s 20-ak metara zatresao gredu nakon što je Ježina uspio dodirnuti loptu.
Bio je to početak Dinamove dominacije koja je potrajala 15-ak minuta. U 21. minuti Lovren je poput Bolta na lijevoj strani prošao pored Bilavera, vratio u sredinu gdje je Morales sam s desetak metara pucao snažno, ali i neprecizno, pa je Zadar na kratko mogao odahnuti.
Ljubičićeva vratnica
Nakon pola sata Zadar je s nekoliko akcija, koje bi se mogle opisati kao poluprilike uspio izaći iz trenutačne blokade, no protiv Dinama se ne stvaraju tako lako prave šanse.
Igrala se 35. minuta kada je Zadar izjednačio na 1:1, ali ne u golovima nego u pogađanju okvira gola. Šaranović je vukao kontru, na trenutak stao, ali je Jozinović uspio nekako po lijevoj strani zakuhati situaciju pred Butinom. Štoviše, lopta je došla na 20-ak metara gdje ju je prihvatio Ljubičić koji je imao dovoljno vremena, pa je uspio pucati, lopta je prošla ispod Butine i od lijeve vratnice odbila se u teren.
Kako se prvo poluvrijeme približavalo kraju Zadar je opet živnuo, a po Butinu najopasnije situacije su bile nakon pokušaja Alimanovića iz daljine. Jednom Butina nije trebao reagirati, no u 44. minuti morao se dobro istegnuti da bi zaustavio Alimanovićev udarac koji je išao u donji desni kut.
Nakon osam minuta drugog poluvremena prvo uzbuđenje u 53. minuti. Mandžukić je pokazao koliko je opasan i kao kao bočni igrač. Ponovno je od lijeve strane napravio „Kalelargu” i asistirao Moralesu koji u čistoj situaciji promašuje okvir gola. Bio je to početaka laganog pada Zadrana koji se u sredini terena više nisu mogli nositi sa Zagrepčanima.
Ulazak Mršića i Ćurjurića
Zebić tada vuče prvi potez, vadi Terkeša i uvodi Mršića, no čini se da je u tom trenutku možda i bolje rješenje bilo pojačavanje sredine terena. Zadar teško živi, Dinamo udara sa svih strana. Istina, uglavnom izvan šesnaesterca, no period je to utakmice kada Ježina radi “prekovremeno”. Igra domaćih svela se na izbacivanje lopti, Mršić i Šaranović sasvim su se vratili natrag i traži se igrač koji bi povezao zadnju liniju i napad. Zebić misli da bi to mogao biti Ćurjurić koji ulazi umjesto solidnog Alimanovića. Konačno, u 70. minuti pravi izlazak Zadra na polovicu Dinama. Surać na lijevoj strani vidi samog Mršića koji je previše oklijevao, pa je njegov udarac uspio blokirati Bišćan. Mršić je u 81. minuti ponovno u sjajnoj situaciji. Ćurjurić mu je poslao idealnu loptu, ali je neodlučni Mršić neometan sa 7-8 metara traljavo pucao. U nastavku akcije nakon kornera Šaranović pokušava glavom, ali izna grede.
Iako je Dinamo pritisnuo u posljednjim minutama pobjedu je zapravo propustio Zadar. U sudačkoj nadoknadi težak promašaja Ćurjurića, nakon dodavanja Ljubičića Ćurjurić je bio sam pred Butinom, mogao se proslaviti nakon što je u 3. kolu na kraju utakmice zabio protiv Šibenika za pobjedu. No, udarac Ćurjurića blokirao je Tomečak i tako spasio svoju momčad.

Prva HNL

Rezultati 5. kola:Zadar – Dinamo 0:0, Rijeka – Hajduk 2:0, Osijek – Međimurje 3:1, Lokomotiva – Cibalia 2:0, Croatia – Istra 1961 2:2, Slaven Belupo – Karlovac 1:3, Varteks – Zagreb 1:0, Inetr – Šibenik 0:1.

ZADAR 0 – DINAMO 0

ZADAR – Stadion Stanovi. Gledatelja: 4.000. Sudac: Bruno Marić (Daruvar) 6,5. Pomoćnici: Conjar (Osijek), Mergeduš (Nova Gradiška). Strijelci: Žuti kartoni: Surać (Zadar); Lovren, Mandžukić (Dinamo).
ZADAR: Ježina 6,5, Jonjić 6,5, Bećiri 6,5, Puljić 6,5, Bilaver 6,5, Surać 6,5, Ljubičić 6,5, Alimanović 6,5 (od 66′ Ćurjurić 6,5), Jozinović 6 Terkeš 6 (od 58′ Mršić 6), Šaranović 6 (od 83′ Cela -). Trener: Dalibor Zebić.
DINAMO: Butina 6, Tomečak 6, Barbarić 6, Bišćan 6, Lovren 5,5, Vrdoljak 5, Badelj 5,5 (od 82′ Kramarić -), Morales 5,5, Slepička 5 (od 58′ Papadopulos 5) , Mandžukić 6, Sivonjić 5 (od 55′ Sammir 5). Trener: Krunoslav Jurčić.

Bilaver ispred Marune

Josip Bilaver s vremenom je postao jedan od najiskusnijih igrača u Zadru i shodno tome dobio prednost pred Šimim Marunom za kojeg se očekivalo da će početi utakmicu na desnom boku. Imao je Bilaver dosta muke s Mandžukićem na desnoj strani, baš kao Jonjić koji se ustalio na poziciji desnog stopera.

BBB vrijeđali domaću publiku

Dinamo je imao podršku oko 350 svojih navijača koji su, u skladu sa svojim običajima, povremeno vrijeđali zadarsku publiku povicima: “Bežigrad”. Ružna praksa koja vrijeđa sve ono koji znaju što je Domovinski rat i kako se u to vrijeme živjelo u Zadru.

Mršićeva premijera

Antonio Mršić (1987.) sinoć je zabilježio prvi nastup u dresu Zadra, ujedno i prvi u Prvoj HNL nakon što je po odlasku iz junira Zadra igrao za Velebit, Imotski i Primorac. Riječ je o sinu Stanka Mršića, koji je kao trener ostavio dubok trag u momčadi sa Stanova. Imao je Mršić dvije odlične situacije, no očito je nervoza prvog nastupa učinila svoje. Mršić je 20. igrač kojeg je Zebić koristio u prvih pet kola.

Peti put bez pobjednika

Zadar je sinoć 18. put bio domaćin Dinamu i peti put utakmica je završila bez pobjednika. Prethodno su Zadrani i Zagrepčani podijeli bodove 5. svibnja 1992., 4. prosinca 1994., 6. kolovoza 1998. i 8. svibnja 2004. Sva ta četiri dvoboja završila su 1:1.