Rusima pobjeda i Svjetski kup

22.08.2010. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija porazom je zaključila pripremni turnir pod nazivom 4. Svjetski kup, koji je tako osvojila Rusija. U sinoćnjem srazu te dvije momčadi na Višnjiku presudio je početak posljednje četvrtine, kada su se, šuterski raspoloženi Rusi, odvojili na dvoznamenkastu razliku, koju Hrvati do kraja više nisu mogli stići. Josip Vranković odlučio se startati petorkom Stipčević, Planinić, Tomas, Lončar i Žorić, dok je David Blatt, izbornik Rusije, na parket od prve minute poslao Bykova, Fridzona, Monju, Khryapu i Kauna. Odmah su gosti krenuli tricom Bykova pa penalima Khryape za 0-5, a nakon prvog hrvatskog koša (trica Tomasa), Monja (trica) i opet Khryapa povisuju na +7, 3-10. Mogla je razlika biti i veća da Luka Žorić nije u kratkom razdoblju podijelio tri lijepe blokade, što je publika, koje je sinoć bilo nešto više nego prva dva dana turnira, popratila velikim pljeskom. Fridzon je stavio treću rusku tricu za 6-13, na sredini prve četvrtine, ali onda je krenula Hrvatska. Stipčević je zabio iza linije 6,25, a Lončar povezao pet poena za prvo vodstvo, 14-13. U igru je ušao veliki (216 cm) Timofej Mozgov i vratio prednost svojima (14-17), a sa +3 u korist Rusa je i završila prva dionica. Početkom druge četvrtine Khryapa je nastavo svoju seriju (dvica pa trica) za novih +7, 19-26 u 15. minuti. Uskoro je tricaška serija nastavljena. Po dvije su pogodili Bogdanović i (opet) Khryapa (28:34), da bi najmlađi hrvatski reprezentativac i Tomić potom smanjili na -2, 32:34. Prvo poluvrijeme zaključio je Popović svojim prvim košem iz igre, za povratak na samo pola koša zaostatka, 35-36. Rusija se tricom Bykova na otvaranju drugog poluvremena nakratko odvaja na +4, no Hrvatska tada radi seriju 10-0 (Bogdanović 5, Tomas 3, Banić 2), te dolazi do svoje najveće prednosti +7, 46-39. Činilo se tada da bi domaći mogli otići i na dvoznamenkastu razliku i prelomiti utakmicu, no gosti u svojim planovima nisu imali takav scenarij. Nakon minute odmora, uzvratili su serijom 11-2, dobrim dijelom zahvaljujući napadačkim skokovima i poveli 48-50. Tomas je tricom prekinuo rusku seriju, a posljednje tri-četiri minute treće četvrtine protekle su praktički u igri koš na koš. Lončar je nastavio u dobrom ritmu, ubacio još pet poena, ali to je bilo dovoljno samo za minimalno vodstvo, 57:56, uoči posljednjih deset minuta igre. Četvrta četvrtina nije mogla gore započeti za domaćina. Bykov je povezao pet poena, još jednu tricu stavio je Vorontsevic i Rusi su u samo dvije i pol minute pobjegli na +9, 57-66. Nakon koša Bogdanovića, gosti su prvi put otišli i na dvoznamenkastu razliku, 59-70. Nakratko je Marko Banić dvjema dobrim akcijama smanjio na -7, 63-70, ali onda su opet sjevnule dvije gostujuće trice, Bykova i Monje, za najvećih +13, 63-76, tri minute prije kraja. Popović (trica) i Bogdanović pokušali su trgnuti svoje (68:76), ali za preokret je bilo prekasno. U prvoj utakmici dana Jordan je pobijedio Novi Zeland rezultatom 65:62. Konačni poredak: 1. Rusija, 2. Hrvatska, 3. Jordan, 4. Novi Zeland.

HRVATSKA – RUSIJA 76:82

(16:19, 19:17, 22:20, 19:26)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1000. Suci: Dožai, Radojković, Goleš.
HRVATSKA: Stipčević 3, Popović 7, Bogdanović 23, Pašalić, Tomas 13, Planinić, Tomić 4, Lončar 10, Banić 10, Žorić 2, Andrić 4, Perić. Izbornik: Josip Vranković.
RUSIJA: Vorontsevic 5, Bykov 18, Fridzon 7, Kaun 7, Shved, Khryapa 17, Ponkrashov 10, Monja 6, Khvostov 2, Mozgov 4, Voronov 6, Kolesnikov. Izbornik: David Blatt.

Kadetkinje srebrene na EP

Hrvatska ženska kadetska reprezentacija osvojila je drugo mjesto na Europskom prvenstvu u Grčkoj. Izabranice Željka Ciglara, kojemu je pomoćnica Zadranka Marija Sipina, sinoć su u finalu, pred 1500 gledatelja u grčkom Kozaniju, poražene od Rusije rezultatom 71:63 (25:17, 13:11, 18:16, 15:9). Ruskinje su utakmicu otvorile serijom 10-0 i njihova pobjeda praktički niti u jednom trenutku nije došla pod znak upitnika. Dan ranije, u polufinalu su Hrvatice ostvarile veliku pobjedu protiv Srbije 64:51. U borbi za treće mjesto Francuska je pobijedila Srbiju 50:44.
HRVATSKA: Ana-Marija Begić, Lana Pačkovski, Inja Butina, Ivana Tikvić, Ružica Džankić, Antonija Chiabov, Iva Cigić, Andrijana Cvitković, Anja Majstorović, Dana Šarić, Lucija Martinović, Karmen Čičić.

Čestitke kadetima

U stanci između dvije utakmice Svjetskog kupa, sinoć je u press dvorani na Višnjiku održana konferencija za novinare, koja se sastojala od dva dijela. U prvom su Zdenko Mičić, direktor KK Zadar i Rudolf Tičina, trener kadetske selekcije, zahvalili i čestitali dvojici članova kluba, Dominiku Mavri i Danijelu Zovku, koji su na nedavnom Europskom U-16 prvenstvu u Baru, sa hrvatskom reprezentacijom osvojili zlatnu medalju. Direktor im je uručio prigodne poklone, te im poželio mnogo zdravlja, uspjeha i dobrog rada u nadolazećoj sezoni. Inače, cijela kadetska reprezentacija sinoć je bila poseban gost u dvorani Krešimira Ćosića, na posljednjoj utakmici turnira, između Hrvatske i Rusije. Prigodne poklone uručili su im i predstavnici HKS-a. U drugom dijelu pressice, Zoran Veselinović, koordinator memorijalnog turnira Tomislav Knežević, koji se igra u spomen na tragično stradalog zadarskog košarkaša, najavio je šesto izdanje. Turir će se održati 28. i 29. kolovoza u Jazinama, a nastupit će mlade momčadi Zadra, Borika, Zagreba i ljubljanske Olimpije.

Jure Škifić u Boriku

Dvadesetdvogodišnji Zadranin Jure Škifić, koji igra na pozicijama krila i krilnog centra, karijeru će nastaviti u Borik Puntamici. Nakon što je igrao A-1 ligu u Dubrovniku, Škifića je prošle godine na svojevrsnom ljetnom kampu KK Zadar, „snimio” tadašnji trener Zmago Sagadin, te ga je uvrstio u prvu momčad. U početku mu je Sagadin davao određenu minutažu, ali kasnije nije imao toliko povjerenje trenera Danijela Jusupa, koji mu se, po završetku prošle sezone zahvalio, istaknuvši da smatra da Škifić treba pronaći klub gdje će igrati, te da mu Zadar to ove sezone neće moći pružiti. Novu priliku potražit će u Boriku, koji je tako dobio dobro pojačanje, s obzirom da je Škifiću sigurno koristila sezona u Zadru.