Subota, 27. travnja 2024

8 C°

Splitska serenada za kraj 2012.

23.12.2012. 23:00

Bilo je to najlošijih 40 minuta Zadranki ove sezone na Višnjiku, možda i najlošije izdanje uopće u ovoj kalendarskoj godini.
– Nismo se mogle spojiti cijelu utakmicu – bio je komentar Lare Majstorović nakon utakmice kojim je najbolje opisala kako je Zadar izgledao u posljednjih 40 minuta u 2012. godini.
A u prvim minutama nakon trica Štrmelj i Balić ništa nije odavalo mogućnost potencijalne katastrofe domaćih u posljednjoj utakmici polusezone. Povele su Splićanke 6:1, Zadar se vratio na 9:9 nakon čega počinje blokada “bijelo-plavih”. Split je počeo igrati presing i činilo se da su gošće u svakom trenutku za korak brže i u obrani i u napadu. Zadar je sve što je uputio prema košu uglavnom i promašio, a igru Splita vodila je Buzov, koja je sa šest uzastopnih poena podigla prednost svoje ekipe na 24:11 u 9. minuti.
Split u petoj brzini
Brzi i od Zadra viši Split nikako nije odgovarao domaćima koje u prvom poluvremenu nisu imale nijednu otvorenu situaciju iz kontre ili makar polukontre. Zna se da je Zadar znatno lošiji kada treba izboriti priliku na postavljenu obranu protivnika, a to je protiv Splita još više došlo do izražaja. Zovko i Roje davale su Splitu prednost i u visini, premda je i Zadar imao obrambenih skokova. Međutim, ono što bi domaće i izborile iz takvih reakcija nisu uspjele pretvarati u poene. Ritam gošći, koji domaće nikako nisu uspijevale pratiti, pokušale su Zadranke poremetiti zonskom obranom, no bio je to loš izbor koji je Splitu omogućio komotno održavanje stečene prednosti i u drugoj četvrtini. Zadar je došao do 18:24, ali nije bilo kontinuiteta u igri Mazijinih igračica. U obrani još nekako, u napadu nikako. Antonia Erslan u posljednjim utakmicama nije na razini s početka sezone, Balić je više promašivala nego pogađala, a Majstorović svoju borbenost nije iskoristila u realizaciji pa je i njen postotak ubačaja bio mizeran. Bio je to razlog da je prednost “crnih” cijelo prvo poluvrijeme bila oko 15 poena.
Potop u nastavku
Zadar je u drugom poluvremenu pokušao zaigrati odlučnije, onako kako se Split ponašao od prve minute, ali (povremeno) dobra obrana u košarci ne znači mnogo ako ste u isto vrijeme neprecizni u napadu. A Zadar je bio upravo takav, pa je Split, bez mnogo napora, držao ekipu s Višnjika na velikom zaostatku. A najveći je u prve tri četvrtine bio u 30. minuti (37:58). Svakim napadom Zadar je tonuo sve više i utakmica je otišla u jednosmjernu ulicu iz koje više nije bilo povratka. Do isteka dvoboja Mazija je, svjesna neminovnog ishoda, priliku dala svim igračicama s klupe, dok je semafor u 39. pokazao najvećih i iznenađujuće visokih plus 31 (54:85). Pobjeda Splita svakako nije senzacija, ali način na koji su gošće do nje došle – jest. Pritom posebno treba izdvojiti podatak o čak 29 izgubljenih lopti domaćih.
– Nije mala stvar pobijediti Zadar u gostima i to 29 razlike. Znali smo da je obrana najveći forte Zadranki, ali upravo u tom dijelu mi smo bile prave i pobijedile domaće igračice njihovim oružjem – rekla je Josipa Zovko, igračica Splita.
Za Zadar je dobro da slijedi mala stanka jer ekipa izgleda umorno, a kad je tako onda i nepreciznost nikoga ne čudi.

ZADAR – SPLIT 56:85

(13:24, 11:14, 13:20, 19:27)
ZADAR – Dvorana 3 ŠC Višnjik. Gledatelja: 150. Suci: Goleš, Bralić i Mirčeta (Šibenik).
ZADAR: Štrmelj 10 (3-4), Sesar, Žilić 1 (1-2), Balić 16 (1-1), Cvjetković 7 (5-5), Nikpalj 6 (2-5), Erslan 7, Majstorović 6 (2-3), Bodrožić, Frakin 1 (1-2), Baždarić 2, Pavičić. Trenerica: Marija Mazija.
SPLIT: Goleš 5 (1-5), Puljić 5 (1-3), Buzov 23 (7-10), Lucin, Parunov 14 (2-2), Modrić 6 (2-2), Roje 22 (0-1), Leskur, Barać, Zovko 10. Trener: Bran Grgin.
Šut za dva: Zadar 13-42 (31%); Split 30-58 (52%).
Šut za tri: Zadar 5-14 (36%, Balić 3, Štrmelj, Erslan); Split 4-15 (27%, Roje 2, Zovko 2).
Slobodna bacanja: Zadar 15-22 (68%) ; Split 13-23 (57%).
Skokovi: Zadar 37 (14); Split 36 (13).
Osobne pogreške: Zadar 19; Split 21.