6 C°

Borik vodio cijelu utakmicu i na kraju izgubio

25.03.2011. 23:00

Borik-Puntamika nije uspjela iznenaditi Cedevitu pred 3000 ljudi u Jazinama. Bili su nadomak novog podviga, no u završnici je ponestalo mudrosti i preciznosti što su iskusni i kvalitetni gostujući igrači znali pretvoriti u pobjedu.
Kao i protiv Cibone Puntamičani su odlično otvorili utakmicu. Tri i po minute Cedevita nije uspjela pronaći put do mrežice dok je zelene pokrenuo fenomenalni Čakarun. U tri napada je  spretno je nadmudrio obranu gostiju te nije puno trebalo da se užari atmosfera u Jazinama. Sa 6:0 brzo su Žižić polaganjem i Wright tricom primirili strasti (6:5) da bi se nastavilo sa serijom slobodnih bacanja nakon brzih bonusa kod oba sastava. U dva navrata je Cedevita uspijevala doći do tri prednosti, no oba puta je Mikulić tricom znao vratiti u egal, za 13:13 i 18:18. S poravnatim rezultatom (22:22)  privela se kraju prva četvrtina koja je pokazala da Borik-Puntamika može odlijevati izuzetno napadački potentnom protivniku koji se unatoč ozbiljnosti unesenom u početak nisu lako snalazili protiv ponovno energične obrane zelenih.
Nisu ipak gosti slutili da im se u drugoj dionici sprema pravi uragan Puntamičana. Troha je stavio tricu s krila za 26:29, a onda neviđena serija od 16:0 koja je donijela erupciju oduševljenja u Jazinama. Sve je pokrenuo Jurjević svojom prvom tricom za izjednačenje (29:29). Ta trica dala je krila Plantakovim igračima koji su se razgoropadili u oba smjera (11 ukradenih lopti zelenih u prvom dijelu) nemilice trpajući koš gostiju. Ružić je ubacio tricu, Mikulić zatim dvicu, a sve je zasolio Jurjević fenomenalnim potezom u kontri. Baždarića je nogometnim lažnjakom natjerao u reklame, pa uvjerljivo utrpao tricu iz kuta za 37:29. Na to sve se nakalemila tehnička Cedevitinoj klupi, pa je Jurjević stavio dva bacanja, a na noge je dvorana ponovno skočila nakon trice Petanija za najveće vodstvo u utakmici (42:29), četiri minute prije poluvremena. Srećom po goste da su imali u tim trenucima raspoložene Wrighta i Žižića koji su spriječili još veću katastrofu. Ista razlika bila je i u 19. minuti (52:39), međutim stospostotni Wright (2-2 za dva, 2-2 za tri i 4-4 bacanja) ubacuje dvicu, pa tricu u posljednjoj minuti te doveo svoje na dostižnih osam minusa (52:44) pred posljednjih 20 minuta.
Drugi dio otvara Jurjević trećom tricom (55:44), ali se osjetio intezivniji pritisak gostiju koji su čvrsto odlučili da neće doživjeti sudbinu Cibone iz prvog kola. Taj pritisak donio je i ozbiljnije probleme za Plantaka koji je morao ponajboljeg Jurjevića staviti na klupu zbog četvrte osobne i Petanijeve dvije izgubljene lopte koje je Draper vješto pretvarao u poene (55:48). Mali trzaj iz tog čvršćeg zagrljaja Cedevite ponudili su prvo Škifić, pa Mikulić zakucavanjem u kontri (59:48). Uslijedio je odgovor kvalitete Cedevite preko Žižića i Drapera koji sa šest poena u nizu dovode do tek pet zaostatka (59:54). Srećom tada Ružić preuzima odgovornost te uspijeva uzvratiti tri puta svojim poenima te je u 27. minuti još uvijek Borik-Puntamika imala pristojnih sedam viška (65:58). Nije ipak sve bilo tako tečno u obrani kao u prvom dijelu utakmice. Gosti su lako i brzo dolazili do mogućnosti za poentiranjem što velikim znalcima poput Baždarića i Žižića nije bio problem realizirati. Najveće primicanje Cedevite dogodilo se ulaskom u posljednju minutu treće dionice, Baždarićevom tricom za 70:67. Škifić je vratio tricom preko ruke u sljedećem napadu (73:67), a pred ulazak u posljednju dionicu Rudež postavlja na 73:69.  Primicanje kvalitetnije Cedevite je bilo sve izglednije, a ostvarili su povratak iz minusa već nakon dvije minute posljednje dionice preko Žižića i Wrighta (73:73), a hendikep za domaći sastav je predstavljala peta osobna Jure Ružića. Dvorana je proključala od nezadovoljstva kad je Škifiću suđen nepostojeći prekršaj na Rudežu što je goste nakon dugo vremena dovelo do vodstva (73:75). To kao da je naljutilo Puntamičane koji su prvo preko Čakaruna poravnali, a onda je Petani ukrao jednu loptu za 77:75 da bi se atmosfera naelektrizirala nakon Čakarunovog polaganja za 79:75. Uspio je Žižić ubaciti za 79:77, no odgovor je uslijedio na drugoj strani preko Pešutove trice što je donijelo zelenima za posljednjih pet minuta optimističnih pet viška (82:77). Wright je ipak uzvratio novom svojom tricom za 82:80, a neumoljiv je bio Žižić 3 i pol minute kraja s poludistance za novo poravnanje (82:82). Mislili su gosti valjda da će njihovim mukama doći kraj, a razuvjerili su ih vrlo brzo Škifić tricom, pa Petani polaganjem iz kontre nakon Pešutove krađe za pet viška (87:82), dvije i pol minute do kraja. Škifić tada dva puta griješi te pravi četvrti i peti prekršaj što je Rudež iskoristio za pogođeno jedno bacanje i tricu u sljedećem napadu za 87:86, a minutu prije kraja Draper je u solo prodoru uspio pogoditi za prelazak u vodstvo (87:88). Nakon minute odmora napad Puntamičana završio je s Jurjevićevim neuspješnim pokušajem za tri, dok je Wright bio neumoljiv na drugoj strani za 86:89. Jurjević je ponovno neprecizan u pretposljednjem napadu, a Baždarić ne propušta kazniti s dva bacanja prekršaj napravljen na njemu za odlazak na velikih 87:92, 20 sekundi prije kraja. Ipak utakmica tu nije bila još gotova, jer je Čakarun uspio pogoditi koš i zaraditi dodatno bacanje koje je nakon prekršaja uspio u osvojenu loptu pretvoriti Petani. Tih 10 preostalih sekundi Puntamičani su tražili slobodnog čovjeka na trici za eventualni produžetak. Pronašli su ga u liku kapetana Jurjevića koji sa zvukom sirene iz kuta nije uspio pogoditi i tako su bodovi otišli na stranu gostiju, no zadovoljstvo prikazanim u 40 minuta nije mogao biti umanjen, a to je prepoznala i publika u Jazinama koji su dugim pljeskom iskazali svoje oduševljenje. Najefikasniji je pojedinac susreta bio Žižić s 26 poena, Wright je stavio 25 poena dok je kod zelenih prednjačio Čakarun sa 16 poena. Uz rame je imao još petoricu dvoznamenkastih suigrača, Jurjevića s 15, Petanija s 14, Škifića s 13, Ružića s 12 i Mikulića s 10 ubačenih poena.

BORIK-PUNTAMIKA – CEDEVITA 89:92

(22:22, 30:22, 21:25, 16:23)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 3000. Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Jelena Tomić (Zagreb), Luka Kardum (Šibenik).
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić 10 (0-2), Mrkić 2 (2-2), Marić, Čakarun 16 (0-2), Ružić 12, Pešut 3, Petani 14 (2-2), Škifić 13 (1-2), Marin, Troskot, Jurjević 15 (4-4), Šarlija 4. Trener: Neven Plantak.
CEDEVITA: Draper 10 (0-2), Žižić 26 (4-4), Krstić, Troha 3, Wright 25 (4-4), Rudež 11 (3-4), Petrović, Kaštropil, Princ 4, Butorac, Baždarić 13 (8-8), Kovačević. Trener: Aleksandar Petrović.
Šut za 2: Borik-Puntamika 22-35 (63%); Cedevita 26-32 (81%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 12-28 (43%); Cedevita 7-16 (44%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 9-14 (64%); Cedevita 19-22 (86%).
Skokovi: Borik-Puntamika 18 (11+7); Cedevita 20 (18+2).